Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego
Ilustracja
Dwór Cieszkowskich z ekspozycją wnętrz
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Nowa Sucha

Adres

Nowa Sucha 2, 07-110 Nowa Sucha

Data założenia

1993

Zakres zbiorów

zabytki architektury drewnianej

Położenie na mapie gminy Grębków
Mapa konturowa gminy Grębków, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego”
Położenie na mapie powiatu węgrowskiego
Mapa konturowa powiatu węgrowskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego”
Ziemia52°15′10,6″N 22°00′08,0″E/52,252944 22,002222
Strona internetowa
Dwór miejski z Siedlec

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego – prywatny skansen zlokalizowany we wsi Nowa Sucha w powiecie węgrowskim (województwo mazowieckie).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki placówki sięgają roku 1988, kiedy to Maria i Marek Kwiatkowscy nabyli zniszczony modrzewiowy dwór wzniesiony we wsi w 1743 z inicjatywy Ignacego Cieszkowskiego, kasztelana liwskiego. Małżeństwo rozpoczęło renowację zabytkowego obiektu, który otrzymał nowy dach oraz stolarkę okienną i drzwiową (poza elementami oryginalnymi). Zachowano, w miarę możliwości, drewniane podłogi. Po kilku latach prac budowlano-restauratorskich przywrócono dworowi wygląd zbliżony do oryginalnego, co dotyczyło również wnętrz[1].

14 października 1993 (w 250. rocznicę istnienia dworu) nastąpiło otwarcie obiektu dla zwiedzających. W jego otoczeniu zachował się ogród, stary drzewostan, a także budynek XIX-wiecznej oficyny, dawniej użytkowanej jako leśniczówka. Na przyległym obszarze (dawne budynki gospodarcze) utworzono skansen budownictwa charakterystycznego dla regionu siedleckiego[1].

Marek Kwiatkowski wydał o skansenie książkę zatytułowaną Sucha – muzeum i jego historia[2].

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Dwór[edytuj | edytuj kod]

Głównym eksponatem skansenu jest barokowy, parterowy dwór Cieszkowskich. Wzniesiony z drewna modrzewiowego w 1743 z inicjatywy Ignacego Cieszkowskiego. Na narożach ma alkierze, kryty jest wysokim dachem gontowym. Od strony wjazdu zdobi go klasycystyczny arkadowy portyk dostawiony i oszalowany w 1843. Do oryginalnego układu wnętrz należy trakt pokoi od strony ogrodowej z fragmentami malowideł na stropach i ścianach. W 1787 we dworze wizytę złożył król Stanisław August Poniatowski. W 1814 urodził się w nim filozof August Cieszkowski. Ostatnim właścicielem obiektu (1945) był Felicjan Cieszkowski-Dembiński. Po wojnie w budynku urządzono mieszkania dla pracowników lokalnego PGR-u[1].

Pozostałe obiekty[edytuj | edytuj kod]

Oprócz dworu na terenie skansenu znajdują się:

Główną bramę łączy z dworem aleja obsadzona lipami[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego - Nowa Sucha :: Historia [online], sucha.podlasie.pl [dostęp 2020-08-25].
  2. a b Tu Dalej, Skansen w Nowej Suchej – niezwykła historia walki o ratowanie zabytków [online], Gdzie by tu dalej, 8 maja 2018 [dostęp 2020-08-25] (pol.).
  3. Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego - Nowa Sucha :: Skansen [online], www.sucha.podlasie.pl [dostęp 2020-08-25].