Przejdź do zawartości

Skala Kinseya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Graficzne przedstawienie odpowiedzi badanych na skali Kinseya. Szkic z Sexual Behavior of the Human Female.

Skala Kinseya (ang. Kinsey scale, Heterosexual-Homosexual Rating Scale) – opracowana w 1948 roku przez Alfreda Kinseya, Wardella Pomeroya i Clyde'a Martina skala określająca orientację seksualną człowieka. Uczeni sporządzili skalę w ramach sprawozdania z badań stwierdzających, że dychotomiczny podział ludzkich orientacji i historii seksualnych na heteroseksualne i homoseksualne nie znajduje odbicia w rzeczywistości. Skalę po raz pierwszy zaprezentowano w Sexual Behavior in the Human Male (1948), a następnie w Sexual Behavior of the Human Female (1953). Każdej z kategorii skali przypisano wartość od 0 do 6 oraz dodano wskaźnik „X” oznaczający brak zachowań seksualnych (współcześnie określany terminem „aseksualizm”):

Wskaźnik Opis
0 wyłącznie heteroseksualny(-a)
1 przeważająco heteroseksualny(-a), incydentalnie homoseksualny(-a)
2 przeważająco heteroseksualny(-a), bardziej niż incydentalnie homoseksualny(-a)
3 w równym stopniu heteroseksualny(-a) i homoseksualny(-a)
4 przeważająco homoseksualny(-a), bardziej niż incydentalnie heteroseksualny(-a)
5 przeważająco homoseksualny(-a), incydentalnie heteroseksualny(-a)
6 wyłącznie homoseksualny(-a)
X aseksualny(-a)

Autorzy pisali:

Charakterystyczną cechą ludzkiego umysłu jest dychotymizowanie podczas kategoryzowania zjawisk. Seksualne zachowania są albo normalne, albo nienormalne, społecznie akceptowalne albo nieakceptowalne, heteroseksualne albo homoseksualne; jednocześnie wiele osób nie wierzy, że faktyczna klasyfikacja tych kwestii zawiera tylko skrajne wartości.

Sexual Behavior of the Human Female[1]

Współcześni seksuologowie uważają, że skala Kinseya jest nadal zbyt prosta – orientacja seksualna każdego człowieka jest unikalna i może nie mieścić się w powyższych kategoriach; część osób może również w ogóle nie chcieć etykietować własnej orientacji seksualnej[2]. Tę nieadekwatność starają się rozwiązać pojęcie kontinuum seksualnego oraz tabela orientacji seksualnej Kleina.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kinsey's Heterosexual-Homosexual Rating Scale. The Kinsey Institute. [dostęp 2011-10-03]. (ang.).
  2. What Is the Kinsey Scale?. Planned Parenthood. [dostęp 2011-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-26)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]