Altenburg (Turyngia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Turyngii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Altenburg
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Turyngia
Powiat Powiat Altenburger Land
Powierzchnia 45,60 km²
Wysokość 202 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2010)
• liczba ludności
• gęstość

34 972
767 os./km²
Nr kierunkowy 03447
Kod pocztowy 04600
Tablice rejestracyjne ABG
Położenie na mapie Turyngii
Mapa lokalizacyjna Turyngii
Altenburg
Altenburg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Altenburg
Altenburg
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Altenburg
Altenburg
Ziemia 50°59′N 12°26′E/50,983333 12,433333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Altenburg – miasto powiatowe w niemieckim kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Altenburger Land, leżącym w historycznym regionie Pleißenland. Miasto jest znane głównie z tego, że ok. 1820 roku wynaleziono tutaj grę w skata.

Ośrodek przemysłowy m.in. fabryka kart do gry, ogród botaniczny. Silnie reprezentowane są również dwa sektory przemysłu. Z jednej strony są napoje i przemysł spożywczy: browar Altenburger Brauerei oraz producent mięsa "Südost Fleisch", producent musztardy Altenburger Senf oraz gorzelnia Altenburger Destillerie & Liqueurfabrik. Po drugie, obecne tu są firmy z branży motoryzacyjnej, głównie firmy dostawcy wiodących producentów samochodów. Ponadto w Altenburgu produkowany jest samochód sportowy Apollo (Gumpert Sportwagenmanufaktur GmbH).

Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmująca swym zasięgiem Turyngię i Saksonię[1]

Historia[edytuj]

Po raz pierwszy wzmiankowany w roku 976 w nadaniu dla biskupa Naumburg-Zeitz. Na zamku w Altenburgu mieszkał przez wiele lat i zmarł w roku 1159 Władysław II Wygnaniec.

Geografia[edytuj]

Altenburg znajduje się niemal w środku trójkąta Lipsk - Chemnitz - Gera. Miasto położone jest 28 km na północny wschód od miasta Gera, 39 km na południe od Lipska, 38 km na północny zachód od Chemnitz i 31 km na północ od miasta Zwickau. Miasto zostało zbudowany na pagórkowatym terenie, najniższy punkt położony jest w Zschernitzsch z 162 m, a najwyższy punkt położony na 261 m n.p.m. w Mockzig. Obszar ten jest jednym z ostatnich odgałęzień przedgórza Rudaw, które kończy się na nizinach w Lipsku na północ od miasta.

Altenburg leży nad rzeką Pleiße.

Sąsiednie gminy[edytuj]

Sąsiadujące gmin zaczynając ruchem wskazówek zegara od północy: Meuselwitz i Gerstenberg, na północny wschód Windischleuba, Nobitz na wschód, na południe Saara, Altkirchen na południowy zachód, na zachód Göhren oraz Lödla, na północnym zachodzie Rositz.

Podział administracyjny[edytuj]

Altenburg jest podzielony na kilka dzielnic. Największe z nich to nowe obszary zamieszkałe na południowy-wschód (Altenburg Süd-Ost) i północ (Altenburg Nord) oraz centrum. Ponadto istnieją też małe osiedla, o charakterze wiejskim: Rasephas, Kauerndorf, Poschwitz, Zschernitzsch, Drescha oraz Steinwitz. Podczas gdy wszystkie te wyżej wymienione dzielnice są zarządzane bezpośrednio przez miasto Altenburg, pozostałe części: Ehrenberg Kosma i Zetzscha ze swoimi łącznej liczby 16 lokalnych osiedli, mają każde własną administrację i własnych burmistrzów.

Miejscowość Powierzchnia (km²) Mieszkańcy
Altenburg 20,43 33.136
Ehrenberg 14,10 1.108
Kosma 6,34 361
Zetzscha 5,43 609

Źródło: Miasto Altenburg, liczba ludności 31 grudnia 2009

Zabytki[edytuj]

  • zamek z XIII-XV wieku
  • renesansowy ratusz
  • Muzeum Lindenau (Lindenau-Museum) w pałacu Bernharda Augusta von Lindenau (1799-1854), zbudowany w 1875 roku
  • neorenesansowy teatr Altenburg z lat 70. XIX wiek u, przebudowany na początku XX wieku
  • Am Brühl, na najstarszym plac w Altenburgu, znajduje się pomnik dla gry w Skata, w formie fontanny, wybudowany w 1903 roku.
  • historyczny salon fryzjerski z lat 20. XX wieku
  • Kościół Świętego Bartłomieja
  • Kościół Świętego Mikołaja - po raz pierwszy udokumentowany w 1223, jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy został zbudowany.
  • Czerwone szczyty - symbol Altenburga. Kiedyś należały do Kościoła Mariackiego klasztoru Augustianów. W XVI wieku klasztor został zlikwidowany.

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie:

Transport[edytuj]

Przez miasto przebiegają trzy drogi krajowe: B7, B93 i B180.

Ok. 5 km od miasta znajduje się port lotniczy Altenburg-Nobitz.

W mieście znajduje się stacja kolejowa

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]