Papryka chili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 77.22.254.183 (dyskusja) o 18:04, 18 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Papryczki chili
Naga Jolokia

Papryka chili, chilli, papryka ostra – ogólna nazwa, jaką określa się owoce niektórych odmian, kultywarów i mieszańców papryki (Capsicum) o bardzo ostrym smaku[1].

Odmiany

Do papryk chili zalicza się m.in[1][2]:

Właściwości

Za ostry smak papryki chili odpowiada zawarta w jej owocach kapsaicyna, która ma własności drażniące i rozgrzewające skórę i błony śluzowe[3]. Wywołuje uczucie ciepła i zaczerwienienie skóry i błon śluzowych, jednak nie powoduje ich stanu zapalnego, jak np. pieprz czy gorczyca. Silnie piekący smak, jaki odczuwamy przy doustnym spożyciu papryki chili wywołany jest przez podrażnienie zakończeń czuciowych oraz termicznych nerwów. Drogą odruchową powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych błon śluzowych i skóry oraz położonych pod nimi narządów. Kapsaicyna drażni błonę śluzową żołądka, wzmaga apetyt i wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie. Gdy dostanie się do nosa powoduje kichanie, w krtani kaszel[4].

W 1912 roku została skonstruowana skala ostrości pikantnych potraw, stosowana głównie do papryk. Skala ta nosi nazwę skali Scoville'a, mierzy ona koncentrację kapsaicyny w potrawie.

Przypisy

  1. a b Department of Horticulture and Landscape Architecture. Peppers-Notes. [dostęp 2013-02-02].
  2. Capsicums: Innovative Uses of an Ancient Crop. [dostęp 2013-02-02].
  3. Anna Mazerant: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, 1990. ISBN 83-202-0810-6.
  4. Janusz Supniewski: Farmakologia. Warszawa: PZWL, 1966.