Tajwańska Fala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajwańska Fala
Nazwa chińska
Pismo uproszczone

台流

Pismo tradycyjne

台流

Hanyu pinyin

Táiliú

Nazwa japońska
Kanji

台流

Transkrypcja Hepburna

Tairyū

Tajwańska Fala lub Tairyuneologizm, pierwotnie użyty w Japonii, w celu odniesienia się do wzrostu popularności tajwańskiej kultury popularnej w kraju (w tym: aktorów, dramatów, muzyki, mody oraz filmów) i odróżnienia go od koreańskiej fali współistniejącej w Japonii[1]. Wiele tajwańskich dramatów, piosenek, a także idoli, aktorów, piosenkarzy i zespołów stało się popularnych w całej Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XX wieku, pomimo wczesnego sukcesu Hallyu, nastąpił równie zauważalny wzrost zainteresowania kulturą Tajwanu, który podobnie jak Korea Południowa, jest także jednym z czterech azjatyckich tygrysów. Rozprzestrzenianie się tajwańskiej kultury popularnej nastąpiło nieco wcześniej, zanim Hallyu było znane w Azji. W 2001 roku ukazał się tajwański dramat Meteor Garden, który wkrótce przyciągnął zainteresowanie publiczności z całego regionu. Stał się najczęściej oglądanym serialem w historii filipińskiej telewizji[3], zgromadził ponad 10 milionów widzów dziennie tylko w Manili[4] i wysławiał męskich bohaterów z tajwańskiego boysbandu F4[5]. Ich popularność rozprzestrzeniła się w całej Azji, w tym w Chinach, Hongkongu, Singapurze, Malezji, Tajlandii, Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Wietnamie i na Filipinach. Wraz z sukcesami F4 pojawiło się wiele innych zespołów z Tajwanu, takich jak 5566, 183 Club i Fahrenheit. W 2002 r. dziennikarz BBC opisał członków F4 jako nieznanych wcześniej aktorów, którzy „sprowokowali histerię w całej Azji“ w wyniku sukcesu Meteor Garden[6].

Artyści[edytuj | edytuj kod]

Męscy wokaliści/aktorzy[edytuj | edytuj kod]

Wokalistki/aktorki[edytuj | edytuj kod]

Grupy idoli[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Buy a Domain Name - World's Best Domains For Sale [online], www.cpopaccess.com [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-20] (ang.).
  2. Hoài Phạm, “HÀN HÓA” – KỲ TÍCH TỪ CỔ TÍCH DÀNH CHO NGƯỜI LỚN [online], depweb, 21 kwietnia 2014 [dostęp 2019-06-14] (wiet.).
  3. It's Hip to be Asian [online], pcij.org [dostęp 2019-03-01] (ang.).
  4. It's Hip to be Asian [online], pcij.org [dostęp 2019-03-01] (ang.).
  5. Welcome back pretty boys [online], news.asiaone.com [dostęp 2019-03-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-11].
  6. BBC NEWS | Asia-Pacific | Taiwan 'boy band' rocks China [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2019-03-01].