Ślad na ziemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ślad na ziemi
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków 7
Liczba serii 1 sezon
Nagrody serial otrzymał 12 nagród filmowych
Produkcja
Produkcja Edward Szymański (kierownictwo)
Reżyseria Zbigniew Chmielewski
Scenariusz Andrzej Szypulski
Muzyka Piotr Marczewski
Zdjęcia Mikołaj Sprudin
Pierwsza emisja
Data premiery 14 stycznia 1979

Ślad na ziemipolski serial telewizyjny z 1978 roku, którego akcja osadzona jest w scenerii budowy Huty Katowice[1]. Składa się z siedmiu odcinków.

Fabuła[edytuj]

Serial przedstawia historię ludzi budujących wielki zakład przemysłowy. Ukazuje on obraz zmian, zachodzących w społeczeństwie po 1970 roku. Bohaterami serialu są ludzie z różnych części kraju i różnych środowisk. Na budowę trafiają w różny sposób – jedni przez przypadek, inni – szukając większej pensji. Każdy odcinek ma swego bohatera. Serial niesie ważne przesłanie – każdy odcinek pokazuje, jak praca na budowie zmienia ludzi...

Lista odcinków[edytuj]

1. Babranie w błocie[edytuj]

Na budowę huty trafia młody inżynier-geodeta. Początkowo niechętny nowemu zajęciu, chcący jak najszybciej uciec z budowy, z czasem coraz bardziej wciąga się w pracę. Na jednym z zebrań publicznie ujawnia nie do końca uczciwe działanie niektórych kierowników przedsiębiorstwa.
Obsada aktorska:

2. Chłopcy zwerbowani[edytuj]

Bohaterem drugiego odcinka jest Marian Matyja, mający za sobą kilkuletni pobyt w więzieniu. Stara się pracować dobrze, ale nie angażuje się w żadne spory ani konflikty. Jego podejście zmienią dopiero wydarzenia związane z jednym z brygadzistów, który nie pozwalał kierowcom wywrotek na fałszerstwa.
Obsada aktorska:

3. Rzeźba z betonu[edytuj]

Marek Żebro po powrocie z wojska zorientował się, że żona go porzuciła, a dziecko wychowuje babcia. Postanawia poszukać szczęścia na budowie huty, jako kierowca samochodu-betoniarki. Nie mogąc się pogodzić z marnotrawieniem niewykorzystanego betonu wymyśla sposób, jak temu zapobiec. Kierownik jest jednak przeciwny jakimkolwiek zmianom...
Obsada aktorska:

4. Wysoki komin[edytuj]

Historia robotnika Witolda Berdzika pracującego przy wznoszeniu 300-metrowego komina. W trakcie próby wjazdu na górę następuje awaria prądu i Berdzik wraz z trzema kolegami zostają uwięzieni w windzie. Berdzik stara się podtrzymywać na duchu marznących.
Obsada aktorska:

5. Złote gody[edytuj]

Jasparski, Sekretarz Komitetu Zakładowego Partii, oraz jego brat, kierujący wywrotnicą rudy, biorą udział w uroczystości złotych godów rodziców. W jej trakcie otrzymują wiadomość o poważnej awarii na budowie. Obydwaj ruszają na miejsce.
Obsada aktorska:

6. Pięć stów[edytuj]

Janek Turkawiec, operator dźwigu, popada w konflikt z kolegami z brygady, którzy podejrzewają go o próbę wyłudzenia pieniędzy. W dodatku podczas gdy Turkawiec kierował dźwigiem, o mało nie doszło do wypadku.
Obsada aktorska:

7. Zmęczeni inżynierowie[edytuj]

Młody inżynier Marczak, chcąc przyśpieszyć budowę suwnicy bramowej, wpada na pomysł, by zbudować ją obok miejsca, w którym docelowa ma stać, a następnie przesunąć we właściwe miejsce. Nie mając pełnych uprawnień, prosi inżyniera Rybackiego, by to on firmował pomysł swoim nazwiskiem. Ten jednak odmawia.
Obsada aktorska:

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Seriale i cykle w roku 1978. „Film”. 45(1561), s. 2, 1978-11-05. Warszawa: RWS „Prasa-Książka-Ruch”.