Muzeum Kinematografii w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 10:19, 22 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Muzeum Kinematografii w Łodzi
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Pałac Karola Scheiblera
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

pl. Zwycięstwa 1
90-312 Łódź

Data założenia

1986

Zakres zbiorów

historia kinematografii

Dyrektor

Marzena Bomanowska

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kinematografii”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kinematografii”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kinematografii”
Ziemia51°45′34,25″N 19°28′28,50″E/51,759514 19,474583
Strona internetowa

Muzeum Kinematografii w Łodzi – muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią. Muzeum jest instytucją podległą samorządowi Łodzi[1]. Działalność muzeum stanowi kontynuację utworzonego w 1976 roku w Muzeum Historii Miasta Łodzi Działu Kultury Filmowej i Teatralnej, w 1984 roku przekształconego w oddział, a w 1986 roku w samodzielną placówkę[2][3]. Wtedy też przeniesiono zbiory do nowej siedziby, którą został pałac Karola Scheiblera. Jest to dziewiętnastowieczny budynek, zlokalizowany na terenie parku Źródliska i stanowiący część kompleksu fabryczno-pałacowego Księży Młyn. Muzeum Kinematografii jest jedynym muzeum o takim profilu w Polsce[2]. Założycielem i pierwszym dyrektorem muzeum był dr Antoni Szram.

Muzeum zajmuje przestrzeń dawnego pałacu Karola Scheiblera, ale także przylegającą do niego kiedyś wozownię. W zbiorach muzeum znajduje się około 50000 eksponatów, w tym około tysiąc filmów na taśmach celuloidowych i wideo. Na wystawach stałych "Tajemnice planu filmowego" i "Cud ożywionej fotografii" prezentowane są urządzenia związane z rozwojem technologicznym kina (historyczne projektory, kamery, stoły montażowe), plakaty i fotosy filmowe, elementy scenografii i zaaranżowane plany filmowe czy lalki wykorzystywane w animacji. W jednym z pomieszczeń prezentowana jest oryginalna scenografia do filmu Latająca maszyna. W swoich zbiorach muzeum posiada również latarnie magiczne, mutoskop czy jedyną w Polsce oryginalną Panoramę Cesarską, czyli fotoplastikon. Ważnym miejscem muzeum jest otwarta w 2015 roku ekspozycja całkowicie poświęcona polskiej animacji „Pałac pełen bajek”.

Na parterze pałacu znajduje się ekspozycja wnętrz pałacowych (pokój kredensowy, jadalnia, palarnia, sala balowa, szatnia, gabinet, pokój pani domu, ogród zimowy i okazała klatka schodowa). Były one gotową scenografią dla wielu polskich filmów, takich jak: Ziemia Obiecana, Pavoncello, Jak daleko stąd jak blisko czy dwóch odcinków Stawki większej niż życie (odc. IV Cafe Rose oraz odc. VI Żelazny krzyż). Pałac pojawia się przez chwilę w filmie Davida Lyncha Inland Empire.

Muzeum Kinematografii zorganizowało wiele wystaw poświęconych historii kina i filmu, jak również sztuki współczesnej. Były to m.in. wystawy scenograficzne do filmów Jerzego HoffmanaOgniem i mieczem oraz Stara Baśń, Jerzego KawalerowiczaQuo vadis i Andrzeja WajdyPan Tadeusz, wystawy poświęcone fotografii, plakatom filmowym czy też wystawy biograficzne poświęcone wybitnym twórcom kina:

Wystawy te były pokazane w kilkudziesięciu krajach na pięciu kontynentach.

Przy muzeum działa kino Kinematograf prezentujące filmy niszowe – polskie filmy przedwojenne, dokumenty, animacje oraz współczesne kino artystyczne.

Od 1990 roku Muzeum organizuje festiwal filmów dokumentalnych Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".

1 czerwca 2011 roku, przed wejściem do muzeum odsłonięto rzeźby kotów Filemona i Bonifacego

Przypisy

  1. Muzeum na stronie BIP
  2. a b Szlak dziedzictwa filmowego Łodzi
  3. Grażyna Kobojek: Łódź - Kalendarium XX wieku. Łódź: Piątek Trzynastego i Muzeum Historii Miasta Łodzi, 2005, s. 163. ISBN 83-7415-060-2.
  4. Jerzy Kawalerowicz. Malarz X muzy. [w:] Strona internetowa Muzeum Kinematografii [on-line]. [dostęp 2014-02-24].
  5. Twarze Agnieszki Holland. Polska. Europa. Świat. [w:] Strona internetowa Muzeum Kinematografii [on-line]. [dostęp 2014-02-24].
  6. Zwierciadło Bergmana, „Muzeum Kinematografii w Łodzi”, 26 lipca 2017 [dostęp 2017-12-20] (ang.).
  7. „Małe wielkie prace” Młodożeńców, „Muzeum Kinematografii w Łodzi”, 20 kwietnia 2017 [dostęp 2017-12-20] (ang.).

Bibliografia

  1. Filmowy Pałac Ziemi Obiecanej: w stronę Scheiblerów, t. 1, red. E. M. Bladowska, Łódź 2011.
  2. Filmowy Pałac Ziemi Obiecanej: w stronę muzeum, w stronę filmu, t. 2, red. E. M. Bladowska, Łódź 2011.

Zobacz też

Linki zewnętrzne