Żmudź: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 28: Linia 28:
Dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego za Jagiellonów, t. I:1377-1434, Warszawa 1930, s. 136</ref>.
Dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego za Jagiellonów, t. I:1377-1434, Warszawa 1930, s. 136</ref>.


Kazimierz Jagiellończyk w początkowym okresie swoich rządów na Litwie uznał autonomię w zakresie administracji i sądownictwa Żmudzi, która pod przywództwem Dowmonta, zwolennika Michajłuszki, wykazywała dążenia separatystyczne<ref name=autonazwa3>M. Bogucka, ''Kazimierz Jagiellończyk'', Warszawa 1978, s. 25.</ref><ref name="Ochmański111">J. Ochmański, ''Historia Litwy'', Wrocław 1982, s. 111.</ref>. Na mocy postanowienia Jagiellończyka Żmudź miała być traktowana na równi z województwami wileńskim i trockim<ref name="Bogucka24"/>.
Kazimierz Jagiellończyk w początkowym okresie swoich rządów na Litwie uznał autonomię w zakresie administracji i sądownictwa Żmudzi, która pod przywództwem Dowmonta, zwolennika Michajłuszki, wykazywała dążenia separatystyczne<ref name=autonazwa3>M. Bogucka, ''Kazimierz Jagiellończyk'', Warszawa 1978, s. 25.</ref><ref name="Ochmański111">J. Ochmański, ''Historia Litwy'', Wrocław 1982, s. 111.</ref>. Na mocy postanowienia Jagiellończyka Żmudź miała być traktowana na równi z województwami wileńskim i trockim.


W 1 poł. XVI wieku rolę dominującą na Żmudzi sprawował [[Stanisław Janowicz Kieżgajło|ród Kieżgajłów]], którzy podtrzymywali tendencje odrębności politycznej tej ziemi wobec Litwy.
W 1 poł. XVI wieku rolę dominującą na Żmudzi sprawował [[Stanisław Janowicz Kieżgajło|ród Kieżgajłów]], którzy podtrzymywali tendencje odrębności politycznej tej ziemi wobec Litwy.
Linia 42: Linia 42:
* [[Roman (książę żmudzki)|Roman]]
* [[Roman (książę żmudzki)|Roman]]
* [[Narymont]] [[XIII wiek]]
* [[Narymont]] [[XIII wiek]]

{{przypisy}}


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}
Linia 49: Linia 47:
=== Zobacz też ===
=== Zobacz też ===
* [[Żmudzini]]
* [[Żmudzini]]
* [[Księstwo Żmudzkie]]
* [[Semigalia]], [[Kurlandia]], [[Liwonia]], [[Łotwa]], [[Łatgalia]]
* [[Semigalia]], [[Kurlandia]], [[Liwonia]], [[Łotwa]], [[Łatgalia]]
* [[podział terytorialny Rzeczypospolitej Obojga Narodów]]
* [[podział terytorialny Rzeczypospolitej Obojga Narodów]]

Wersja z 16:16, 10 cze 2013

Współczesna flaga Żmudzi Współczesny herb wielki Żmudzi
Regiony etnograficzne Litwy, kolorem jasnozielonym zaznaczono Żmudź ze stolicą w Telszach
Herb Księstwa Żmudzkiego I Rzeczypospolitej

Żmudź (łac. Samogitia, żmudz. Žemaitėjė, lit. Žemaitija) – jeden z pięciu regionów etnograficznych współczesnej Litwy, a także historyczna nazwa Dolnej Litwy. Dawna jednostka podziału terytorialnego (starostwo równoważne województwu) przedrozbiorowej Rzeczypospolitej Polskiej, jako Księstwo Żmudzkie należące do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od 1918 r. część Litwy.

Pod względem geograficznym tworzy Pojezierze Żmudzkie (zwane także Wysoczyzną Żmudzką) o charakterze morenowym, do 230 m wysokości n.p.m., w zachodniej części Litwy. Ziemie równinne, średnio urodzajne.

Od XIII wieku najeżdżana przez Krzyżaków i kawalerów mieczowych. W Królewcu w 1384 roku książę Witold obiecał Żmudź Zakonowi Krzyżackiemu w zamian za pomoc. Potwierdził to układ nad rzeką Ełkiem w 1390 roku.

W roku 1398 Witold Kiejstutowicz pokojem na wyspie Salin odstąpił region po rzekę Niewiaża Krzyżakom, którzy ustanowili tu własną jednostkę terytorialną: wójtostwo. Zaczęto wtedy powolną chrystianizację tej ziemi. W roku 1400 wojska litewskie pod wodza Witolda pomagały Krzyżakom zajmować Żmudź (w zamian Krzyżacy wzięli udział w bitwie nad Worsklą). Jednocześnie za wiedzą Witolda wybuchło na Żmudzi powstanie w 1401 roku. Pod koniec roku Litwa oficjalnie zaczęła pomagać powstańcom. Krzyżacy odpowiedzieli wspierając Świdrygiełłę, z którym podpisali układ w Malborku w 1402 roku. Wojna litewsko-żmudzka zakończyła się w roku 1403 pokojem w Raciążu, na mocy którego Żmudź pozostała w rękach Krzyżackich. W 1404 roku wójtem Żmudzi został Michał Küchmeister. W roku 1405 i 1406 wojska litewskie ponownie wspierały Krzyżaków przeciwko Żmudzinom. Głównymi zamkami krzyżackimi na Żmudzi były Dubissa, Tylża, Fredeburg, zamek nad Ełkiem. W czerwcu 1409 ponownie wybuchło powstanie, a Witold przysłał swego namiestnika Rumbolda.[1] W 1411 r. Krzyżacy zrzekli się Żmudzi podpisując pokój toruński.

W 1413 r. Żmudź została włączona do Litwy jako starostwo z zachowaniem pewnych przywilejów. W tym samym roku przyjęła chrzest. Starostwem żmudzkim zarządzali starostowie. W 1417 powstała diecezja żmudzka ze stolicą w Miednikach.

W 1418 roku ludność Żmudzi podniosła bunt przeciwko Witoldowi i opowiadając się za Świdrygiełłą sprzeciwili się chrystianizacji, ale Kieżgajło Wolumintowicz krwawo go stłumił ścinając 60 najważniejszych przywódców żmudzińskich[2][3].

Kazimierz Jagiellończyk w początkowym okresie swoich rządów na Litwie uznał autonomię w zakresie administracji i sądownictwa Żmudzi, która pod przywództwem Dowmonta, zwolennika Michajłuszki, wykazywała dążenia separatystyczne[4][5]. Na mocy postanowienia Jagiellończyka Żmudź miała być traktowana na równi z województwami wileńskim i trockim.

W 1 poł. XVI wieku rolę dominującą na Żmudzi sprawował ród Kieżgajłów, którzy podtrzymywali tendencje odrębności politycznej tej ziemi wobec Litwy.

Władcy Polski przywrócili tytuł książąt żmudzkich w 1441 roku (łac. duces Samogitiae) i zachowali go do 1795.

Wielki książę

  1. Stefan Kuczyński: Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411. Warszawa: MON, 1955, s. 83-87.
  2. K. Pietkiewicz, Kieżgajłowie i ich latyfundium do poł. XVI wieku, UAM Poznań 1982
  3. L. Kolankowski, Dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego za Jagiellonów, t. I:1377-1434, Warszawa 1930, s. 136
  4. M. Bogucka, Kazimierz Jagiellończyk, Warszawa 1978, s. 25.
  5. J. Ochmański, Historia Litwy, Wrocław 1982, s. 111.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Szablon:Link FA