Alfred Kinsey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfred Charles Kinsey
Alfred Charles Kinsey
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1894
Hoboken
Data i miejsce śmierci 25 sierpnia 1956
Bloomington
Profesor nauk entomologia i zoologia
Instytut Kinsey Institute for Research in Sex, Gender, and Reproduction

Alfred Charles Kinsey (ur. 23 czerwca 1894 w Hoboken, zm. 25 sierpnia 1956 w Bloomington) – amerykański biolog. Autor Raportu Kinseya. Profesor entomologii i zoologii. W 1947 założył Institute for Research in Sex, Gender and Reproduction na Indiana University, znany dzisiaj jako Kinsey Institute for Research in Sex, Gender, and Reproduction.

Na podstawie swoich raportów Kinsey opublikował dwie książki: Zachowanie seksualne mężczyzny z 1948 r. i Zachowanie seksualne kobiety z 1953 r. Książki te wywołały skandal, a ich autora uważa się do dziś za ojca rewolucji seksualnej.

W 2004 roku ukazał się film o życiu Alfreda Kinseya (zobacz film Kinsey). W tym samym roku powstała również książka autorstwa T. C. Boyle'a pt. W kręgu Kinseya, opisująca pracę i życie prywatne seksuologa z punktu widzenia fikcyjnego współpracownika seksuologa, Johna Milka.

Zdaniem Judith Reisman raport Kisneya przeprowadzany był na szczególnie niereprezentatywnej grupie społecznej i nie można go uznać za naukowy[1]. Zanim Kinsey zaczął interesować się seksuologią, był entomologiem (specjalistą od galasówek) na Uniwersytecie Indiany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Reisman Judith A., Eichel Edward W.: "Kinsey - seks i oszustwo", wyd. "Antyk" , Warszawa 2002

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]