OneRepublic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
OneRepublic
Onerepublic.jpg
OneRepublic w Burswood Dome, Perth
Rok założenia 2002
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek pop[1], pop-rock[1], pop alternatywny[1], rock alternatywny[1], indie rock[1]
Wytwórnia płytowa Columbia, Mosley/Interscope
Obecni członkowie
Ryan Tedder
Zach Filkins
Eddie Fisher
Brent Kutzle
Drew Brown
Byli członkowie
Jerrod Bettis
Tim Myers
Strona internetowa

OneRepublic – amerykański zespół pop-rockowy założony w 2002 roku w Colorado Springs.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

1996: Początki[edytuj | edytuj kod]

W 1996 roku Ryan Tedder i Zach Filkins zaprzyjaźnili się podczas ostatniego roku nauki w Colorado Springs Christian High School w Colorado Springs. Podczas wspólnych rozmów o muzyce postanowili założyć zespół. Wraz z dwoma kolegami stworzyli rockową grupę o nazwie This Beautiful Mess (nazwa nawiązywała do drugiego, wielokrotnie nagradzanego albumu. Sixpence None the Richer). Wspólnie zagrali kilka koncertów. Po roku, kiedy Tedder i Fillkins skończyli szkołę ich drogi rozeszły się[2].

2002-07: Powstanie zespołu[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Ryan Tedder i Zach Filkins ponownie założyli zespół o nazwie Republic. Tedder, który już wtedy miał ugruntowaną pozycję jako autor tekstów i producent muzyczny przekonał Filkinsa, aby ten przeprowadził się do Los Angeles. Kilka miesięcy później zespół podpisał kontrakt z Columbia Records. Po kilku zmianach, ostatecznie zespół tworzą: wokalista Ryan Tedder, gitarzysta Zach Filkins, basista i wiolonczelista Brent Kutzle, perkusista Eddie Fisher oraz gitarzysta Drew Brown. Grupa zmieniła także nazwę z Republic na OneRepublic, aby uniknąć kontrowersji związanych z innymi zespołami o tej nazwie[3]. W ciągu dwóch i pół roku zespół nagrał swój debiutancki album. Kilka miesięcy przed jego wydaniem (z utworem "Sleep" jako debiutanckim singlem) zespół stracił kontrakt z Columbia Records. Wówczas grupa rozpoczęła działalność internetową na MySpace, gdzie od lata 2006 roku byli stale określani jako top wykonawcy[4]. Zespół zwrócił uwagę kilku wytwórni muzycznych, w tym Mosley Music Group Timbalanda, z którą podpisał kontrakt.

2007-09: Dreaming Out Loud[edytuj | edytuj kod]

Debiutancki album zespołu, zatytułowany Dreaming Out Loud został wydany 20 listopada 2007 roku[5] i w USA zadebiutował na pozycji 14 listy Billboard 200 sprzedając się w nakładzie 75 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu od premiery. Album odniósł duży sukces w wielu krajach świata uzyskując status platynowej płyty w Niemczech[6], Irlandii[7] i Wielkiej Brytanii[8] oraz status złotej w Stanach Zjednoczonych[9], Australii[10], Nowej Zelandii[11], Kanadzie[12] czy Szwajcarii[13].

Pierwszy singel "Apologize" został wydany w wersji oryginalnej znajdującej się na albumie oraz w wersji zremiksowanej przez Timbalanda, którą ten zamieścił na swoim albumie Shock Value. Remiks utworu zyskał ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, stając się numerem 1 w szesnastu krajach, m. in. w Niemczech, Austrii, Szwecji, Nowej Zelandii czy Kanadzie[14]. Za utwór zespół otrzymał wiele certyfikatów, m. in. czterokrotną platynę w USA[15] i Australii[16], trzykrotną platynę w Szwajcarii[17], dwukrotną platynę w Niemczech[18], Danii[19] i Szwecji[20]. Utwór przyniósł zespołowi pierwszą nominację do nagrody Grammy za najlepsze popowe wykonanie w grupie/zespole[21].

Drugi singel z albumu, "Stop and Stare" wydany w marcu 2008 roku również przyniósł zespołowi dużą popularność, znalazł się w pierwszej dziesiątce w 8 krajach na całym świecie, w tym na pozycji 4 w Wielkiej Brytanii[22]. W USA singel dotarł do 12 miejsca na Billboard Hot 100[23] i pokrył się dwukrotną platyną. Kolejnym singlami były piosenki "Say (All I Need)", "Mercy" i "Come Home" z gościnnym udziałem Sary Bareilles, jednak nie zyskały one sukcesu komercyjnego.

2009-11: Waking Up[edytuj | edytuj kod]

Drugi album studyjny zespołu zatytułowany Waking Up został wydany 17 listopada 2009 roku[24]. W USA album dotarł do 21 miejsca na liście Billboard 200[25] i uzyskał status złotej płyty[9], podobnie w Niemczech[26], a w Austrii pokrył się platyną[27]. Pierwszy singel z płyty, "All the Right Moves" zadebiutował na #18 na liście Billboard Hot 100 i pokrył się dwukrotną platyną[9]. Utwór znalazł się w pierwszej dziesiątce oficjalnych notowań w wielu krajach, m. in. w Szwajcarii, Irlandii, Belgii, Nowej Zelandii, Austrii[28]. Podobny sukces odniósł drugi singel "Secrets". Piosenka dotarła do pierwszej piątki na listach w Niemczech, Austrii, Polsce czy Luksemburgu, a w Niemczech pokryła się złotem[26]. W USA singel zajął #21 na Billboard Hot 100[23] i podobnie jak wcześniejszy singel pokrył się dwukrotną platyną[9]. Utwór znalazł się również na ścieżce dźwiękowej niemieckiego filmu Zweiohrküken oraz amerykańskiego filmu fantasy "Uczeń czarnoksiężnika" oraz został wykorzystany w serialach "Lost: Zagubieni", "Słodkie kłamstewka" i "Nikita"[29]. Trzeci singel z albumu, "Marchin On" największy sukces odniósł w Austrii i Niemczech, gdzie został wybrany do promocji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010.

Największy sukces z albumu Waking Up odniósł czwarty singel "Good Life"", wydany w listopadzie 2010 roku. W USA piosenka dotarła do miejsca 8 na Billboard Hot 100 [23] i pokryła się trzykrotną platyną[9]. Utwór dotarł również do pierwszej dziesiątki oficjalnych notowań w Kanadzie, Austrii czy Belgii[30]. Piosenka zyskała jeszcze większą popularność przez wykorzystanie jej w mediach. Utwór wykorzystano w filmach "Jedz, módl się, kochaj", "Jeden dzień i serialach takich jak: "Plotkara", "Pogoda na miłość" czy 90210 oraz w reklamach Disney i Hondy[31].

Ryan Tedder, wokalista zespołu

W 2009 roku zespół wystąpił gościnnie na drugim albumie Leony Lewis zatytułowanym Echo śpiewając wspólnie z artystką utwór "Lost Then Found". W czerwcu 2010 roku zespół wystąpił jako support podczas trasy koncertowej Pink zatytułowanej Funhouse Summer Carnival Tour oraz kilku koncertów zespołu Bon Jovi, a także pod koniec roku 2010 podczas trasy koncertowej Maroon 5.

21 listopada 2011 roku zespół wydał swój pierwszy świąteczny singel "Christmas Without You"[32]. Zespół zaprezentował utwór na żywo 1 grudnia 2011 roku podczas uroczystości "National Christmas Tree Lighting 2011"[33].

2012-14: Native[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy singel zapowiadający album Native zatytułowany „Feel Again” został wydany 27 sierpnia 2012 roku. Utwór był częścią kampanii Every Beat Matters organizowanej przez Save the Children [34]. W USA singel zadebiutował na 61 miejscu na liście Billboard Hot 100 ostatecznie docierając do 32 pozycji[23] i pokrył się złotem[9]. 8 stycznia 2013 roku został wydany pierwszy globalny singel „If I Lose Myself” zapowiadający nowy album. Utwór okazał się sukcesem w Austrii, Niemczech, Polsce, Słowacji, Szwecji i Szwajcarii, gdzie dotarł do pierwszej dziesiątki oficjalnych notowań. W USA singel znalazł się na 74 pozycji na Billboard Hot 100[23].

22 marca 2013 roku ukazał się album Native[35]. Płyta zadebiutowała na 4 miejscu listy Billboard 200 sprzedając się w nakładzie 60 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu od premiery[36]. Album znalazł się w pierwszej piątce w notowaniach w krajach niemieckojęzycznych[37], a w Australii[38], Austrii[39], Kanadzie[40] i Stanach Zjednoczonych[9] pokrył się platyną. 2 kwietnia 2013 roku zespół wyruszył w trasę koncertową promującą album, The Native Tour. Trasa obejmowała Europę, Amerykę Północną, Azję, Australię i Nową Zelandię i zakończyła się w marcu 2014 roku.

14 czerwca 2013 roku ukazał się trzeci singel „Counting Stars”, który odniósł największy sukces z albumu i okazał się największym sukcesem zespołu w ciągu ostatnich lat. Utwór dotarł do pierwszej piątki na listach w ponad 20 krajach świata, m.in. Austrii, Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie czy Meksyku[41], a także stał się numerem 1 w Wielkiej Brytanii, co daje najwyższą pozycję singla zespołu w tamtym kraju[42]. Utwór dotarł do #2 na Billboard Hot 100, powtarzając sukces pierwszego singla zespołu „Apologize[23]. Singel otrzymał wiele certyfikatów, m. in. sześciokrotną platynę w Australii[43] i Kanadzie[40], trzykrotną platynę w Danii[44] czy dwukrotną platynę w Szwecji[45] i Nowej Zelandii[46]. Czwarty singel "Something I Need" wydany został w sierpniu i odniósł sukces w Polsce, Nowej Zelandii, Austrii i Australii. Singel pokrył się potrójną platyną w Australii[43] i platyną w Nowej Zelandii[47].

14 kwietnia 2014 roku zespół wydał reedycję albumu Native[48] promowaną singlem "Love Runs Out". Utwór dotarł do #15 na Billboard Hot 100[9] w USA, a także zajął wysokie pozycje na oficjalnych listach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii[49]. Singel pokrył się platyną w Kanadzie[40] i złotem w Australii[43] i w Niemczech[26]. Pod koniec maja 2014 roku zespół wyruszył w kolejną trasę koncertową, Native Summer Tour promującą album, która zakończyła się we wrześniu tego samego roku.

W lipcu 2014 roku zespół nagrał swoją pierwszą piosenkę soundtrack zatytułowaną "Ordinary Human". Piosenka promuje film "Dawca pamięci", którego światowa premiera odbyła się 15 sierpnia 2014 roku[50]. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej The Giver: Music Collection, podobnie jak następny singel zespołu "I Lived"[51]. Oficjalnie singel "I Lived" został wydany 25 września 2014 roku[52]. Utwór dotarł do 32 miejsca na Billboard Hot 100[23].

W październiku i listopadzie 2014 roku zespół koncertował w Europie w ramach trasy Native World Tour. W grudniu zespół wystąpił podczas serii koncertów "Jingle Ball"[53]. W 2014 roku zespół OneRepublic znalazł się na pozycji 5 w podsumowaniu rocznym amerykańskiego rankingu Hot 100 Artists [54].

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu

Byli członkowie zespołu

 • Jerrod Bettis – perkusja (2002–05)
 • Tim Myers – gitara basowa (2004–07)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia OneRepublic.

Albumy studyjne

Trasy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

 • Tag This Tour (2008-2009)
 • Good Life Tour (2010-2011)
 • Native Tour (2013–2015)

Występy w Polsce

 • 23 kwietnia 2010 - występ na Eska Music Awards (BGŻ Arena, Pruszków)
 • 27 kwietnia 2010 - koncert (Klub Stodoła, Warszawa)
 • 2 listopada 2014 - koncert w ramach Native Summer Tour (Hala Torwar, Warszawa)

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Andrew Leahey: OneRepublic Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-10-07].
 2. Pete Freedman: One Love - Who the hell is OneRepublic? And what's this about them being from the Springs?. Colorado Springs Independent. [dostęp 13 grudnia 2007].
 3. August Brown: Rocky road to the top (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 20 listopada 2007].
 4. Talking Shop: Ryan Tedder (ang.). BBC News. [dostęp 6 listopada 2007].
 5. iTunes - Music - Dreaming Out Loud by OneRepublic (ang.). iTunes. [dostęp 20 listopada 2007].
 6. Gold-/Platin-Datenbank (OneRepublic) (niem.). Bundesverband Musikindustrie IFPI.DE.
 7. "IRMA Gold & Platin Archive 2008 - Platinum". IRMA.
 8. "Certified Awards" (w polu "Keywords" należy wpisać OneRepublic i nacisnąć "Serach". BPI. [dostęp 10 marca 2008].
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 9,7 "American certifications – OneRepublic". RIAA.
 10. "ARIA Charts – Accreditations – 2008 Albums". ARIA.
 11. "Latest Gold / Platinum Albums". RadioScope.
 12. "Canadian certifications – OneRepublic". Music Canada.
 13. "The Official Swiss Charts and Music Community: Awards (OneRepublic)". hitparade.ch.
 14. "Timbaland and OneRepublic - Apologize - Music Charts". aCharts.us.
 15. "American single certifications – Timbaland – Apologize". RIAA.
 16. ARIA Charts - Accreditations - 2009 Singles. ARIA.
 17. "The Official Swiss Charts and Music Community: Awards (Timbaland Presents OneRepublic; 'Apologize')". hitparade.ch.
 18. "Gold-/Platin-Datenbank (Timbaland feat. OneRepublic; 'Apologize')". Bundesverband Musikindustrie.
 19. "Guld og platin i august". ifpi.
 20. "Guld- och Platinacertifikat − År 2008. IFPI Sweeden.
 21. Grammy Awards 2009 - Nominees and Winners (ang.). Music Lovers Group.
 22. OneRepublic - Stop and Stare - Music Charts. aCharts.us.
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 23,5 23,6 "OneRepublic Album & Song Chart History" Billboard Hot 100. Billboard.
 24. iTunes Music - Waking Up by OneRepublic (ang.). iTunes. [dostęp 17 listopada 2009].
 25. " "OneRepublic Album & Song Chart History" Billboard 200" (ang.). Billboard.
 26. 26,0 26,1 26,2 "Gold-/Platin-Datenbank" (niem.). Bundesverband Musikindustrie IFPI.DE.
 27. "IFPI Austria - Verband der Österreichischen Musikwirtschaft" (niem.). ifpi.at. [dostęp 29 sierpnia 2011].
 28. "OneRepublic - All The Right Moves - Music Charts. acharts.us.
 29. OneRepublic - IMDb (ang.). IMDb.
 30. OneRepublic - Good Life - Music Charts. aCharts.us.
 31. Good Life by OneRepublic Sondfacts (ang.). Songfacts.
 32. iTunes Music - Christmas Without You - Single by OneRepublic (ang.). iTunes.
 33. Stacy A. Anderson: National Christmas Tree Lighting 2011: 89th Ceremony Held On The Ellipse (ang.). DC. [dostęp 1 grudnia 2011].
 34. Save the Children and OneRepublic make beautiful music together! (ang.). Every Beat Matters.
 35. iTunes – Muisc – Native by OneRepublic
 36. Keith Caulfield: Justin Timberlake's '20/20' Spends Second Week At No. 1 on Billboard 200, Lil Wayne Enters at No. 2 (ang.). Billboard. [dostęp 3 kwietnia 2013].
 37. OneRepublic – Native – Music Charts aCharts.us
 38. ARIA Charts - Accreditations - 2014 Albums (ang.). ARIA. [dostęp 30 czerwca 2014].
 39. "IFPI Austria - Verband der Österreichischen Musikwirtschaft" (należy wpisać "Native" w polu Titel (niem.). ifpi.at. [dostęp 8 kwietnia 2014].
 40. 40,0 40,1 40,2 "Gold/Platinum - Music Canada" (ang.). Music Canada. [dostęp 20 czerwca 2014].
 41. OneRepublic – Counting Stars – Music Charts aCharts.us
 42. OneRepublic - Artist - Official Charts (ang.). Official Charts Company.
 43. 43,0 43,1 43,2 "ARIA Charts - Accreditations - 2014 Singles". ARIA Charts.
 44. "Counting Stars" ifpi.dk
 45. Veckolista Singlar - Vecka 3, 17 januari 2014
 46. "NZ Top 40 Singles Chart - 21 October 2013" NZ Muisc Charts
 47. "NZ Top 40 Singles Chart – 11 November 2013". Recorded Music NZ. [dostęp 17 listopada 2013].
 48. iTunes - Music - Native by OneRepublic
 49. OneRepublic - Love Runs Out - Music Charts (ang.). aCharts.us.
 50. Ashley Lee: 'The Giver': New Footage Premieres OneRepublic Song 'Ordinary Human' (Video) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 10 lipca 2014].
 51. iTunes Music – The Givers: Music Collection by Various Artists (ang.). iTunes. [dostęp 5 sierpnia 2014].
 52. #ILived is available now on @iTunesMusic... (ang.). Twitter. [dostęp 25 września 2014].
 53. OneRepublic Tour
 54. 2014 Year End: Hot 100 Artists Chart (ang.). Billboard.