Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wambierzyce

Adres

ul. Wiejska 52

Data założenia

1992

Zakres zbiorów

zabytki techniki i rzemiosła, militaria, zbiory historyczne i przyrodnicze

Dyrektor

Marian Gancarski – właściciel

Położenie na mapie gminy Radków
Mapa konturowa gminy Radków, na dole znajduje się punkt z opisem „Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach”
Ziemia50°28′40,361″N 16°25′49,195″E/50,477878 16,430332

Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach – prywatne muzeum z siedzibą we wsi Wambierzyce (powiat kłodzki). Placówka jest przedsięwzięciem Mariana Gancarskiego – wieloletniego sołtysa wsi, a jej siedzibą są pomieszczenia gospodarstwa agroturystycznego, prowadzonego przez właściciela (zmarłego w 2022).

Historia prezentowanej kolekcji sięga lat 60. XX wieku, kiedy to Marian Garncarski rozpoczął zbieranie poniemieckich sprzętów, znajdujących się w tutejszych gospodarstwach (zabytki techniki, sprzęty codziennego użytku, militaria). W 1978 roku zakupił on podupadające gospodarstwo rolne w Wambierzycach (żeby zdobyć fundusze na zakup, konieczna była sprzedaż większej części zgromadzonej kolekcji), a w 1992 roku podjął decyzję o przekwalifikowaniu gospodarstwa na agroturystykę. Wtedy też rozpoczęło działalność również muzeum.

Aktualnie kolekcja liczy kilkanaście tysięcy eksponatów, z czego większość pochodzi z okresu od XVIII do XX wieku. W jej skład wchodzą zarówno pamiątki poniemieckie, jak i te pochodzące z lat powojennych. Wystawa umieszczona jest w pomieszczeniach dwóch budynków oraz na wolnym powietrzu. W skansenie prezentowane są:

Ponadto na wolnym powietrzu znajdują się rzeźby (najstarsza – śpiącego rycerza – datowana na XVI wiek) oraz dawne płyty nagrobne.

Placówka należy do Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie. Wstęp jest płatny.

W ramach gospodarstwa działa również Mini ZOO, w którym zobaczyć można m.in. jelenia, daniele, sarny, strusie, dzikie świnie, kozy, bażanty, jastrzębie, różne rasy kur, nutrie oraz pstrągi i inne ryby.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]