Order Domowy św. Piotra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Domowy św. Piotra
Орден Светог Петра
Orden Svetog Petra
Awers
Awers insygniów orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1869

Order Domowy św. Piotraodznaczenie dla członków rodziny panującej Królestwa Czarnogóry, nadawane w latach 1869-1921 jako order państwowy, po roku 1921 (z przerwą) jako prywatny order domowy.

Historia i insygnia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony w 1869 przez księcia (późniejszego króla) Czarnogóry Mikołaja I jako jednoklasowe odznaczenie dla członków rodziny i w drodze wyjątku cudzoziemców z wybitnymi zasługami dla dynastii czarnogórskiej. Ustanowieniem odznaczenia książę Mikołaj chciał uczcić pamięć swego stryja Daniła I Czarnogórskiego i władyki Cetyni św. Piotra Petrowicia, który sprawował rządy przez 48 lat i wywalczył niepodległość swej krainy.

Order był wyjątkiem wśród orderów domowych Europy, gdyż nie posiadał Wielkiego Krzyża ani dekoracji komandorskich, lecz był nadawany tylko jako krzyż noszony na lewej piersi.

Oznaka orderu to emaliowany na czerwono krzyż maltański, z białymi i niebieskimi bordiurami. W medalionie środkowym awersu znajdowała się figura Najświętszej Marii Panny okolona napisem: „Danilo Crnogorski”, w medalionie rewersu daty: „1852-53” – lat, w których mocarstwa europejskie uznały niepodległość Czarnogóry, otoczone napisem (tłum.) „Za niepodległość Czarnogóry”. Między ramionami krzyża umieszczone były złote lwy, nad górnym jego ramieniem srebrny dwugłowy orzeł czarnogórski ukoronowany mitrą książęcą (po 1910 koroną królewską). Order noszony był na trójbarwnej czerwono-niebiesko-białej wstążce wiązanej na modłę austriacką w kształt trójkąta.

Obecnie wielkim mistrzem orderu jest pretendent do tronu Czarnogóry, ks. Mikołaj Petrowić-Niegosz (ur. 1944, prawnuk króla Mikołaja I). Oprócz niego order posiada 10 osób.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Prince Dimitri Romanoff, Orders, Medals and History of Montenegro, Rungsted 1988.