Toga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Starożytna toga wraz ze schematem wiązania

Toga – historycznie był to wierzchni, lekki strój noszony w starożytnym Rzymie; togę przywdziewano na tunikę, pozostawiając przy tym odsłonięte ramię.

Zawody prawnicze[edytuj | edytuj kod]

Obecnie toga jest strojem urzędowym używanym przez przedstawicieli zawodów prawniczych na rozprawie sądowej; jej wzór jest w Polsce określony przepisami prawa. Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgającą powyżej kostek – około 25 cm od ziemi. Toga u dołu ma w obwodzie od 270 do 278 cm i od karczka w dół ułożona jest w kontrafałdy: po trzy na obydwu przodach togi oraz pięć do siedmiu na plecach. Kołnierz togi jest okrągły, płasko wyłożony. Toga zapinana jest na pięć guzików. Rękawy mają u dołu w obwodzie 75 cm. Przy kołnierzu togi wszyty jest żabot, długości 21 cm, ułożony w 13 kontrafałd. Kolor żabotu oraz obszyć różni się w zależności od zawodu prawniczego:

Protestancka szata liturgiczna[edytuj | edytuj kod]

Protestancki pastor w czarnej todze z białymi befkami

Toga jest także tradycyjnym i nabardziej rozpowszechnionym strojem liturgicznym używanym przez duchownych wielu kościołów protestanckich. Czarna toga była już od XVI wieku zakładana przez protestanckich pastorów do odprawiania nabożeństw. Obecnie najczęściej spotyka się czarną togę, której towarzyszą białe befki. Strój taki jest używany w Polsce przez prezbiterów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Podczas gdy luteranie i metodyści dopuszczają także używanie białej alby i stuły, ewangelicy reformowani stosują wyłącznie czarną togę.

Pastorzy ewangelicznych kościołów protestanckich podczas nabożeństw Słowa Bożego i Wieczerzy Pańskiej ubrani są zazwyczaj w zwykły garnitur, któremu towarzyszy krawat lub koloratka. Czarna toga używana jest natomiast przez pastorów wielu kościołów ewangelicznych do udzielania chrztu odbywającego się przez zanurzenie w wodzie. Ponadto, pastorzy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego używają czarnej togi z białą befką do odprawiania nabożeństw żałobnych.

Strój wykładowców uczelni wyższych[edytuj | edytuj kod]

JM Rektor (w środku) podczas uroczystości inauguracyjnej

Toga bywa także strojem ceremonialnym wykładowców wyższych uczelni: rektora i prorektorów, dziekana, prodziekanów i członków senatu (a także doktorów honoris causa), a podczas uroczystości wręczenia dyplomów - również i studentów.

Wikimedia Commons

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2007 r. w sprawie określenia wzoru stroju urzędowego sędziów na rozprawie (Dz. U. z 2007 r. Nr 172, poz. 1213)
  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie określenia wzoru stroju urzędowego radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa biorących udział w rozprawach sądowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 41, poz. 277)
  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2002 r. w sprawie określenia wzoru stroju urzędowego sędziów i ławników sądów wojskowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 148, poz. 1234)