Zygmunt Celichowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 23:07, 15 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Zygmunt Celichowski
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

12 sierpnia 1845
Wronki

Data i miejsce śmierci

26 stycznia 1923
Kórnik

Zawód, zajęcie

polski bibliotekarz

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Zygmunt Celichowski (ur. 12 sierpnia 1845 we Wronkach, zm. 26 stycznia 1923 w Kórniku) – polski działacz społeczny, bibliotekarz, historyk, wydawca.

Życiorys

Był synem Antoniego, pedagoga, autora podręczników szkolnych, i Emilii z Jezierskich. Już jako uczeń poznańskiego Gimnazjum św. Marii Magdaleny działał w tajnych związkach narodowych, co przypłacił niedługim pobytem w więzieniu. We Wrocławiu (potem w Berlinie) studiował prawo, filologię i historię, w 1870 obronił doktorat w Lipsku.

Od 1869 był sekretarzem Jana Działyńskiego, później jego pełnomocnikiem i zarządcą Biblioteki Kórnickiej. Prowadził prace nad porządkowaniem zbiorów, dbał o powiększanie zbiorów (zwłaszcza o rękopisy i dawne druki), udostępniał materiały historykom. Po przejęciu firmy wydawniczej Jana Konstantego Żupańskiego (1887) rozwinął produkcję wydawniczą Biblioteki Kórnickiej.

Prowadził przez wiele lat starania o utworzenie specjalnego pisma historyczno-literackiego dla Wielkopolski. Wygłaszał odczyty, publikował artykuły, działał w stowarzyszeniach. Był czynnym członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przewodniczącym Wydziału Historyczno-Literackiego, redaktorem "Roczników PTPN", wreszcie prezesem Towarzystwa (1917-1919); w 1917 otrzymał członkostwo honorowe.

Był także członkiem korespondentem PAU (1903), potem członkiem zwyczajnym (1920).

Uniwersytet Poznański nadał mu tytuł honorowego profesora (1922). Celichowski działał ponadto m.in. w kółkach rolniczych, Towarzystwie Szerzenia Wstrzemięźliwości, Towarzystwie Czytelni Ludowych, Radzie Narodowej, władzach Polskiego Banku Handlowego.

Kontynuował wydawanie serii Acta Tomiciana (w latach 1876-1919 ukazały się tomy 9-13). Opublikował wiele prac z zakresu bibliografii, historii i historii literatury, m.in. na łamach prowadzonych przez siebie czasopism "Kórniczanin" i "Pobudka do Szerzenia Wstrzemięźliwości"; pisał także do "Gazety Toruńskiej", "Dziennika Poznańskiego", "Lecha", "Warty".

Z małżeństwa z Zofią z Ziemnych (od 1873) miał pięcioro dzieci - córki Halinę i Jadwigę oraz synów Kazimierza (chemika), Witolda (adwokata, wojewodę poznańskiego) i Stanisława (adwokata, działacza Stronnictwa Narodowego, wiceministra w rządzie londyńskim).

Wybrane prace

Opracował i wydał wiele staropolskich źródeł historycznych w tym m.in.

Publikował na tematy historyczne:

  • Kawiarnie ludowe, Poznań 1890.
  • Znaczenie i rozwój przemysłu domowego i handlu ludowego: odczyt dr. Z. Celichowskiego na Zjeździe Przemysłowców w Poznaniu dnia 14 lipca 1895, Poznań 1895.
  • Poglądy cudzoziemców na sprawę polską, Poznań 1900.
  • Ogród zamkowy w Kórniku, Poznań 1906.

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia

  • Zygmunt Celichowski: Jan Długosz, "Insignia seu clenodia regis et regni Poloniae.Z kodeksu kórnickiego.". Poznań: Zygmunt Celichowski, 1885.
  • Izabela Teresińska, Zygmunt Celichowski, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, ISBN 83-01-02722-3

Literatura dodatkowa