1. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
1. Wojskowy Szpital Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ
w Lublinie
1. WSzKzP SPZOZ w Lublinie
Ilustracja
Nazwa angielska

1. Military Clinical Hospital and Polyclinic IPHC in Lublin

Dewiza

Specjalistyczne leczenie i troskliwa opieka

Data założenia

1944

Typ szpitala

kliniczny, wojskowy, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Państwo

 Polska

Adres

ul. aleje Racławickie 23
20-049 Lublin

Dyrektor

płk dr n. biol Aleksander Michalski

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „1. Wojskowy Szpital Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZw Lublinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „1. Wojskowy Szpital Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZw Lublinie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „1. Wojskowy Szpital Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZw Lublinie”
Ziemia51°15′01,933″N 22°32′04,110″E/51,250537 22,534475
Strona internetowa

1. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie (1WSzKzP SPZOZ w Lublinie) – publiczny szpital ogólnopolski, założony i nadzorowany przez Ministra Obrony Narodowej[1]. Jego główna siedziba znajduje się przy alejach Racławickich w Lublinie, gdzie szpital ten funkcjonuje od końca lipca 1944. W 2018 podporządkowano mu filię w Ełku (zlikwidowany 108 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ z siedzibą w Ełku)[2]. Kierownikiem szpitala jest Komendant Szpitala Klinicznego.

Szpital udziela świadczeń zdrowotnych i promuje zdrowie. Ponadto może prowadzić działalność dydaktyczną, szkoleniową, badania naukowe, badania kliniczne i prace badawczo-rozwojowe. Jest to także szpital kliniczny[3]. Kształci on studentów medycyny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest też szpitalem wiodącym dla II i VIII Obwodu Profilaktycznego-Leczniczego[4]. Współpracuje z 3. Szpitalem Polowym w Lublinie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Szpital należy do tzw. sieci szpitali (systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej), gdzie został zakwalifikowany do grupy 6 – szpitali ogólnopolskich[5]. W głównym budynku przy al. Racławickich 23 dysponuje 211 łóżkami. Ma oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i małoinwazyjnej, chirurgii onkologicznej, chirurgii urazowo ortopedycznej, gastroenterologii, neurochirurgii, otolaryngologii, dermatologii, neurologii, udarowym, okulistyki, rehabilitacji oraz urologii ogólnej i onkologicznej. Ponadto funkcjonują kliniki uniwersyteckie: ginekologii i endokrynologii z oddziałem ginekologii oraz klinice i oddziale kardiologii. Szpital dysponuje blokiem operacyjnym (8 sal), zakładem diagnostyki obrazowej, centralną pracownią endoskopową, zakładem analityki lekarskim z punktem pobrań, pracownią patomorfologii oraz centralną sterylizatornią. W izbie przyjęć udzielana jest pierwsza pomoc, diagnozowanie chorych zgłaszających się w stanach zagrożenia zdrowia lub życia oraz przyjmowanie chorych do oddziałów szpitalnych planowo lub w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Od 2020 przy szpitalu funkcjonuje lądowisko wyniesione dla śmigłowców sanitarnych – 1 WSzKzP SP ZOZ w Lublinie[6].

Przy szpitalu w Lublinie funkcjonuje poliklinika, udzielając świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny i pediatra, punkt szczepień) oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (paradnie chirurgiczna, stomatologiczna, dermatologiczna, gastroenterologiczna, ginekologiczna, kardiologiczna, neurologiczna, otolaryngologiczna, okulistyczna, neurochirurgiczna, diabetologiczna, urologiczna, psychiatryczna, urazowo-ortopedyczna). Ponadto w przy ul. Skłodowskiej zlokalizowane jest centrum rehabilitacji[6].

Historia szpitala wojskowego w Lublinie[edytuj | edytuj kod]

Szpitalnictwo wojskowe w Lublinie przed II wojną światową[edytuj | edytuj kod]

Historia szpitalnictwa wojskowego w Lublinie sięga okresu I Rzeczypospolitej. Wtedy to w mieście zaczęły przebywać na stałe regularne jednostki wojskowe i powstał garnizon Lublin. Od 1789 decyzją Komisji Wojskowej Obojga Narodów dyslokowano okresowo pododdziały jednostek z Dywizji Małopolskiej (z regimentu Czapskiego, regimentu Buławy Wielkiej Koronnej, pojedyncze chorągwie brygad narodowych kawalerii) i Dywizji Wielkopolskiej (z regimentu Królowej). W tamtym czasie w Lublinie funkcjonował lazaret wojskowy służący tym jednostkom[7].

W roku 1809 wojska Księstwa Warszawskiego z księciem Józefem Poniatowskim wyzwoliły Lublin z rąk austriackich. Wojsko zajęło cześć obiektów zakonnych i prywatnych, które służyły jako koszary i lazarety. Pałac Tarłów przy ul. Narutowicza 2 był wykorzystywany jako lazaret aż do powstania listopadowego. Kompleks klasztorny Sióstr Wizytek (obecnie Centrum Kultury), był lazaretem w okresie wojen napoleońskich, później koszarami, a od powstania listopadowego ponownie stał się częściowo szpitalem wojskowym. Obiekt ten wykorzystywany był w tym celu aż do czasów II Rzeczypospolitej. W okresach wojen i zrywów niepodległościowych, jako lazarety przejściowo służyły inne lubelskie budynki, np. oficyny popijarskie (obecna siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego) czy zabudowania klasztorne Karmelitów w okolicy Czwartku (późniejszy Szpital Jana Bożego w Lublinie)[8]. W latach 1921–1939 Lublin był siedzibą w dowództwa Okręgu Korpusu Nr II i właśnie przy ul. Peowiaków 12 (kompleks powizytkowski) funkcjonowała filia 2 Szpitala Okręgowego w Chełmie.

Collegium Bobolanum przed II wojną światową
Widok ogólny (płn.-wsch.)
Widok ogólny (płd.-zach.)
Poster-pocztówka Wydziału Teologicznego
Widok od al. Racławickich

Collegium Bobolanum i Reserve Lazarett I Lublin „Kloster”[edytuj | edytuj kod]

W latach 1922–1926 w reprezentacyjnej osi alei Racławickich ze składek społeczeństwa wybudowano na potrzeby Towarzystwa Jezusowego – gmach zakonnego studium teologicznego, a od 1932 Wydziału Teologicznego świętego Andrzeja Boboli Collegium Bobolanum. Budynek zaprojektowany został przez lubelskiego architekta Ignacego Kędzierskiego. Była to w przedwojennym Lublinie jedna z trzech, poza Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Jeszywas Chachmej Lublin, uczelnia wyższa – funkcjonowała tam do 1939. Podczas kampanii wrześniowej w budynku Collegium Bobolanum zorganizowano 201 szpital wojenny, a w czasie obrony miasta (16–18 września) budynki Wydziału służyły jako punkty opatrunkowe i oporu[9][10].

Po zajęciu przez Niemców Lublina okupanci zorganizowali w budynkach Collegium Bobolanum lazaret chirurgiczny jednego z siedmiu szpitali wojskowych w Lublinie[11][12]: Reserve Lazarett I Lublin „Kloster” (Reserve Kreiglazarett Lublin), który służyły na potrzeby wojsk niemieckich. Collegium Bobolanum już nie wróciło do Lublina – przeniesiono je do Warszawy, przy ul. Rakowieckiej i stało się częścią Akademii Katolickiej.

Podczas II wojny światowej
Przygotowanie stanowisk obrony miasta w 1939 r.
Niemiecki personel Reserve Lazarett I przed budynkiem
Niemieckie pielęgniarki w ogrodzie za budynkiem.
Gubernator H.Frank, wizytujący rannych żołnierzy niemieckich 1941 r. (aula)
Gubernator H.Frank, wizytujący rannych żołnierzy niemieckich 1941 r. (aula)
Niemieckie dziewczęta (BDM) w drodze do Reserve Lazarett I; 1941 r. (przed budynkiem)
Niemieckie dziewczęta (BDM) odwiedzają rannych żołnierzy w Reserve Lazarett I; 1941 r.
Niemieckie dziewczęta (BDM) odwiedzają rannych żołnierzy w Reserve Lazarett I; 1941 r.
Niemiecka kolumna sanitarna przed szpitalem.

Szpital wojskowy przy alejach Racławickich[edytuj | edytuj kod]

24 lipca 1944, po wyzwoleniu miasta, budynki szpitalne przy alejach Racławickich zostały zajęte przez 2 Polowy Szpital Chirurgiczny (polecenie Szefa Służby Zdrowia I Armii Wojska Polskiego płk. Michała Moguczego). Już na początku sierpnia 1944 umieszczano tam 62 Szpital Ewakuacyjny (kolejni komendanci: mjr lek. L. Przysuski, mjr lek. Mironow oraz kpt. lek Zofia Trawińska). Zmiana położenia frontu spowodowała, że szpital ten pozostał w Lublinie tylko do końca lutego 1945, a jego miejsce w marcu zajął 66 Szpital Ewakuacyjny (komendant: mjr lek. Leszek Kryska), który szybko przekształcano w stacjonarna placówkę: 2 Szpital Okręgowy (od 1948: 7 Szpital Okręgowy). W połowie 1949 wraz z likwidacją VII Okręgu Wojskowego, szpital przekształcono na lecznicę garnizonową, przy której funkcjonowało laboratorium sanitarnohigieniczne[13].

W 1949 za zgodą władz wojskowych podpisano umowę z Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i na bazie oddziałów szpitalnych powstały oddziały kliniczne Wydziału. Dało to możliwość przyjmowania pacjentów cywilnych, a obecność pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu (od 1950 Akademii Lekarskiej, a później Akademii Medycznej w Lublinie) pozwoliła na rozwój kadry medycznej szpitala i postęp w zakresie nowych metod diagnostyki i leczenia. W 1950 szpital przemianowano na 101 Wojskowy Szpital Rejonowy z 600 łóżkami.

W 1963 powstał Punkt Krwiodawstwa. Współpraca z uczelnią medyczną trwała do wybudowania w 1964 Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Kliniki sukcesywnie opuszczały mury szpitala wojskowego. W sierpniu 1964 szpital przemianowano na 1 Wojskowy Szpital Okręgowy z bazą 300 łóżek. W lipcu 1978 za uzyskanie bardzo dobrych wyników Szpital został wyróżniony w rozkazie Ministra Obrony Narodowej.

W maju 1981 ponownie zmieniono etat i nazwę szpitala na 1 Szpital Wojskowy z Przychodnią. 1 stycznia 1999 stał się on samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej[14]. W tym okresie szpital wraz redukcją etatów Sił Zbrojnych RP utracił wielu doświadczonych oficerów lekarzy, zmienił profil z typowo wojskowego na publiczny otwarty na mieszkańców miasta i regionu. W roku 2005 ze struktury szpitala wyłączono stację krwiodawstwa, która jako terenowa stacja stała się częścią Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Dużym wydarzeniem podsumowującym czas rozwoju i ponowne nawiązanie współpracy akademickiej było nadanie nowej nazwy – od 2011 jest to 1. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ[15]. W 1990 w szpitalu odtworzono kaplicę szpitalną pw. Matki Bożej Bolesnej[13].

Lądowanie śmigłowca SAR SZ RP

Odznaki pamiątkowa i rozpoznawcza[edytuj | edytuj kod]

W 2016 Minister Obrony Narodowej wprowadził odznakę pamiątkową oraz odznakę rozpoznawczą szpitala[16]. Odznaka pamiątkowa opiera się na kształcie krzyża maltańskiego barwy wiśniowej ze złocistym obrzeżem, leżącego na wieńcu laurowo-dębowym. Na krzyżu umieszczona jest owalna granatowa tarcza ze srebrną laską Eskulapa, a poniżej szarfa zawierająca skrót nazwy szpitala: „1 WSzKzP”. Oznaka rozpoznawcza to tarcza herbowa z koziołkiem lubelskim opartego o laskę Eskulapa, z cyfrą „1” u podstawy, na wiśniowym tle (lub zielonym dla wersji w barwach ochronnych na mundur polowy). Elementy odznaki i oznaki nawiązują do historycznych barw wojskowej służby zdrowia (kolor wiśniowy), wojskowego charakteru szpitala i symboli sztuki medycznej oraz miejsca stacjonowania.

Odznaka pamiątkowa i warianty oznak rozpoznawczych
Odznaka pamiątkowa i warianty oznak rozpoznawczych


Komendanci i pracownicy[edytuj | edytuj kod]

Komendanci Szpitala[edytuj | edytuj kod]

źródło[13]

  • 2 Szpital Okręgowy – 7 Szpital Okręgowy (1945–1949): ppłk lek. Marian Jaworski (marzec – wrzesień 1945), mjr lek. Robert Stryer (wrzesień 1945–1949)
  • Szpital Wojskowy (garnizonowy 1949–1950) – 101 Wojskowy Szpital Rejonowy (1950–1964): mjr lek. Robert Stryer (1949–1956), płk lek. Antoni Olszewski (1956–1964)
  • 1 Wojskowy Szpital Okręgowy (1964–1981): płk lek. Antoni Olszewski (1964–1972), płk lek. Zbigniew Kruszyński (1972–1981)
  • 1 Szpital Wojskowy z Przychodnią (1981–2011, SPZOZ od 1999): płk lek. Zbigniew Kruszyński (1981–1983), płk lek. Stanisław Goliszek (1983–1994), płk dr n. med. Jerzy Papuć (1994–2002), płk dr n. med. Zbigniew Kędzierski (2002–2011)
  • 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ (od 2011): płk dr n. med. Zbigniew Kędzierski (2011–2016), płk mgr Marcin Sygut (2016–2017), płk mgr Andrzej Skiba (2017–2020), płk dr n. biol. Aleksander Michalski (od 2020)

Pracownicy, kierownicy oddziałów i klinik[edytuj | edytuj kod]

źródło[13]

  • gen. bryg. prof. dr hab. Sylwester Czaplicki (internista i kardiolog, Pododdział Kadry Oficerów, 1945)
  • prof dr hab. Benedykt Dylewski (laryngolog, kierownik Kliniki Otolaryngologicznej, 1953)
  • prof. dr hab. Antoni Falkiewicz (internista i kardiolog, zastępca ds. lecznictwa i ordynator, 1945)
  • prof. dr hab. Mieczysław Gamski (internista, kierownik I Kliniki Chorób Wewnętrznych, 1953)
  • prof. dr hab. Aleksander Goldschmied (internista, kierownik I Kliniki Chorób Wewnętrznych, 1949)
  • prof. dr hab. Edward Gorzkowski (internista, zastępca ds. lecznictwa, 1945)
  • prof. dr hab. Marek Kański (twórca i kierownik laboratorium, 1950)
  • prof. dr hab. Mieczysław Kędra (internista, kierownik I Kliniki Chorób Wewnętrznych, 1957)
  • prof. dr hab. Tadeusz Kielanowski
  • prof. dr hab. Tadeusz Krwawicz (okulista, zastępca ds. lecznictwa i ordynator, 1945)
  • prof. dr hab. Jan Henryk Lubieniecki (internista, kierownik I Kliniki Chorób Wewnętrznych, 1949)
  • gen. bryg. dr. hab. Tadeusz Obara (radiolog, Pododdział Kadry Oficerów, 1945–1947)
  • prof. dr hab. Stanisław Piątkowski (ortopeda, kierownik Kliniki Ortopedycznej, 1955)
  • prof. dr hab. Lechosław Putowski (ginekolog, endokrynolog, kierownik Kliniki Ginekologii i Endokrynologii, od 2009
  • prof. dr hab. Feliks Skubiszewski (chirurg, 64 Szpital Ewakuacyjny, kierownik II Kliniki Chorób Wewnętrznych, 1953)
  • dr hab. Grzegorz Sobieszek (internista, kardiolog, kierownik Kliniki i Oddziału Kardiologii)
  • gen. bryg. prof. dr hab. Władysław Tkaczewski (kardiolog i gastroenterolog, Pododdział Kadry Oficerów, 1945)
  • płk prof. dr hab. Władysław Witczak (internista, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, 2011–2022)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej [online], www.dz.urz.mon.gov.pl [dostęp 2023-12-02].
  2. Zarządzenie Nr 11/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie likwidacji 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ełku (Dz. Urz. MON z 2017 r. poz. 122 z późn. zm.).
  3. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 991 z późn. zm.). rozdział 4 (art. 89–92).
  4. Decyzja Nr 182/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 lipca 2004 r. w sprawie utworzenia obwodów profilaktyczno-leczniczych wojskowej służby zdrowia oraz ich organizacji i zadań (Dz. Urz. MON z 2004 r. Nr 8, poz. 88).
  5. l, Wykaz szpitali zakwalifikowanych do PSZ obowizujący od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2027 r. [online], Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków [dostęp 2023-12-02] (pol.).
  6. a b https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/RPM/DetailsConfirm?Id=17527.
  7. Cholewiński Ł. Garnizon wojskowy w Lublinie w latach 1788–1792 Przegląd Wojskowo-Historyczny 2021; XXII (LXXIII) (1 (275)): 11–34; DOI: 10.32089/WBH.PHW.2021.1(275).0001.
  8. Skarbek J. Organizacja wojskowej służby zdrowia w województwie lubelskim w roku 1830/31 Roczniki humanistyczne Tom XIX. zeszyt 2, 1971. s. 193–203.
  9. Hanc E. (red.) W hołdzie patronom z myślą o przyszłości Wydawnictwo OLECH, Lublin 2012, ISBN 978-83-63394-06-6.
  10. Ludwik Głowacki: Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939. Wyd. 2. Lublin: Wydawnictwo Lubelskie, 1986. ISBN 83-222-0377-2.
  11. https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Lazarette/Gliederung-R.htm.
  12. Krzyżanowski „Szpic” J.R. U Szarugi Wydawnictwo Wydawnictwo Norbertinum, Lublin 1995; ISBN 83-851-3163-9.
  13. a b c d Kędzierski Z., Witczak W. 71 lat 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie 1944–2015, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2015, ISBN 978-83-7847-282-7.
  14. Zarządzenie Nr 43/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 października 1998 r. (Dziennik Rozkazów MON, 1998. poz. 97, z późn. zm.).
  15. Zarządzenie Ministra Obrony Narodowej Nr 54 z dnia 9 grudnia 2011 r. (Dz. Urz. MON Nr 24, poz. 361).
  16. Decyzja Nr 248/MON z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lublinie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Markiewicz M. Nauczyciele przyszłych lekarzy, Wydawnictwo Introligatornia S.C., Lublin 2019, ISBN 987-83-63698-79-9.
  • Kędzierski Z., Witczak W. 71 lat 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie 1944–2015, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2015, ISBN 978-83-7847-282-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]