Przejdź do zawartości

Ślad na ziemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ślad na ziemi
Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Liczba odcinków

7

Liczba serii

1 sezon

Nagrody

12 nagród filmowych

Produkcja
Produkcja

Edward Szymański (kierownictwo)

Reżyseria

Zbigniew Chmielewski

Scenariusz

Andrzej Szypulski

Muzyka

Piotr Marczewski

Zdjęcia

Mikołaj Sprudin

Pierwsza emisja
Data premiery

14 stycznia 1979

Ślad na ziemipolski serial telewizyjny z 1978 roku, którego akcja osadzona jest w scenerii budowy Huty Katowice[1]. Składa się z siedmiu odcinków. Film kręcony w Dąbrowie Górniczej i Krakowie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial przedstawia historię ludzi budujących wielki zakład przemysłowy. Ukazuje on obraz zmian, zachodzących w społeczeństwie po 1970 roku. Bohaterami serialu są ludzie z różnych części kraju i różnych środowisk. Na budowę trafiają w różny sposób – jedni przez przypadek, inni – szukając większej pensji. Każdy odcinek ma swego bohatera. Serial niesie ważne przesłanie – każdy odcinek pokazuje, jak praca na budowie zmienia ludzi...

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

1. Babranie w błocie[edytuj | edytuj kod]

Na budowę huty trafia młody inżynier-geodeta. Początkowo niechętny nowemu zajęciu, chcący jak najszybciej uciec z budowy, z czasem coraz bardziej wciąga się w pracę. Na jednym z zebrań publicznie ujawnia nie do końca uczciwe działanie niektórych kierowników przedsiębiorstwa.
Obsada aktorska:

2. Chłopcy zwerbowani[edytuj | edytuj kod]

Bohaterem drugiego odcinka jest Marian Matyja, mający za sobą kilkuletni pobyt w więzieniu. Stara się pracować dobrze, ale nie angażuje się w żadne spory ani konflikty. Jego podejście zmienią dopiero wydarzenia związane z jednym z brygadzistów, który nie pozwalał kierowcom wywrotek na fałszerstwa.
Obsada aktorska:

3. Rzeźba z betonu[edytuj | edytuj kod]

Marek Żebro po powrocie z wojska zorientował się, że żona go porzuciła, a dziecko wychowuje babcia. Postanawia poszukać szczęścia na budowie huty, jako kierowca samochodu-betoniarki. Nie mogąc się pogodzić z marnotrawieniem niewykorzystanego betonu wymyśla sposób, jak temu zapobiec. Kierownik jest jednak przeciwny jakimkolwiek zmianom...
Obsada aktorska:

4. Wysoki komin[edytuj | edytuj kod]

Historia robotnika Witolda Berdzika pracującego przy wznoszeniu 300-metrowego komina. W trakcie próby wjazdu na górę następuje awaria prądu i Berdzik wraz z trzema kolegami zostają uwięzieni w windzie. Berdzik stara się podtrzymywać na duchu marznących.
Obsada aktorska:

5. Złote gody[edytuj | edytuj kod]

Jasparski, Sekretarz Komitetu Zakładowego Partii, oraz jego brat, kierujący wywrotnicą rudy, biorą udział w uroczystości złotych godów rodziców. W jej trakcie otrzymują wiadomość o poważnej awarii na budowie. Obydwaj ruszają na miejsce.
Obsada aktorska:

6. Pięć stów[edytuj | edytuj kod]

Janek Turkawiec, operator dźwigu, popada w konflikt z kolegami z brygady, którzy podejrzewają go o próbę wyłudzenia pieniędzy. W dodatku podczas gdy Turkawiec kierował dźwigiem, o mało nie doszło do wypadku.
Obsada aktorska:

7. Zmęczeni inżynierowie[edytuj | edytuj kod]

Młody inżynier Marczak, chcąc przyśpieszyć budowę suwnicy bramowej, wpada na pomysł, by zbudować ją obok miejsca, w którym docelowa ma stać, a następnie przesunąć we właściwe miejsce. Nie mając pełnych uprawnień, prosi inżyniera Rybackiego, by to on firmował pomysł swoim nazwiskiem. Ten jednak odmawia.
Obsada aktorska:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seriale i cykle w roku 1978. „Film”. 45(1561), s. 2, 1978-11-05. Warszawa: RWS „Prasa-Książka-Ruch”. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]