Rudawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudawy
ilustracja
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Masyw Czeski
Podprowincja Kraina Rudaw (Krušnohorská subprovincie)
Makroregion Wyżyna Rudawska (Krušnohorská hornatina)
Mezoregion Rudawy (Krušné hory)
Mikroregion(y) Klínovecká hornatina, Loučenská hornatina
Rudawy
Rudawy na mapie Saksonii
Rudawy na mapie Niemiec
Rudawy na mapie Czech
Jezioro koło osady Myslivny w czeskich Rudawach

Rudawy (331.1[1]) (dawniej Góry Kruszcowe, niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Są częścią Masywu Czeskiego[1]. Rozciągają się od Smreczan na zachodzie do Wyżyny Dieczyńskiej na wschodzie[1]. Po wschodniej stronie Łaby przechodzą w Góry Łużyckie[1]. Najwyższym szczytem Rudaw jest czeski Klínovec (niem. Keilberg) – 1244 m n.p.m., najwyższym szczytem po stronie niemieckiej – Fichtelberg (1215 m n.p.m.). Największe miasta w pobliżu to Drezno i Chemnitz.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Zarówno w językach czeskim i niemieckim, jak i polskim nazwa pasma odnosi się do bogatych pokładów rud i kruszców srebra, cyny, żelaza, miedzi, wydobywanych tutaj od średniowiecza (później zaczęto wydobywać także kobalt, uran i fluoryt).

Podział[edytuj | edytuj kod]

Rudawy dzielą się na dwie części:

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Rudawy zbudowane są ze skał metamorficznych, głównie gnejsów. W trzeciorzędzie nastąpiło potrzaskanie i wydźwignięcie gór w formie zrębów.

Ważniejsze miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze miejscowości to: Ústí nad Labem, Krupka, Chabařovice, Teplice, Duchcov, Litvínov, Most, Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Ostrov, Jáchymov, Karlovy Vary, Sokolov, Zwickau, Freiberg, Chemnitz, Drezno.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Region Rudaw popularny jest w Niemczech ze swojego przywiązania do tradycji wytwarzania drewnianych ozdób bożonarodzeniowych – stąd pochodzą dziadki do orzechów w formie postaci ludzkich, figurki Räuchermanna, ozdobne świeczniki Schwibbogen ustawiane w oknach czy tradycja budowy piramid bożonarodzeniowych (zob. → Christmas pyramid(ang.)).

W górach tych znajduje się kilka via ferrat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d według regionalizacji Niemiec Kondrackiego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]