Sphaerites glabratus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sphaerites glabratus
(Fabricus, 1792)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

Sphaeritidae

Rodzaj

Sphaerites

Gatunek

Sphaerites glabratus

Synonimy

Hister glabratus Fabricus, 1792

Sphaerites glabratus – gatunek chrząszcza z rodziny Sphaeritidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został w 1792 roku przez Johana Christiana Fabricusa jako Hister glabratus[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało długości od 4,5 do 5,5 mm, w obrysie kanciasto-owalne, wypukłe. Górna strona błyszcząca, zielonkawoczarna, a spód, golenie i uda czarne. Biczyk czułków, stopy i głaszczki barwy brunatnosmolistej. Czoło, ciemię i nadustek silnie, rzadko punktowane. Na czole ponadto niewyraźne, szerokie wgłębienie. Przedplecze w przedniej części silnie zwężone, a u podstawy dwukrotnie szersze niż jego długość; o bokach nieco spłaszczonych i w przedniej ⅓ wgłębionych; delikatnie i rzadko punktowane. Bruzdy pokryw w liczbie 9, nie sięgające ich wierzchołka, a międzyrzędy płaskie. Pygidium punktowane i na wierzchołku obrzeżone[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi skryty tryb życia, a jego wcześniejsze stadia rozwojowe nie zostały opisane. Żyje na obszarach zalesionych. Spotykany pod liśćmi, odchodami, mchem, gnijącymi szczątkami roślinnymi i grzybami, padliną i na fermentującym soku drzew liściastych[3]. Owady dorosłe odławiane są wiosną i pod koniec lata[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Wykazany został dotąd z Austrii, Białorusi, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, europejskiej Rosji, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch[1].

W Polsce jedyny przedstawiciel rodziny Sphaeritidae. Prawdopodobnie występuje w całym kraju[3][2], lecz jest bardzo rzadko spotykany[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sphaerites glabratus na Fauna Europaea. [dostęp 2014-05-27].
  2. a b c Sławomir Mazur: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 11 - 12 Sphaeritidae i Gniliki – Histeridae. Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1973, s. 15-16.
  3. a b c Sphaerites glabratus w Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-05-27].