Wanda Pawłowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wanda Maria Pawłowicz
Ewa, Wanda
major major
Data i miejsce urodzenia

25 czerwca 1922
Warszawa

Data śmierci

6 marca 2016

Przebieg służby
Lata służby

1939–1945

Siły zbrojne

Armia Krajowa

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa, powstanie warszawskie

Późniejsza praca

lekarz – specjalista chorób wewnętrznych

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1920–1941) Krzyż Armii Krajowej Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Partyzancki Warszawski Krzyż Powstańczy Medal Wojska Medal za Warszawę 1939–1945
Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (złota)
Grób Wandy Pawłowicz na cmentarzu Powązkowskim

Wanda Maria Pawłowicz z domu Herbich (ur. 25 czerwca 1922 w Warszawie, zm. 6 marca 2016) – polska lekarka, żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka powstania warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczała do Liceum Matematyczno-Przyrodniczego Kry­styny Mal­czew­skiej w Warszawie. Ukończyła również podinstruktorski kurs medyczny w ramach Przysposobienia Wojskowego Kobiet. We wrześniu 1939 pełniła funkcje sanitariuszki w warszawskim Szpitalu św. Łazarza. W październiku 1939 roku wstąpiła do Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej następnie w Armię Krajową. Służyła w Oddziale Łączności Komendy Głównej AK. Podczas okupacji ukończyła dwa lata wydziału lekarskiego tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich. W listopadzie 1943 została aresztowana i osadzona w więzieniu „Palace” w Zakopanem, skąd w lutym 1944 roku przewieziono ją do niemieckiego obozu pracy przymusowej w Krakowie-Płaszowie. Po wydostaniu się z obozu, od lipca 1944 roku została skierowana do Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Podczas powstania warszawskiego była żołnierzem batalionu „Oaza” w stopniu strzelca, walcząc na warszawskiej Sadybie.
Po upadku powstania wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną. Od października 1944 roku służyła w krakowskim Kedywie, będąc członkinią Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego „Skała” aż do jego rozbrojenia przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.
Po zakończeniu wojny studiowała na wydziale lekarskim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1948 roku uzyskała dyplom lekarski. Z uwagi na akowską przeszłość nie została przyjęta do pracy w służbie zdrowia. W latach 1957-1959 była rozpracowywana przez komunistyczne służby bezpieczeństwa m.in. z powodu kontaktów z Radiem Wolna Europa oraz prowadzonej korespondencji z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim (1958). Była działaczką NSZZ „Solidarność”, za co również spotkały ją represje (1983). Należała również do Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.
Po śmierci została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 137-2-18)[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jej matka Halina Herbichowa-Chojko ps. Agnieszka również była członkiem Armii Krajowej i żołnierzem powstania warszawskiego (Pułk Baszta). Zginęła 29 września 1944 roku podczas ewakuacji kanałami z Mokotowa. Jej ojciec, Kazimierz Herbich był po II wojnie światowej przez trzy lata więźniem służb bezpieczeństwa, w wyniku czego zmarł na zawał serca.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Za swe zasługi była wielokrotnie odznaczana, m.in. Krzyżami: Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Wojska i Medalem za Warszawę 1939-1945, a także Odznaką honorową „Za Zasługi dla Warszawy” oraz Odznaką Honorową Zasłużonego Działacza Związku Inwalidów Wojennych. Została również awansowana na stopień majora.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: WANDA MARIA PAWŁOWICZ, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2020-02-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]