Tarik Aziz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy irackiego polityka. Zobacz też: artykuł o hokeiście na trawie.

Tarik Aziz, arab. طارق عزيز, pierwotnie Michael Yuhanna (ur. 1936 w Mosulu), polityk iracki, dyplomata, wicepremier w obalonym (wiosną 2003, w wyniku inwazji wojsk USA i sojuszników) rządzie Iraku; bliski współpracownik Saddama Husajna.

Był jedynym chrześcijaninem w kręgach rządowych dyktatora. Obaj poznali się w 1953 r., gdy razem działali w nielegalnej wtedy partii Baas. Tarik Aziz był głównym ideologiem partyjnym.

Nie zawsze zgadzał się ze swoim zwierzchnikiem. Mimo to nie został zamordowany jak inni przeciwnicy polityki i ideologii dyktatora. Należy to prawdopodobnie przypisywać faktowi, że Aziz nie posiadał własnej bazy politycznej, która mogłaby zagrozić dyktaturze Husajna. Nie mniej ważnym argumentem jest pięćdziesięcioletnia przyjaźń, chociaż Husajn uśmiercał także i dłużej znane sobie osoby, jeśli tylko sprzeciwiły się one jego polityce.

W latach 1983-1991, m.in. podczas wojny w Zatoce (1991), był ministrem spraw zagranicznych, od 1979 pełnił także funkcję pierwszego wicepremiera. Reprezentował Irak na forum ONZ. 14 lutego 2003, krótko przed amerykańską inwazją w Iraku, został przyjęty w Watykanie przez papieża Jana Pawła II. W marcu 2003 pojawiły się informacje, że Aziz został zastrzelony w czasie próby przedostania się do kurdyjskiej części Iraku, co szybko zdementowano; były wicepremier trafił w ręce amerykańskie 24 kwietnia 2003.

24 maja 2006 roku zeznawał jako jeden ze świadków w procesie Saddama Husajna, po czym ponownie zniknął. Prawdopodobnie cały czas przebywał w amerykańskim wiezieniu.

29 kwietnia 2008 roku rozpoczął się jego proces; został współoskarżonym za mord sądowy. W 1992 roku w czasie kryzysu aresztowano, osądzono, skazano i natychmiast wykonano wyrok śmierci na 42 handlarzach. Oskarżono ich o spekulacje cenami żywności.

26 października 2010 skazany na karę śmierci przez powieszenie[1], jednak 17 listopada 2010 iracki prezydent, Dżalal Talabani zapowiedział, że nie podpisze zgody na egzekucję[2].


Przypisy