Przejdź do zawartości

Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

…że przedstawione obok ryby wsysają swoje ofiary do pyska i mają tylko jednego naturalnego wroga?

…jaki był temat debiutanckiego filmu Ireny Kamieńskiej?

…gdzie sięgnęło izraelskie długie ramię w lipcu 2024 roku?

…dlaczego prace Teodora Agoncillo wzbudzały kontrowersje?

…który polski kompozytor wykorzystywał motywy kaszubskie w swojej twórczości?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęWojna Izraela z HamasemTour de Pologne 2024

Katarzyna Niewiadoma
Katarzyna Niewiadoma

Zmarli: Wojciech PaszkowskiFranciszek SmudaAlain DelonImre KomoraAleksandr UszakowMilan ŠpinkaGena RowlandsZajd ar-Rifa’iGalina ZybinaSusan WojcickiIssa HayatouWaldemar Marszałek

Rocznice

26 sierpnia: imieniny obchodzą m.in.: Adrianna, Hadrian i Maria
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Wielki pożar Londynu – pożar w centralnym Londynie trwający od niedzieli 2 września do czwartku 6 września 1666 roku, obejmujący głównie średniowieczną dzielnicę City of London otaczaną przez zbudowany jeszcze w czasach rzymskich mur londyński, a następnie rozprzestrzeniający się na zachód. Pożar rozpoczął się w niedzielę 2 września niedługo po północy w piekarni na ulicy Pudding Lane, szybko się rozprzestrzeniając. Pożar zamienił się w burzę ogniową, a w poniedziałek pożoga rozprzestrzeniła się na północ, w kierunku centrum City. W wyniku pożaru spłonęło około 13,5 tys. domów, 87 zakrystii, 44 budynki gildii londyńskich, siedziba urzędu celnego, katedra św. Piotra, pałac Bridewell i kilka innych więzień, główny urząd pocztowy oraz trzy zachodnie bramy miejskie. Oficjalna liczba ofiar katastrofy jest relatywnie nieduża, chociaż część historyków kwestionuje to przekonanie. Po opanowaniu żywiołu Londyn stanął przed olbrzymimi problemami ekonomicznymi oraz społecznymi. Król Karol II Stuart zalecał, żeby opuścić miasto i osiedlić się gdzieś indziej. Ostatecznie Londyn odbudowano na planie średniowiecznym, a zastosowany wtedy układ ulic przetrwał do XXI wieku. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Jezioro Głębokiejezioro w województwie lubuskim, ok. 5 km na północ od Międzyrzecza, zlokalizowane na obszarze Bruzdy Zbąszyńskiej i na terenie zlewni rzeki Obry. Jest to największe bezodpływowe jezioro w województwie lubuskim. Brzegi jeziora porastają głównie lasy iglaste. Północne i południowe brzegi są podmokłe i bagniste, wyższy brzeg wschodni zajęty jest zabudową rekreacyjną. Linia brzegowa zbiornika jest słabo rozwinięta. Dno jeziora jest mało urozmaicone, bardzo duża przeźroczystość wód, sprzyja występowaniu roślinności podwodnej. Badania Jeziora Głębokiego prowadzone do 2013 roku wskazywały, że akwen jest jednym z najczystszych jezior Pojezierza Lubuskiego. Jezioro nie jest objęte żadną formą ochrony przyrody. Od początku XXI wieku poziom wody w jeziorze obniżył się o ok. 120 cm. Przyczyny tego zjawiska nie są znane, według wstępnych ekspertyz wyschły dopływy zasilające akwen i prawdopodobnie nastąpiło przesiąkanie wody w kierunku zachodnim. Czytaj więcej…