Kurlandia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flag of Courland (state).svg
Coat of arms of Kurzeme.svg
Flaga Kurlandii Herb Kurlandii
Łotwa-historyczne dzielnice mapka.png
Kurlandia
Kurzemes un Zemgales hercogiste 1740 locator.svg

Kurlandia (łot. Kurzeme – ziemia Kurów, niem. Kurland) – kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów (Kurów, Kursi). W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.

Główne miasta: Windawa, Lipawa, Goldynga.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo zamieszkiwana w większości przez ugrofińskich Liwów i przez mówiące językiem kurońskim bałtyckie plemię Kurów, którzy trudnili się na wielką skalę piractwem i handlem bałtyckim.

W 1230, w celu uniknięcia rozlewu krwi, ich władca, Lammekinus, przyjął chrzest i zwierzchnictwo papieża. Ostatecznie w 1269 r. podbita przez niemiecki zakon kawalerów mieczowych, po jego sekularyzacji w XVI w. główna składowa feudalnego Księstwa Kurlandii i Semigalii, będącego częścią składową i lennem Rzeczypospolitej (1561-1793).

Po III rozbiorze Polski obszar ten został włączony w 1795 r. do Rosji, jednak szlachta wywalczyła sobie pewną autonomię w ramach Imperium Rosyjskiego.

Po I Wojnie światowej część Łotwy.

Pod koniec II wojny światowej w ogromnym kotle znalazły się tu niedobitki wojsk niemieckich (Grupa Armii Kurlandia) oraz setki tysięcy uciekających przed ponowną okupacją sowiecką łotewskich cywili. Główny opór Armii Czerwonej stawiali łotewscy ochotnicy tworzący tzw. Lettland Legion (Legion Łotewski SS), utworzony w ramach Waffen-SS.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]