Monotoma longicollis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monotoma longicollis
(Gyllenhaal, 1827)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

zgniotki

Rodzina

obumierkowate

Rodzaj

Monotoma

Podrodzaj

Monotoma (Monotoma)

Gatunek

Monotoma (Monotoma) longicollis

Synonimy
  • Cerylon longicollis Gyllenhaal, 1827
  • Monotoma (Monotoma) angustata Stephens, 1830
  • Monotoma (Monotoma) flavipes Kunze, 1839
  • Monotoma (Monotoma) gracilis Curtis, 1840

Monotoma longicollisgatunek chrząszcza z rodziny obumierkowatych.

Gatunek ten został opisany w 1827 roku przez Leonarda Gyllenhaala jako Cerylon longicollis[1].

Chrząszcz o ciele długości od 1,4 do 1,7 mm, w całości ubarwionym ciemnobrunatnie z jasnobrunatnymi czułkami i odnóżami. Mała, delikatnie punktowana głowa ma silnie opadające ku dołowi nadustek i przód czoła, duże i półkoliste oczy oraz bardzo krótkie i porośnięte odstającym owłosieniem skronie. Wydłużone, nieco ku tyłowi zwężone i zaokrąglone przedplecze ma kąty przednie płatowato wystające, a kąty tylne zaokrąglone i pozbawione wyraźnych ząbków. Na powierzchni przedplecza widnieją małe wgniecenia. Wierzch słabo spłaszczonych i trochę rozszerzonych pokryw jest gładki i mydlanie połyskujący[2].

Owad ten zasiedla rozkładającą się materię roślinną. Występuje w ściółce iglastej i liściastej oraz w glebie, a w warunkach synantropijnych spotykany jest w kompoście, sianie, słomie i plewach[2][3].

Chrząszcz pierwotnie palearktyczny, rozsiedlony od Makaronezji przez Europę, po Kaukaz i Bliski Wschód. Ponadto znany z krainy etiopskiej i australijskiej[3][1]. W Europie stwierdzony został w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Danii, Szwecji, Finlandii, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Rosji, Rumunii, Chorwacji i Grecji[1]. Na północ kontynentu sięga daleko za koło podbiegunowe[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Monotoma (Monotoma) longicollis Aube, 1837. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-02-04].
  2. a b Stanisław Ślipiński: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 63. Monotomidae. Warszawa, Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1981.
  3. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Tom XXIII, zeszyt 14. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 3.. Warszawa: 1987.