Pożegnanie z bronią

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy powieści Ernesta Hemingwaya. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Pożegnanie z bronią
A Farewell to Arms
Autor Ernest Hemingway
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. 1929
Typ utworu powieść
Data I wyd. polskiego 1931

Pożegnanie z bronią (ang. A Farewell to Arms) – powieść Ernesta Hemingwaya wydana w roku 1929. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w roku 1931.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Frederick Henry, nazywany przez wszystkich Tenente (wł. Porucznik), pomaga rannym żołnierzom na froncie I wojny światowej jako członek Czerwonego Krzyża. Jest Amerykaninem, ale pracuje u Włochów. W trakcie jednej z akcji zostaje ranny w nogę i przewieziony do szpitala w Mediolanie. Tam zakochuje się w pielęgniarce Catherine Barkley. Henry dostaje odznaczenie – srebrny krzyż i urlop. W międzyczasie Cath zachodzi w ciążę.

Po skończonym urlopie. Henry wraca na front jako pielęgniarz w trakcie odwrotu Włochów. Tam spotykają go nieszczęścia – najpierw jego oddział jest ostrzelany i ginie jego przyjaciel Aymo, później podwładny Bonello ucieka do niewoli. Gdy spotykają oddział żandarmów ci biorą go za Niemca we włoskim mundurze. Widząc, że tacy są rozstrzeliwani, Tenente ucieka przed żandarmami i dezerteruje z wojska. Wkrótce udaje mu się uciec do miasteczka na granicy ze Szwajcarią wraz z Catherine.

Gdy panna Barkley jest już w zaawansowanej ciąży, do miasteczka przybywają żandarmi aresztować Henry'ego. Dzień wcześniej Frederick i Catherine dostają wytyczne od swojego gospodarza i na łodzi wiosłowej przeprawiają się przez jezioro do Szwajcarii. Tam Catherine rodzi. Poród jest długi i wymaga cesarskiego cięcia. Dziecko rodzi się martwe, a Catherine kona po paru godzinach od porodu.

Powieść łączy w sobie wiele motywów zazwyczaj poruszanych przez autora. Miłość narastająca między bohaterami trwa w czasie brutalnej wojny, którą Hemingway relacjonuje na przestrzeni powieści. Nie brakuje charakterystycznych dla pisarza monologów głównego bohatera i opisów przyrody.

Książka jest oparta na biografii samego autora.

Czas i miejsce akcji[edytuj | edytuj kod]

Czapka sanitariusza ze zbiorów Ernesta Hemingwaya

Akcja powieści rozgrywa się w latach 19171918 w różnych miejscowościach we Włoszech, z Mediolanem na czele. Ostatni epizod rozgrywa się w Szwajcarskiej Lozannie, ale to miasto nie jest już opisane poza szpitalem. Jezioro, które przepływają Henry z Catherine to Maggiore.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Frederick Henry – oficer (zwany po włosku tenente) z Czerwonego Krzyża. Amerykanin, zakochany w Catherine, główny bohater i narrator powieści. Postać wzorowana na samym autorze, Erneście Hemingwayu.
  • Catherine Barkley – angielska pielęgniarka Czerwonego Krzyża, kochanka Henry'ego z którym później zachodzi w ciążę. Jej pierwowzór to Agnes von Kurowsky.
  • Rinaldi – przyjaciel Henry'ego, lekarz Czerwonego Krzyża wprawiający się w chirurgię. Prawdopodobnie chory na syfilis.
  • Aymo – towarzysz broni Henry'ego, ginie w akcji.
  • Piani – towarzysz broni Henry'ego, pomaga mu w czasie odwetu.
  • Bonello – towarzysz broni Henry'ego, poddaje się wbrew zdaniu Henry'ego do niewoli.
  • Ksiądz – bliski znajomy Henry'ego na froncie.
  • Doktor Valentini – doktor w stopniu majora, który operuje nogę Henry'ego.
  • Hrabia Greffi – starzec, bliski znajomy Henry'ego.