Arma: Armed Assault

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ArmA: Armed Assault
Producent Bohemia Interactive Studio
Wydawca 505 Game Street
Dystrybutor PL: LEM
Seria gier Arma
Silnik Real Virtuality
Wersja 1.18
Data wydania 10 listopada 2006
PL: 15 grudnia 2006
Gatunek FPS, TPS
Tryby gry jednoosobowa, wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature (M)
PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki DVD
Wymagania

procesor 2 GHz, 512 MB RAM, 5 GB HDD, Windows XP oraz DirectX 9.0c

Kontrolery klawiatura, mysz, joystick, TrackIR
Kontynuacja Arma 2

Arma: Armed Assault (wydana jako Arma: Combat Operations w Ameryce Północnej) – symulator współczesnego pola walki stworzony przez Bohemia Interactive Studio. Pierwotnie gra miała się nazywać Operation Flashpoint 2, jednak z powodu braku praw do tego tytułu, studio musiało wybrać inną nazwę (gra Operation Flashpoint: Dragon Rising, która została stworzona przez Codemasters – fabularnie i technicznie te gry nie są powiązane).

Gra posiada wbudowany edytor, który pozwala na tworzenie własnych misji i kampanii. Dodatkowo istnieje możliwość stworzenia własnych dodatków w postaci nowych pojazdów lub wysp za pomocą wydanych przez twórców specjalnych narzędzi do modyfikacji.

W 2009 roku Bohemia Interactive wydała sequel gry Arma 2.

Fabuła gry[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry dzieje się na fikcyjnej wyspie Sahrani, która jest podzielona na dwie części: północnąkomunistyczną oraz południowąmonarchistyczną. Pomiędzy nimi wybucha konflikt zbrojny, w którym bierze udział mała grupa amerykańskich sił, stacjonująca na wyspie w celu szkolenia Królewskiego Korpusu Armii Sahrani. Gracz ma możliwość wcielenia się w różne role: od zwykłego żołnierza, po pilota helikoptera i myśliwca.

Sahrani[edytuj | edytuj kod]

Sahrani jest fikcyjną wyspą, na której toczy się akcja gry. Znajdują się na niej dwa fikcyjne państwa: komunistyczna Demokratyczna Republika Sahrani ze stolicą w Bagango oraz monarchistyczne Królestwo Południowego Sahrani ze stolicą w Paraiso. Klimat wyspy jest bardzo zróżnicowany – od pustyń i lasów tropikalnych oraz liściastych na południu do gór i lasów iglastych na północy. Na wyspie znajdują się dwa lotniska leżące w pobliżu miast Pita (Republika) i Paraiso (Królestwo). Sama wyspa odzwierciedla powierzchnię odpowiadającą około 400 km². Sahrani jest bardzo zróżnicowana, jednak akcja gry skupia się głównie w rejonach niezbyt odległych od sieci komunikacyjnej, w przeciwieństwie do Operation Flashpoint, gdzie gracze mogli poznać każdy kilometr kwadratowy wysp archipelagu Malden. Najciekawsze miejsca na wyspie i w jej okolicy to:

  • położona w pobliżu wyspa Rahmadi, na której znajduje się małe lotnisko
  • miasto Ortego wyróżniające się śródziemnomorską architekturą
  • miasto Corazol pełniące rolę strefy zdemilitaryzowanej oddzielającej dwa państwa
  • liczne bazy wojskowe znajdujące się na Północnym Sahrani

Broń i pojazdy[edytuj | edytuj kod]

W Armed Assault do dyspozycji gracza oddano 47 rodzajów współcześnie używanej broni, w tym m.in: M4A1, M16A4, AKS-74U, AK-74, M249 SAW, FGM-148 Javelin oraz M107 Barrett. Wiele z nich jest dostępnych w różnych wariantach. Dodatkowo gracz może skorzystać z 50 różnych pojazdów (lądowych, powietrznych i wodnych), takich jak: Stryker, M1A1 Abrams, T-72, AH-1Z SuperCobra, Ka-50 Hokum czy AV-8B Harrier II.

Queen’s Gambit[edytuj | edytuj kod]

W połowie 2007 roku został wydany expansion pack o nazwie Queen’s Gambit, który wnosi do gry nowe jednostki, misje, kampanie, wyspy Porto i Zjednoczone Sahrani oraz zawiera łatę 1.08 naprawiającą wiele błędów wersji podstawowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]