Restytuta (męczennica z Bizerty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Restytuta
dziewica
męczennica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

w III wieku
Kartagina (Afryka)

Data i miejsce śmierci

304
Teniza
(dzis. Bizerta w Tunezji)

Czczona przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

12 lutego i 17 maja

Patronka

Lacco Ameno, Oricoli

Restytuta z Tenizy, również Restytuta z Afryki[1] (zm. 304 w Tenizie) – dziewica i męczennica chrześcijańska z dzis. Bizerty, święta Kościoła katolickiego.

Przypuszczalnie należała do grupy męczenników z Abiteny, wspominanych w dies natalis - 12 lutego. Według późnego Passio, spisanego w X wieku przez anonimowego autora, miała pochodzić z Kartaginy i zginąć skazana na śmierć przez spalenie na łodzi. Zgodnie z tym pełnym zapożyczeń z łac. tekstem Wiktora z Wity Historia persecutionis Wandalicae, Restytuta uniknęła spalenia; śmierć dosięgła jej katów, zaś ona sama pochowana została na wyspie Ischia dokąd dobiła łódź.

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Procesja z figurką św. Restytuty w Lacco Ameno (17 maja 2007).

Prawdopodobnie w czasie prześladowania wandalskiego za Genzeryka (439) relikwie Restytuty trafiły do Italii, skąd rozprzestrzenił się jej kult wśród wiernych. Świadczyły o nim w średniowieczu neapolskie kalendarze i teksty liturgiczne.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Jest patronką miasta Lacco Ameno, położonego na Ischia i Oricoli[1] w Abruzji. W Laco Ameno znajduje się muzeum archeologiczne jej imienia, (wł.) Museo archeologico e scavi di Santa Restituta[2], a w Neapolu bazylika ku czci świętej, (wł.) Basilica di Santa Restituta[3].

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 17 maja, jak również w grupie męczenników 12 lutego. W Benewencie, w Kapui i na Sardynii, gdzie czczona jest indywidualnie wspominana była 27 maja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Vito Calise: Santa Restituta d'Africa (o di Teniza). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-04-09]. (wł.).
  2. Museo archeologico e scavi di Santa Restituta. Ischia on-line. [dostęp 2013-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-13)]. (wł.).
  3. Antonio Suppa Pio Conte: Basilica di Santa Restituta Duomo di Napoli. StoriaCity. [dostęp 2013-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-31)]. (wł.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]