Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Gry komputerowe/Źródła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Sir Lothar (dyskusja | edycje) o 10:09, 10 cze 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Przewodnik wikiprojektu Gry komputerowe

Artykuły o grach komputerowych wymagają uźródłowienia jak wszystkie znajdujące się w Wikipedii. Zawartość musi być weryfikowalna. Jednakże redaktorzy artykułów mogą napotkać problemy związane z odnajdywaniem lub cytowaniem źródeł. Poniższy poradnik dąży do omówienia tych problemów. Żadne z przedstawionych poniżej źródeł nie może być zastosowane w każdej sytuacji – dobór powinien być rozsądny. Dobrym miejscem na wyszukanie pewnych źródeł jest Biblioteka Wikiprojektu.

Strony fanowskie

Wiele gier wideo ma poświęcone im strony, które nie są stowarzyszone z producentami i wydawcami tychże gier. Takie strony fanowskie umożliwiają fanom gry znajdowanie informacji i dyskutowanie o niej. Takie strony nie mogą być zakwalifikowane do rzetelnych źródeł, gdyż najczęściej nie mają profesjonalizmu edycyjnego, a nawet mogą stanowić formę autopublikacji (twórca strony edytuje jednocześnie jej zawartość). Większą uwagę przykłada się tam do publikacji najnowszych pogłosek i plotek niż do ich weryfikacji.

Część stron fanowskich zapożycza informacje od wpisów twórców gry z jej oficjalnego forum. Lepiej cytować te oficjalne wpisy forumowe niż fanowski artykuł "z drugiego obiegu". Wskazana jest specjalna ostrożność przy braniu źródeł z wpisów na fanowskim forum. Zaznacz, że jest to przypis z konkretnego wpisu forumowego, nie zaś z wątku czy forum jako całości. Podpisuj autorów wypowiedzi ich prawdziwym imieniem i nazwiskiem, nie zaś forumowym pseudonimem.

Narzędzie: {{cytuj stronę}}

Gry wideo

W artykułach o grach wideo cytowanie samej gry powinno być ograniczane. Wikipedia preferuje źródła wtórne, a cytowanie gry służy jako źródło pierwotne. Czy to jest dobre, zależy od perspektywy, omawianego tematu oraz samej gry. Czytelnikowi może sprawić trudność weryfikacja treści z gry wideo. Dokładnie zapisuj cytowany tekst; najlepiej wskazać, jaki konkretny poziom, epizod lub obszar gry jest cytowany. Należy unikać cytowania gier o linearnym stopniowaniu poziomów. To samo dotyczy dodatkowych poziomów i "jaj wielkanocnych".

Trudno znaleźć odpowiednie źródła o fabule i zasadach gry bez użycia jej jako takiego źródła. W przypadku sekcji opisujących te aspekty gry można się na nią powoływać, ale pamiętaj, że to nie jest jedyne źródło.

Informacje o technicznej stronie gry bądź krytyczne wobec niej nie powinny odwoływać się do niej samej. Dane techniczne (np. rodzaj teksturowania) są niezrozumiałe dla osoby nieobeznanej z grą. Używanie gry jako źródła własnych wypowiedzi krytycznych jest twórczością własną. Analiza gry należy do recenzenta, nie do Wikipedysty.

Jednakże instrukcje do gry, poradniki i inne okołogrowe publikacje mogą być normalnie cytowane.

Narzędzie: {{cytuj grę komputerową}}

Strony z recenzjami

Najważniejsze źródło dla większości artykułów o grach wideo stanowią ich recenzje. Pochodzą one najczęściej z rzetelnych źródeł (poza wymienionymi w liście poniżej), ale bądź ostrożny wobec mniej wiarygodnych recenzji. Wiele stron pozwala użytkownikom na modyfikację zawartości (taką samą jak w Wikipedii). Recenzje użytkowników nie są niezależne ani rzetelne ze względu na anonimowość tychże. Ważne jest ponadto, by rozróżnić strony z recenzjami od katalogów. Te ostatnie często powtarzają informacje z przeglądów prasowych i oficjalnej strony gry, więc nie stanowią wiarygodnego źródła. Powinny być one z góry unikane.

Agregatory takie jak GameRankings czy Metacritic są użyteczne przy części artykułu dotyczącej odbioru gry przez recenzentów, ponieważ linkują do licznych recenzji gry. Dobór recenzji z agregatorów powinien być jednak ostrożny. Istnieją dwa podstawowe problemy związane z tymi agregatorami. Po pierwsze, webmasterzy dobierają recenzje według własnego uznania. Oprócz najważniejszych anglojęzycznych źródeł recenzji mogą wliczać (i wliczają) do średniej także mniej wiarygodne źródła. Po drugie, agregatory te zliczają średnią bez względu na kryteria oceniania gier przez poszczególnych recenzentów. Ponadto nie można porównywać dwóch gier według oceny. To, że jakiś recenzent dał obu grom po 90%, nie oznacza, że nie faworyzuje jednej z nich.

Sklepy internetowe

Sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą gier komputerowych uznać można za rzetelne źródło tylko wtedy, gdy podają datę i platformę (platformy) wydania gry, która już się ukazała. Aczkolwiek dobrze byłoby znaleźć dodatkowe źródła (jeśli są dostępne). Sprzedawcy, którzy spekulują na temat daty wydania gry bez poparcia bardziej wiarygodnego źródła, nie powinni być uwzględniani.

Informacje oficjalne

W społeczności graczy stwierdzeniem "oficjalne" opisuje się informacje i komunikaty opublikowane przez twórcę gry. Słowo to oznacza, że informacja jest pewna, ostateczna, a czasami też ważna. Jest bezwzględnie traktowana jako kanoniczna.

Określenie "oficjalna" nie gwarantuje jednak użyteczności informacji jako źródła spełniającego standardy Wikipedii. Informacje pochodzące z oficjalnych źródeł, ale publikowane w niewiarygodnych blogach, stronach fanowskich czy wpisach na forum są bezużyteczne. Większość z tak zwanej "oficjalnej treści" wywodzi się ze źródeł pierwotnych (np. samej gry), które nie powinny być w większości używane (patrz wyżej). Dodatkowo nie wszystkie oficjalne informacje zasługują na uwzględnienie, gdy tak naprawdę przeważająca część artykułu prasowego, internetowego itp. może mieć charakter nieoficjalny. Przykład: jeżeli nierzetelne źródło cytuje "oficjalną informację", iż grę wydano w 1998, ale drugie, bardziej godne zaufania wskazuje na datę 1999 – zaufaj właśnie temu drugiemu. Przekazy ustne, choćby były najbardziej dokładne, stanowią twórczość własną.

Istotą problemu jest to, iż "oficjalne" komunikaty nie spełniają same w sobie standardów Wikipedii. Na forach fanowskich wszystkie informacje opublikowane przez twórców gry są "oficjalne" i "ważne". W artykule Wikipedii informacja opublikowana przez deweloperów nie różni się od innych rzetelnych źródeł; jest wręcz twórczością własną, autopublikacją.

Styl uźródłowiania

Przy cytowaniu gier wideo stosujemy kursywę wobec ich nazw, cytując czasopisma i gazety – cudzysłów, natomiast nazwy portali należy pisać normalną czcionką.

Infobox

 Osobna strona: Szablon:Recenzje gier.

Infobox pozwala na łatwe umieszczenie na liście recenzji wykorzystywanych przy pisaniu artykułu. Jest czytelny dla potencjalnego internauty. Szablonowe nazwy portali lub pism są skrócone i umieszczone w porządku alfabetycznym, żeby edycja była szybsza.

Lista

Trudno stwierdzić, czy dane źródło jest wiarygodne w ramach przemysłu gier wideo. Anglojęzyczni wikipedyści opracowali własną listę rzetelnych źródeł. Do nich zaliczają się strony internetowe edytowane przez profesjonalnych, często ujawniających swą tożsamość redaktorów, a także czasopisma branżowe. Natomiast rzetelnymi źródłami nie są:

  • biuletyny reklamowe dystrybutorów gier, często fałszywie naśladujące branżowe czasopisma (np. gazety firmy PLAY);
  • strony edytowane przez anonimowych użytkowników;
  • strony edytowane przez redaktorów, którzy nie ujawniają w ogóle swojej tożsamości (oznacza to prawdopodobieństwo amatorstwa danego portalu);
  • fora internetowe;
  • strony potencjalnie niebezpieczne dla użytkownika (zawierające wirusy i inne szkodliwe programy);
  • strony oferujące możliwość nielegalnego pobrania gier (zarówno abandonware, jak i będących w sprzedaży);
  • strony nieujawniające swojej historii (brak strony O nas).

Czasopisma

Niezależne czasopisma branżowe jako dzieła wymagające zorganizowanej redakcji są źródłami wiarygodnymi, wręcz pożądanymi. Automatycznie encyklopedyczne są także ich strony internetowe. Skany większości poniższych czasopism można odnaleźć na stronie RetroReaders. Oprócz tego dostępny jest bogaty zbiór recenzji gier wydanych na Amigę - Hall of Light.

Nazwa Forma wydania Typ Uwagi Właściciel
Aktualnie wydawane
CD-Action drukowana, online Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych, historia przemysłu komputerowego Renomowany miesięcznik istniejący od 1996 roku. Wydawnictwo Bauer (strona WWW czasopisma pod opieką Interia.pl)
GameStar drukowana, online Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Wydawane od 2003 roku pismo będące filią renomowanego wielojęzycznego miesięcznika. International Data Group Poland
Komputer Świat Gry drukowana, online Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych, felietony Wydział pisma „Komputer Świat”, poważnie podchodzący do tematyki gier komputerowych. Istnieje od 2000 roku. Spokrewniony z „Play”. Ringier Axel Springer Polska
Play drukowana, online Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Miesięcznik spokrewniony z pismem „Komputer Świat Gry”, istniejący od 2000 roku. Ringier Axel Springer Polska
„Playbox” drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier na konsole Pismo rozpoczęło działalność w 2011 roku, składa się z redaktorów pisma „CD-Action”. Cytowane przez inne podmioty branżowe[1][2]. Wydawnictwo Bauer
Zawieszone lub niewydawane
Bajtek drukowana Czasopismo o technologii komputerowej Najstarsze, nieistniejące już czasopismo komputerowe w Polsce (1985-1996). Wydawnictwo Bajtek
Click! drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Czasopismo spokrewnione z „CD-Action”, obecnie nieistniejące (2000-2009). Wydawnictwo Bauer
Gambler drukowana, obecnie także online Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Miesięcznik twórców „Top Secret” istniejący w latach 1993-1999. Reaktywowany w formie online w kwietniu 2011. Burda Communications
Reset drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Miesięcznik istniejący w latach 1997-2001, złożony z byłych redaktorów „Secret Service”. ZPR
Secret Service drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Miesięcznik wydawany w latach 1993-2001. ProScript
Świat Gier Komputerowych drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Miesięcznik wydawany w latach 1992-2001, jedno z najstarszych czasopism polskich o grach komputerowych. Wydawnictwo Egmont
Top Secret drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Pismo wydawane w latach 1990-1996 oraz 2002-2003, najstarsze czasopismo o grach komputerowych. Wydawnictwo Bajtek, Ringier Axel Springer Polska
Oficjalny Polski PlayStation Magazyn drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier na konsole Pismo wydawane w latach 1997-2001. Computer Graphics Studio
Oficjalny Polski PlayStation 2 Magazyn drukowana Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier na konsole Pismo wydawane od 2003 roku, obecnie nieistniejące. Computer Graphics Studio

Książki

Nazwa Autor Uwagi Wydawnictwo
Biblia komputerowego gracza (1998) Piotr Gawrysiak, Piotr Mańkowski, Aleksy Uchański Publikacja poświęcona grom komputerowym, zawierająca wybrane, ważne dla rozwoju branży gry z konkretnych gatunków. Obecnie udostępniona w portalu RetroReaders. Iskry
Dawno temu w grach (2008) Bartłomiej Kluska Jedna z pierwszych książek polskich opisujących historię gier komputerowych. Zbiór artykułów publikowanych wcześniej między innymi w „CD-Action”. Obecnie udostępniona w portalu RetroReaders. Wydawnictwo Orka
Cyfrowe marzenia. Historia gier komputerowych i wideo (2010) Piotr Mańkowski Synteza opisująca całościowo tematykę gier komputerowych. Trio
Bajty polskie (2011) Bartłomiej Kluska, Mariusz Rozwadowski Książka opisująca historię polskich gier komputerowych. Wydawnictwo Orka

Strony wiarygodne

Poniższa lista prezentuje strony, co do których wiarygodności nie ma większych zastrzeżeń i większość ich zawartości może być użyta. Nie oznacza to, że są w zupełności wiarygodne – w pewnych przypadkach nie powinny zostać użyte ze względu na niekiedy amatorską zawartość i anonimowość wczesnych twórców.

Nazwa Typ informacji Uwagi Właściciel
Polskie
Gamezilla[3] Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Istniejąca od 2009 roku internetowa filia pisma „Komputer Świat”. Ringier Axel Springer Polska
Gram.pl[4] Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Strona istniejąca od 2005 roku, pierwotnie jako własność CD Projektu, od 2008 roku niezależna. Artykuły zawarte w stronie po 1 lutego 2008 roku są rzetelne, przed tą datą powinny być przejrzane pod kątem bezstronności (dotyczy to zwłaszcza informacji o grach dystrybuowanych przez CD Projekt). Gram.pl
GRY-OnLine[5] Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Profesjonalna strona o grach komputerowych, działająca od 2000 roku. Główne polskie źródło dla danych dotyczących gier komputerowych.
UWAGA: Redaktorzy nie są anonimowi, ale podpisują się imieniem i nazwiskiem wyłącznie w materiałach płatnych, stąd też ich tożsamość musi być sprawdzona poprzez ręczne wyszukiwanie. Przy wpisywaniu ocen serwisu należy brać pod uwagę jedynie ocenę wystawioną w recenzji, nie zaś kombinowaną.
NFI Empik Media & Fashion S.A.
Imperium Gier[6] Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Edytowana przez ujawniających się redaktorów filia portalu Wirtualna Polska, istniejąca od ponad 10 lat. Obecnie artykuły są na wysokim poziomie, ale do pojawiających się przed rokiem 2001 należy podchodzić bardzo ostrożnie ze względu na anonimowość dawnych twórców[7] oraz skrajnie nieprofesjonalną treść[8]. Wirtualna Polska
Miasto Gier[9] Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych, felietony Istniejąca od 2004 roku strona o grach komputerowych. Tworzona przez zorganizowany sztab; recenzje zawierają szczegółowy podział oceny końcowej na cząstkowe[10]. Jednakże recenzje z początku istnienia portalu mogą razić brakiem profesjonalizmu[11], stąd w przypadku starszych artykułów należy uważać. Miasto Gier
Polygamia[12] Wiadomości, recenzje gier komputerowych Rzetelna strona o grach komputerowych, edytowana przez zorganizowany zespół redaktorów[13]. Ze względu na liczne artykuły dotyczące starych gier przydatne do nich źródło. Z Polygamią współpracuje m.in. znany z felietonów w „CD-Action” dziennikarz Bartłomiej Kluska[14]. Agora SA
Technopolis[15] Recenzje gier komputerowych Należy uważać na wpisy użytkowników anonimowych[16]. Poza tym większość redaktorów portalu ujawnia swą tożsamość. „Polityka” Spółdzielnia Pracy
tvgry.pl[17] Materiały wideo dot. gier komputerowych Zintegrowana z portalem GRY-OnLine strona zamieszczająca materiały wideo dodawane przez redakcję oraz zwiastuny gier. Zbudowana na podobnej zasadzie jak anglojęzyczny GameTrailers. NFI Empik Media & Fashion S.A.
Zagraniczne
1UP.com[18] (ang.) Recenzje, wiadomości o grach komputerowych Pierwotnie strona pisma „Electronic Gaming Monthly”. Zorganizowany sztab. UGO Networks
Allgame[19] (ang.) Encyklopedia gier komputerowych, streszczone recenzje Bardzo użyteczne źródło informacji o listach płac twórców gier. Rovi
Andriasang[20] (ang.) Wiadomości i specjalne artykuły dot. gier komputerowych Strona koncentrująca się na japońskim rynku gier komputerowych. Andriasang
Ars Technica[21] (ang.) Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych, specjalne artykuły Strona poświęcona sztuce tworzenia gier komputerowych. Ars Technica
Blue's News[22] (ang.) Wiadomości dot. gier komputerowych Strona cytuje inne źródła internetowe[23]. Stephen Heaslip
Edge[24] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Strona internetowa poważanego brytyjskiego czasopisma. Future Publishing
Eurogamer[25] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Jedna z największych europejskich stron o grach komputerowych. Eurogamer Network
Game Informer[26] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Strona internetowa amerykańskiego czasopisma. GameStop
Game Revolution[27] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Strona cytowana w publikacja naukowych[28]. AtomicOnline
GameSpot[29] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Renomowany portal o grach komputerowych ze zorganizowaną redakcją, wielokrotnie nagradzany. Jednakże jako że dzieli bazę danych z nierzetelnym portalem GameFAQs[30], nie należy go brać pod uwagę jako źródła dat wydania. Uwaga na zawartość tworzoną przez użytkowników. CBS Interactive
GameSpy[31] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Siostrzany portal IGN. Dobre źródło dla dat wydania gier. IGN Entertainment
GameZone[32] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Strona wielokrotnie cytowana w pracach naukowych[33]. Uwaga na recenzje podpisywane „jdkmedia”; sugerują one administratora strony. GameZone
IGN[34] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Jeden z największych portali o grach komputerowych ze zorganizowaną redakcją. Nie należy jednak brać pod uwagę recenzji pisanych przez anonimowych użytkowników, które zresztą były publikowane rzadko[35]. Baza danych współtworzona z GameSpy. IGN Entertainment
Kotaku[36] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Renomowany blog poświęcony grom komputerowym. Posty pisane od 2010 roku są rzetelne, przed tą datą wymagają sprawdzenia pod kątem merytoryczności. Gawker Media
MCV[37] (ang.) Wiadomości, recenzje, zapowiedzi gier komputerowych Brytyjska strona poświęcona grom komputerowym. Intent Media
Voodoo Extreme[38] (ang.) Wiadomości dot. gier komputerowych Filia portalu IGN. IGN Entertainment
Joystiq [39] (ang.) Wiadomości dot. gier komputerowych Duży blog o grach komputerowych zawierający wiele informacji/newsów nt. gier. AOL
Giant Bomb [40] (ang.) Wiadomości dot. gier komputerowych Baza danych zawierająca informacje i recenzje gier komputerowych. CBS Interactive
Agregatory recenzji
GameRankings[41] (ang.) Agregator recenzji Najstarszy agregator recenzji gier komputerowych, zliczający średnią ocen gier. Agreguje jedynie recenzje ze stron o minimalnym poziomie profesjonalizmu[42]. CBS Interactive
Metacritic[43] (ang.) Agregator recenzji Strona pomija sporo nierzetelnych portali; w przeciwieństwie do GameRankings agreguje także recenzje z zagranicznych stron internetowych i pism (w tym GRY-OnLine i „CD-Action”). CBS Interactive

Strony do użycia okazjonalnego

Poniższa lista prezentuje strony budzące duże zastrzeżenia, które powinny być użyte jedynie w wyszczególnionych przypadkach.

Nazwa Typ informacji Uwagi Właściciel
Polskie
Gamecorner[44] Recenzje, wiadomości o grach komputerowych Niezbyt poważnie traktująca tematykę gier komputerowych strona tworzona przez redaktorów deklarujących brak profesjonalizmu[45]. Używać z ostrożnością. Agora SA
GIEROmaniak[46] Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Strona istniejąca od 2005 roku. Jedyne wiadomości są oświadczeniami prasowymi[47][48]. Autorzy artykułów się ujawniają, ale poziom recenzji jest różny[49][50]. Pod rozwagę. GIEROmaniak
Gildia Gier Komputerowych[51] Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Filia portalu Gildia.pl. Część redaktorów nie podpisuje się[52], więc ich artykułów nie należy brać pod uwagę. Powinno się korzystać tylko z recenzji, których autorzy są ujawnieni[53]. Gildia.pl
Gry Onet[54] Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Twórcy wiadomości z tego serwisu nie ujawniają swej tożsamości i streszczają w istocie wiadomości z innych portali[55], dlatego wiadomości z Onetu nie należy cytować. Równie podejrzane są poradniki[56] i zapowiedzi[57]. Natomiast swą tożsamość ujawniają twórcy recenzji[58][59], dlatego tylko je należy brać pod uwagę – przy zachowaniu ostrożności. Onet.pl

Strony niewiarygodne

Poniższa lista prezentuje wybór stron, których wiarygodność została podważona i ich użycie w żadnym wypadku nie jest zalecane.

Nazwa Typ informacji Uwagi Właściciel
Polskie
Arena Gier Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Część portalu Valkiria Network. Niepoważna treść (strona przypomina jednocześnie grę internetową), anonimowa redakcja[60][61]. Valkiria Network
Gameplay.pl[62] Blogi dot. gier komputerowych Niegdyś blog redaktorów GRY-OnLine, obecnie Hyde Park użytkowników tego portalu bez kontroli redakcyjnej[63]. Wpisy reklamowe[64], obcesowe, obraźliwe, bez nadzoru redakcyjnego[65][66][67][68]. NFI Empik Media & Fashion S.A.
GameRiddles Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Strona istniejąca od 2008 roku. Anonimowy redaktor naczelny[69] sugeruje stronę amatorską. Recenzje są napisane niedbale i rażą błędami językowymi[70][71]. GameRiddles.com
Gaminator Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Strona istniejąca od 2006 roku. Edytowana głównie przez anonimowych użytkowników bez kontroli redaktorskiej[72], twórcy strony ukrywają się pod pseudonimami[73]. Gaminator
Grasz24.pl Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Autorzy artykułów w ogóle się nie ujawniają[74][75]. Grasz24.pl
Gry.GERY.pl Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych, pobieranie abandonware Strona umożliwia nielegalne pobieranie gier abandonware[76]. GERY.pl
Gry Interia.pl Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Anonimowa redakcja[77][78], o której nie ma żadnych informacji. Wiadomości pochodzą z innych, bardziej rzetelnych serwisów[79][80]. Interia.pl
GRY.mocny.com Zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Amatorski portal, który zakończył swą działalność w 2007 roku. Pisany przez anonimowych redaktorów[81]. GMC
Grypc.net Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Amatorski portal o grach komputerowych niedziałający od 2010 roku, edytowany przez anonimowych redaktorów[82][83]. Grypc.net
Przygodówki Artykuły związane z grami przygodowymi Strona edytowana przez anonimowych użytkowników[84]. Przygodówki
Sztab.com Artykuły związane z grami strategicznymi Oznaczony przez McAfee Siteadvisor jako niebezpieczna witryna[85]. Sztab.com
Valhalla Wiadomości, zapowiedzi, recenzje gier komputerowych Treść artykułów jest miejscami daleka od etyki dziennikarskiej (bardzo luzackie podejście do artykułów, wulgarne sformułowanie w jednej z recenzji[86] świadczy o braku kontroli redakcyjnej); jedni twórcy artykułów podpisują się[87], inni nie[88], więc trudno zaufać portalowi. Jest on kilkakrotnie wznawiany od 1996 roku, ale bez renomy GRY-OnLine. Jesion Brand Nature
Zagraniczne
GameFAQs Daty wydania gier, recenzje użytkowników Strona edytowana przez anonimowych użytkowników, nie ma sprecyzowanej kontroli redaktorów portalu. Daty wydania gier są dzielone z portalami GameSpot, GameRankings i Metacritic, więc w przypadku dat nie jest zalecane odwoływanie się także do tych portali. CBS Interactive Inc.
The Internet Movie Database (IMDb) Baza informacji o filmach oraz grach komputerowych Strona edytowana przez anonimowych użytkowników, ponadto w przypadku gier zwykle powtarza dane i informacje z innych portali. Absolutnie do zastąpienia innymi źródłami. IMDb.com, Inc.
MobyGames Baza informacji o grach komputerowych Strona edytowana jedynie przez anonimowych użytkowników. Agregator MobyRank załączony do strony jest mało wiarygodny ze względu na niejasne kryteria doboru stron branżowych. Jakkolwiek sama baza może z konieczności stanowić punkt odniesienia w przypadku mniej znanych gier (autorzy, daty wydania), jednak jej użycie jako źródła nie jest zalecane. GameFly
Strony oparte w całości na mechanizmach Wiki Wikipedia, strony tematyczne Wiki, Wikie Wszelkie strony oparte wyłącznie na mechanizmach Wiki są wątpliwe jako źródło, gdyż ich zawartość mogą zmieniać natychmiastowo nawet niezarejestrowani użytkownicy. różni właściciele

Poniżej przedstawiona jest lista stron do weryfikacji:

  • 360 Gamer Magazine UK
  • 3D Avenue
  • 411mania
  • Absolute PlayStation
  • AceGamez
  • Adventure Classic Gaming
  • Adventure Gamers
  • Armchair Empire
  • AtomicGamer
  • AusGamers
  • Cheat Code Central
  • Destructoid
  • Digital Chumps
  • Digital Spy
  • Edge Magazine UK
  • Extreme Gamer
  • Game Chronicles
  • Game Industry News
  • Game Vortex
  • GameFocus
  • Gameplanet
  • GamePro
  • GamerNode
  • Gamers Daily News
  • Games Xtreme
  • GameShark
  • GamesRadar
  • GameTrailers
  • gamezilla.komputerswiat.pl
  • Gaming Nexus
  • GamingTrend
  • gamrReview
  • Hooked Gamers
  • ImpulseGamer
  • IncGamers
  • jeuxvideo.com
  • MMGN.com
  • NZGamer
  • Planet Xbox 360
  • Play UK
  • RPGamer
  • RPGFan
  • Strategy Informer
  • TeamXbox
  • The Gamers Temple
  • Thunderbolt
  • TotallyGN
  • Worth Playing
  • XboxAddict
  • ZTGameDomain