Marek Probosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Probosz
Data i miejsce urodzenia

24 marca 1959
Żory

Zawód

aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pisarz

Lata aktywności

od 1979

Marek Probosz (ur. 24 marca 1959 w Żorach) – polski aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, pisarz i wykładowca w szkole kształcącej aktorów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Stanisława i Franciszki Proboszów. Jego dziadek ze strony ojca, Jerzy Probosz, był prozaikiem i poetą, autorem książki Wesele górali istebniańskich. Ma dwóch braci, Piotra i Adama, którzy również są aktorami.

Mając sześć lat, wystąpił jako błazen w baśni Hansa Christiana Andersena Księżniczka na ziarnku grochu. Jego matka pracowała w Domu Kultury w Żorach, gdzie zetknął się z teatrzykiem, a później z teatrem jako maszynista sceny.

Na małym ekranie debiutował rolą w serialu Ślad na ziemi (1978), rok później pojawił się w kinowej adaptacji powieści Emila Zegadłowicza Zmory (1979) w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie poznał aktorkę i przyszłą żonę Marię Probosz, z którą zagrał w dwóch filmach Andrzeja Barańskiego Niech Cię odleci Mara (1982) i Mieczysława Waśkowskiego Czas dojrzewania (1984). Jego scenicznym profesjonalnym debiutem była komedia Williama Shakespeare’a Wieczór Trzech Króli (1984) na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.

Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood i zamieszkał w Los Angeles. Przez kilka miesięcy utrzymywał się z pisania różnych tekstów: opowiadań, wierszy i scenariuszy (m.in. AUM – makabra w trzech aktach). Następnie znalazł pracę w teatrze jako pracownik techniczny. Okazjonalnie pojawiał się na ekranie; w dramacie wojennym I skrzypce przestały grać (And the Violins Stopped Playing, 1988) u boku Horsta Buchholza, dramacie Jerzego Skolimowskiego Ferdydurke (Fort 13, 1991) na podstawie powieści Witolda Gombrowicza z Crispinem Gloverem oraz melodramacie Przygoda miłosna (Love Affair, 1994) u boku Warrena Beatty, Annette Bening, Katharine Hepburn, Kate Capshaw i Pierce’a Brosnana. W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa (ang. Adjunct Associate Professor[1]) na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego[2].

Telewidzom przypomniał się w serialu TVP2 M jak miłość (2004–2006) jako homoseksualny Grzegorz Górski, zakochany w byłym koledze, Michale Łagodzie (Paweł Okraska), oraz telenoweli TVP1 Klan (2008) w roli profesora Cezarego Smosarskiego, wykładowcy w Wyższej Szkole Humanistyki Stosowanej, gdzie studiowała Olka Lubicz (Kaja Paschalska). W 2008 ukazała się napisana przez niego baśń dla dzieci Eldorado, która jest rezultatem jego podróży po Peru. W filmie Janosik. Prawdziwa historia (Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi, 2009) zagrał postać zbója Satory.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Filmy TV[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Filmy krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

  • 1982: Nagi przyszedłem jako Abel
  • 2008: Lisette jako Tomasz

Reżyseria[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Producent[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Probosz, UCLA School of TFT, 2 grudnia 2011 [dostęp 2019-01-29].
  2. UCLA; School of Theater, Film and Television – About the theater faculty
  3. "Scandal" Sweet Baby (TV Episode 2012). [dostęp 2017-11-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]