Petronela Aragońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Petronela Aragońska
Berenguer IV i Peronella d'Aragó.jpg
Petronela z Ramonem Berenguerem
królowa Aragonii
Okres panowania od 1137
do 1164
Dane biograficzne
Urodzona 11 sierpnia 1135
Zmarła 17 października 1174<
Barcelona
Ojciec Ramiro II Aragoński
Matka Agnieszka Akwitańska
Mąż Ramon Berenguer IV
Dzieci Alfons II Aragoński,
Dulce,
Piotr,
Eleonora,
Rajmund Berengar III Prowansalski,
Sancho
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Petronela Aragońska zwana również Petronilą, Petronillą i Petronellą (ur. 11 sierpnia 1135, zm. 17 października 1174 w Barcelonie) – królowa Aragonii w latach 1137-1164.

Była córką Ramiro II Aragońskiego i Agnieszki Akwitańskiej (córki księcia Wilhelma IX). Kiedy jej stryj Alfons I Aragoński zmarł bezpotomnie, Ramiro - będący podówczas mnichem - uzyskał od papieża dyspensę od ślubów kapłańskich w celu podtrzymania ciągłości dynastii aragońskiej. Ożenił się z Agnieszką i spłodził Petronelę, po czym niecałe dwa lata później zorganizował małżeństwo córki z hrabią Barcelony Ramonem Berenguerem IV, choć pierwszym kandydatem do ślubu był Sancho, syn Alfonsa VII Kastylijskiego. Aragońska szlachta wolała jednak połączenia ich państwa z niewielkim feudalnym hrabstwem Barcelony.

Oficjalna ceremonia zaślubin odbyła się dopiero w 1150 w Lleidzie, kiedy Petronela osiągnęła wymagany prawem kanonicznym wiek 14 lat. Małżeństwo z Ramonem Berenguerem IV było faktyczną unią Aragonii i Katalonii, choć małżonkowie rządzili osobno swoimi krajami, a Ramon przyjął jedynie tytuł księcia Aragonii, a nie króla. Zgodnie z układem pomiędzy władcami potomkowie Ramona i Petroneli mieli już rządzić niepodzielnie sfederowanymi państwami jako królowie Aragonii. Petronela dała Ramonowi szóstkę dzieci:


Poprzednik
Ramiro II
Aragon Arms.svg królowa Aragonii
1137-1164
Aragon Arms.svg Następca
Alfons II