Wioślak punktowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wioślak punktowany
Corixa punctata[1]
(Illiger, 1807)
Wioślak punktowany
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Rodzina wioślakowate
Podrodzina Corixinae
Rodzaj Corixa
Gatunek wioślak punktowany
Portal Portal Zoologia

Wioślak punktowany (Corixa punctata) – gatunek pluskwiaka z rodziny wioślakowatych (Corixidae).

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Corixa punctata należy do jednych z najbardziej znanych wioślakowatych występujących w Polsce. Ciało tego owada jest silnie spłaszczone, ciemnobrązowe. Przednie skrzydła pokryte gęstymi punkcikami (stąd nazwa). Tak jak wszystkie wioślaki ma długie tylne odnóża pokryte szczecinkowatymi włoskami. Oczy duże, czerwonobrązowe z dużym jasnym odstępem. Spód ciała jasny, dość długie środkowe odnóża. Z przodu ciała widać również aparat gębowy typu gryzącego.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje w Europie. W Polsce jest pospolity[2]. Zamieszkuje płytkie, zarośnięte wody stojące. Spotykany jest również na brzegach rzek i jezior.Występuje także w basenach ogrodowych.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Wioślak punktowany żywi się drobnymi organizmami, które chwyta przednimi odnóżami. Zjada larwy komarów, ochotek i drobne ślimaki, które znajduje przekopując dno.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Samce niektórych wioślaków w tym punktowanego wydają dźwięki pocierając przednimi odnóżami o krawędź głowy. Magazynuje powietrze pod pokrywami, które wypycha go pod wodą do powierzchni, dlatego musi przytrzymać się dna, patyczków lub roślin. Najbardziej przydatne są mu w tym środkowe odnóża. Powietrze pobiera wystawiając pokrywy skrzydłowe nad wodę. Owad aktywny całą dobę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Corixa punctata w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.