Jan Himilsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Himilsbach
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia listopad lub grudzień[1] 1931
Mińsk Mazowiecki
Data i miejsce śmierci 11 listopada 1988
Warszawa
Zawód aktor, kamieniarz, górnik, ślusarz, pisarz
Lata aktywności 1968–1988
Grób Jana Himilsbacha na cmentarzu na Wólce
Tablica pamiątkowa na bloku mieszkalnym przy ul. Górnośląskiej 9/11 w Warszawie

Jan Himilsbach (ur. najprawdopodobniej ok. 1–3 maja[2] , wg danych w dowodzie osobistym, na podstawie aktu chrztu, 31 listopada[1] 1931 w Mińsku Mazowieckim, zm. ok. 11–12 listopada[3] 1988 w Warszawie) – polski aktor (przez większą część kariery naturszczyk, pod jej koniec zdał eksternistycznie egzamin aktorski), pisarz i scenarzysta. Z zawodu także kamieniarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Życiorys Jana Himilsbacha pełen jest niejasności, niezgodności i sprzecznych informacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy było wiele, a on sam nie tylko nie starał się wyjaśniać wątpliwości, ale dodatkowo z premedytacją wprowadzał zamęt w swej biografii. Udzielił przez całe swoje życie około siedmiuset wywiadów, za każdym razem opowieści o sobie wzbogacając o nowe wątki. Uzasadniał to, zgodnie ze swoją logiką, mówiąc: no bo ile razy można pieprzyć wciąż jedno i to samo. Absurdalną datę swych urodzin, czyli – według oficjalnej metryki – 31 listopada kwitował słowami: jeden dzień w tą, jeden dzień w tamtą, co za różnica. Siebie i całe swoje życie traktował z podobnym dystansem i przymrużeniem oka[4].

Ciekawą kwestią jest pochodzenie Himilsbacha: wielu osobom powiedział, że jego prawdziwi rodzice zginęli w czasie II wojny światowej oraz że jako żydowskie dziecko przeżył, ukrywając się na cmentarzu. Historia ta znana była m.in. środowisku skupionemu wokół sióstr zakonnych z Lasek pod Warszawą, gdzie Himilsbach często przyjeżdżał. Jej potwierdzeniem może być akt chrztu Himilsbacha z 1943, odnaleziony w Mińsku Mazowieckim przez Stanisława Manturzewskiego i brzmiący następująco:

Działo się w Mińsku, dnia dwudziestego ósmego kwietnia, tysiąc dziewięćset czterdziestego trzeciego roku, o godzinie dziewiątej. Stawiła się Marianna Berkman, lat czterdzieści dziewięć mająca, przy mężu, z Mińska, w obecności Jana Płochockiego, robotnika i Jadwigi Frąckiewicz, przy mężu, obydwojga pełnoletnich, z Mińska i okazała dziecię płci męskiej, oświadczając, iż takowe urodziło się w Mińsku, dnia trzydziestego pierwszego listopada, roku tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego, o godzinie szesnastej z Marianny Himilsbach, lat trzydzieści pięć wówczas mającej, niezamężnej, robotnicy nieżyjącej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym nadane zostało imię Jan, a rodzicami jego chrzestnymi byli: Jan Płochocki i Jadwiga Frąckiewicz. Akt ten stawiającej i świadkom przeczytawszy, łącznie z nimi podpisaliśmy: ks. Józef Brodała, Maryianna Berkman, Płochocki Jan, Frąckiewicz.

Najbardziej prawdopodobne fakty z życia Jana Himilsbacha można wyłowić z jego własnych opowiadań. Urodził się w biednej rodzinie i dorastał w otoczeniu ludzi z marginesu – ich właśnie utrwalał później w swych opowiadaniach i takie role zazwyczaj przyznawano mu w filmach. W 1947, mając 16 lat, trafił najpierw do więzienia (w wywiadzie stwierdził, że było to nieistniejące już bardzo ciężkie więzienie karno-śledcze nr III w Warszawie, zwyczajowo zwane "Toledo"), a potem do istniejącego do dzisiaj zakładu poprawczego w Szubinie, kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Bydgoszczy, gdzie poznał podstawy kamieniarstwa. Następnie za dobre sprawowanie został, wraz z kilkoma kolegami, oddelegowany do kamieniołomów w Strzegomiu, gdzie zaczął przyuczać się do zawodu kamieniarza. To tam zaczął czytać książki. Dalsze jego losy są niejasne. Czasem mówił, że pracował jako grabarz na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim; inna wersja głosiła, że skończył szkołę górniczą, wyjechał na Górny Śląsk i pracował jako górnik rębacz w KWK „Boże Dary” w Kostuchnie[5]. W ciągu swojego życia, zanim rozpoczął karierę literacką, odbył służbę wojskową co potwierdzają fotografie w mundurze), pracował jeszcze jako piekarz, ślusarz i palacz kotłowy na statkach. Tę ostatnią pracę podjął m.in. w 1951, po przyjeździe z Gdańska do Warszawy, gdzie zatrudnił się w żegludze śródlądowej na Wiśle. Był członkiem Stronnictwa Demokratycznego. Uczył się na Uniwersyteckim Studium Przygotowawczym, później w Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu przy Komitecie Wojewódzkim PZPR w Warszawie. Od 1956 przez wiele lat pracował jako kamieniarz na warszawskich Powązkach, co pozwoliło mu na udzielenie pomocy przy uzyskaniu miejsca na tym cmentarzu dla Marka Hłaski w roku 1975[6] (wcześniej publicznie opowiadał się za sprowadzeniem ciała Marka Hłaski do Polski[6], był też inicjatorem tego przedsięwzięcia i wykuł napis na jego płycie nagrobnej[7]. Zmarł ok. 11 listopada 1988 w melinie przy ulicy Górnośląskiej w Warszawie, w obecności przyjaciela, aktora Zdzisława „Bene” Rychtera[8].

Himilsbach był bohaterem szeregu anegdot, niejednokrotnie przez niego samego wymyślonych. Zasłynął również jako autor specyficznych złotych myśli[9].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jego debiut literacki przypada na 1951, kiedy opublikował swój pierwszy wiersz. W 1959 debiutował jako prozaik. Wydał trzy tomy opowiadań:

 • 1967Monidło
 • 1974Przepychanka
 • 1982Łzy sołtysa

Po śmierci pisarza wydano:

 • 2002Zatopione skały i inne monidła
 • 2002 – Łzy sołtysa i inne opowiadania
 • 2003Raj na ziemi i inne historie
 • 2004Moja oszałamiająca kariera
 • 2005Opowiadania zebrane

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Himilsbach jako aktor nie był za życia doceniany[potrzebny przypis]. Dopiero po śmierci grono znawców filmu doceniło jego samorodny talent. Jego najbardziej znaną rolą jest gra w filmie Rejs, a w nim dialog z inżynierem Mamoniem. Himilsbach obsadzany był jednak zazwyczaj w rolach epizodycznych, najczęściej grał ludzi z marginesu, ze względu na chrypliwy głos i charakterystyczny wygląd.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Filmy na podstawie jego scenariuszy[edytuj | edytuj kod]

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

 • 19 listopada 2015 w Warszawie uroczyście odsłonięto mural "Kadry z filmów z Himilsbachem i Maklakiewiczem". Mural wykonano na ścianie wiaduktu al. Jana Pawła II w Warszawie, pomiędzy rondem Jana Himilsbacha i rondem Zdzisława Maklakiewicza. Mural w formie taśmy filmowej o wymiarach około 60 m x 5 m, oprócz 7 fotorealistycznie oddanych kadrów z filmów, zawiera biogramy Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza. Pomysłodawczynią i autorką projektu muralu jest architekt krajobrazu Katarzyna Łowicka[12].
 • W styczniu 2013 nazwę rondo Jana Himilsbacha nadano skrzyżowaniu ulic na warszawskiej Woli, położonemu po zachodniej stronie alei Jana Pawła II pomiędzy rondem Zgrupowania AK „Radosław” a ulicą Ludwika Rydygiera[13].
 • Od 2008 w Mińsku Mazowieckim, rodzinnym mieście Jana Himilsbacha, organizowany jest festiwal poświęcony jego twórczości. Podczas festiwalu wręczana jest najlepszemu aktorowi niezawodowemu, wybranemu w głosowaniu esemesowym, nagroda „Monidło”[14].
 • Przyjaciel Himilsbacha Zdzisław „Bene” Rychter założył Stowarzyszenie Niekonwencjonalnych Postaci Filmowych „Gęba” imienia Jana Himilsbacha[15].
 • Tablica upamiętniająca Jana Himilsbacha i jego żonę Barbarę na bloku przy ul. Górnośląskiej 9/11, w którym mieszkali, ufundowana przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim i odsłonięta w listopadzie 2013.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Data widniejąca w dokumentach – 31 listopada 1931 – nie występuje w kalendarzu
 2. Taką datę urodzenia podawał sam Himilsbach – S. Koper „Skandaliści PRL” wyd. 2014 za S. Manturzewski Himilsbach – prawdy, bujdy, czarne dziury
 3. Himilsbach zmarł podczas kilkudniowej libacji alkoholowej, a jego śmierć zauważono dopiero po kilku dniach, nieznana jest więc dokładna data śmierci Jana Himilsbacha, a jedynie dzień w którym stwierdzono jego śmierć – S. Koper „Skandaliści PRL” wyd. 2014, s. 305
 4. Niektórzy twierdzą, że za pomyłkę odpowiada ojciec aktora, który po intensywnym świętowaniu narodzin syna nie mógł sobie przypomnieć właściwej daty: http://film.onet.pl/zwiastuny/0,70372,2,,322,fotonews.html
 5. Anna Poppek: Rejs na krzywy ryj... czyli Jan Himilsbach i jego czasy. Wyd. I. Kraków: A, Liber oraz Vis-a-Vis/Etiuda, 2013, s. 33–36, 126. ISBN 978-83-916554-5-0.
 6. a b Barbara Stanisławczyk: Miłosne gry Marka Hłaski. Wyd. II. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2010, s. 104–105. ISBN 978-83-7510-387-8.
 7. Anna Poppek: Rejs na krzywy ryj... czyli Jan Himilsbach i jego czasy. Wyd. I. Kraków: A, Liber oraz Vis-a Vis/Etiuda, 2013, s. 126. ISBN 978-83-916554-5-0.
 8. Artur Krasicki: Bene Rychter: przepraszam, czy tu biją?. film.onet.pl, 2010. [dostęp 2012-05-13]. [link zarchiwizowany przez web.archive.org]
 9. Przypisuje się mu autorstwo powiedzeń: „stary rzęch”, „inna broszka”, „wnuki Koryntu”. http://film.onet.pl/zwiastuny/0,70372,6,,322,fotonews.html
 10. Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy. FilmPolski. [dostęp 2015-01-23].
 11. PAT: HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI (pol.). [dostęp 2017-08-21].
 12. Projekt muralu - Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem - Katarzyna Łowicka, „Katarzyna Łowicka”, 13 marca 2014 [dostęp 2017-10-28] (pol.).
 13. Uchwała nr XLIX/1417/2013 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 17 stycznia 2013 r. w sprawie nadania nazw skrzyżowaniom ulic w Dzielnicach Śródmieście i Wola m.st. Warszawy. edziennik.mazowieckie.pl, Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego 2013 nr 1521. [dostęp 2014-05-30].
 14. Festiwal Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim
 15. Naturalny wyraz twarzy (pol.). teatry.art.pl. [dostęp 2010-11-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Anna Poppek, Rejs na krzywy ryj... czyli Jan Himilsbach i jego czasy, A, Liber oraz Vis-a-Vis/Etiuda, Kraków 2013.
 • Mój Himilsbach czyli wspomnienia o Janku H., red, Piotr Siła, wydawca Miejski Dom Kultury, Mińsk Mazowiecki 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]