Mohinga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mohinga

Mohinga (birm. မုန့်ဟင်းခါး /mʊɴhɪ́ɴɡá/) – birmańska zupa rybna z dodatkiem makaronu ryżowego.

Jest to jedno z podstawowych dań codziennej kuchni birmańskiej, dostępne zarówno w restauracjach, jak i ulicznych jadłodajniach i od obwoźnych sprzedawców. Chociaż mohinga jadana jest w ciągu całego dnia, jest typowym elementem posiłku porannego. Podawana jest na gorąco.

Składniki[edytuj | edytuj kod]

Skład mohingi różni się nieco w zależności od regionu Mjanmy, jednak nieodłącznymi jej składnikami są makaron ryżowy i bulion rybny[1]. Makaron wyrabiany jest z lekko sfermentowanej mąki ryżowej. Charakterystycznym, chociaż niekoniecznym, składnikiem mohingi jest siekana górna część (ok. 30 cm) obranej z liści pseudołodygi bananowca (po ugotowaniu przypomina w smaku karczocha[2]). Inne, typowe dla kuchni birmańskiej, składniki i przyprawy to małe czerwone cebulki, siekany czosnek, siekane liście kolendry, kurkuma, trawa cytrynowa, chilli w różnych postaciach, wiórki alpinii galganta, kawałki jajka (kurzego lub kaczego[3]) ugotowanego na twardo oraz pokrojone w cienkie paski drobne kawałki warzyw i ciasta usmażonych na głębokim oleju[1]. Bulion przyrządza się ze świeżej ryby bądź pasty rybnej, a zagęszczany może on być mąką z ciecierzycy.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Uliczni sprzedawcy mohingi. Mężczyzna na 1. zdjęciu niesie m.in. przenośny piecyk pozwalający utrzymać wysoką temperaturę potrawy.

Arakan[edytuj | edytuj kod]

Kuchnia Arakanu wyróżnia się wśród odmian kuchni birmańskiej swoją pikantnością. Serwowana w Arakanie mohinga doprawiona jest dużą ilością chilli w postaci pasty, rzadko za to dodaje się do niej alpinię. Serwowana jest w postaci makaronu posypanego przyprawami oraz podanych w osobnych miseczkach rybnego bulionu i pasty chilli[4].

Rangun[edytuj | edytuj kod]

Mohinga podawana w Rangunie nie jest bardzo pikantna. Typowym jej składnikiem jest siekany rdzeń bananowca.

Południowa Mjanma[edytuj | edytuj kod]

Mohinga w południowej Mjanmie ma o wiele gęstszą konsystencję od podawanej w innych częściach kraju[1]. Bulion zawiera kawałki świeżej ryby, a częstym dodatkiem są też pomidory lekko zakwaszające potrawę. Danie przyprawiane jest alipnią bądź imbirem oraz cebulkami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Duguid 2012 ↓, s. loc 3548 (str. 255).
  2. Hutton 2004 ↓, s. 28.
  3. Duguid 2012 ↓, s. loc 4667.
  4. Duguid 2012 ↓, s. loc 3565.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Naomi Duguid: Burma: Rivers of Flavor. Wyd. Kindle Edition. Artisan Books, 2012. ISBN 978-1-57965-562-4. (ang.).
  • Wendy Hutton: Handy Pocket Guide to Tropical Fruits. Tuttle Publishing, 2004. ISBN 978-0-7946-0188-1. (ang.).
  • Saw Myat Yin: CultureShock! Myanmar: A Survival Guide to Customs and Etiquette. Marshall Cavendish Editions, 2007. ISBN 978-0-7614-5410-6. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]