Alinoe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom 8. serii Thorgal
Alinoe
Scenariusz Jean Van Hamme
Rysunki Grzegorz Rosiński
Kraj wydania Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1985
Wydawca Le Lombard
Data pierwszego wydania polskiego 1989
Tłumaczenie Tadeusz Markowski (Orbita), Wojciech Birek (Egmont Polska)
poprzedni
Gwiezdne dziecko
następny
Łucznicy

Alinoe – ósmy tom serii komiksowej Thorgal. Jego autorami są Jean Van Hamme (scenariusz) i Grzegorz Rosiński (rysunki). Komiks ukazał się w oryginale francuskim w lutym 1985 roku nakładem wydawnictwa Le Lombard. Po polsku wydała go po raz pierwszy oficyna wydawnicza Orbita w 1989 roku; album wznowił w 2002 roku Egmont Polska.

Streszczenie[edytuj]

Aaricia i Jolan zostają sami na wyspie, na której rodzina Aegirssonów osiedliła się po perypetiach w Brek Zarith (tom 6 Upadek Brek Zarith). W tym czasie Thorgal wypływa łodzią, aby dostać się na stały ląd i zaopatrzyć w zapasy na zimę. Jolan odkrywa na wyspie chlopca o zielonych włosach, któremu nadaje imię Alinoe. Zostają towarzyszami wspólnych zabaw. Aaricia jest zaskoczona, gdyż była przekonana, że wyspa była bezludna. Tymczasem Jolan robi się coraz bardziej nieposłuszny. Aaricia karze go za to; krótko potem zostaje zaskoczona przez Alinoe, który bije ją batem. Aaricia dochodzi do wniosku, że Alinoe to wymysł Jolana, który ma zdolność materializowania marzeń. Oboje z Jolanem uciekają z płonącego gospodarstwa podpalonego przez Alinoe, który wymyka się spod kontroli Jolana. Matka i syn spędzają noc na głazie przy brzegu, licząc na to, że Alinoe ich tam nie znajdzie. Jednak rano Aaricia, osaczona przez zmultiplikowane postacie Alinoe o białych oczach, dostaje się pod jego władanie i próbuje pochwycić Jolana. Chłopiec ucieka przed nią i Alinoe na szczyt urwiska, z którego zostaje zepchnięty do morza. Tonącego chłopca wyławia Thorgal, który przecina metalową bransoletkę na dłoni Jolana - przyczynę istnienia Alinoe. Thorgal tłumaczy Jolanowi, że usłyszał w świadomości jego wezwanie o pomoc. Po przybiciu do brzegu wyspy odnajdują Aaricię, która znów jest sobą. Okazuje się, że Alinoe zniknął. Cała rodzina musi odbudować dom, w którym niedawno zamieszkała.

Ciekawostki[edytuj]

Jest to pierwszy odcinek Thorgala, w którym tytułowy bohater zostaje przeniesiony na drugi plan. Podobne w charakterze są późniejsze tomy: Aaricia i Piętno wygnańców.

W tym komiksie autorzy umieścili kod - ukryty przekaz. Jolan na plaży rysuje dziwne znaki runiczne. Można je przetłumaczyć za pomocą bransolety, podstawiając odwróconym o 180 stopni runom słowo ALINOE a następnie podstawiając znane runy pod napis (też odwrócony) i pamiętając, że wszystko jest w języku francuskim. Kod rozwiązał Polak i opublikował rozwiązanie w 2014 roku (prawie po 30 latach od wydania[1].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy