Armie Hammer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Armie Hammer
Ilustracja
Hammer na festiwalu Berlinale w lutym 2017
Imię i nazwisko

Armand Douglas Hammer

Data i miejsce urodzenia

28 sierpnia 1986
Los Angeles

Zawód

aktor

Współmałżonek

Elizabeth Chambers
(2010–2020; rozwód)

Lata aktywności

od 2005

Armie Hammer (2015)

Armand „Armie” Douglas Hammer (ur. 28 sierpnia 1986 w Los Angeles) – amerykański aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Los Angeles w Kalifornii jako syn Dru Ann (z domu Mobley), która pracowała jako inspektor kredytowy, i Michaela Armanda Hammera, szefa wytwórni filmowo-telewizyjnej Knoedler Publishing and Armand Hammer Productions[1]. Ma młodszego brata. Jego pradziadek ze strony ojca, Armand Hammer był przemysłowym magnatem i filantropem, a prapradziadek, Julius Hammer (rosyjski Żyd), założył Komunistyczną Partię Stanów Zjednoczonych[2]. Rodzina ze strony matki pochodzi z Oklahomy. Hammer mówi o sobie, że jest „pół-Żydem”[2].

Hammer mieszkał przez kilka lat w Highland Park, dzielnicy Dallas w Teksasie. W wieku siedmiu lat przeniósł się wraz z rodziną na Kajmany, gdzie mieszkał przez pięć lat. W wielu wywiadach Hammer wspomina ten okres jako najbardziej beztroski w jego życiu, żartując, że nakładał buty średnio raz w miesiącu, gdy mama wysyłała go do kościoła. Na Kajmanach Hammer uczęszczał do szkoły chrześcijańskiej Grace Christian Academy (założonej przez jego ojca) oraz do Faulkner’s Academy. W 1998 wraz z rodziną wrócił do Los Angeles. Uczęszczał tam do Liceum Baptystycznego w Dolinie San Fernando[3]. Rzucił szkołę w jedenastej klasie, by rozpocząć karierę aktorską i podjął studia w Pasadena City College[3].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Swoją karierę zaczął od występów w kilku amerykańskich serialach telewizyjnych, takich jak Bogaci bankruci, Veronica Mars, Plotkara, Żniwiarz czy Gotowe na wszystko. W 2006 zagrał małą rolę w filmie Flicka. W 2008 roku zagrał Billy’ego Grahama w biograficznym filmie Billy: The Early Years, za którą otrzymał nominację do nagrody Faith and Values Award przyznawaną za najbardziej inspirujące z perspektywy chrześcijańskiej wykonanie roli[4]. W tym samym roku zagrał w horrorze Winda oraz w opartym na krótkim opowiadaniu Kurta Vonneguta Harrison Bergeron filmie 2081, który miał swoją premierę na festiwalu Seattle International Film Festival.

Hammer został osobiście wybrany do roli Batmana w filmie Justice League: Mortal przez reżysera Georga Millera, jednak Miller zrezygnował z tego projektu.

Wystąpił w obsypanym nagrodami filmie Davida Finchera The Social Network (2010), opowiadającym historię założenia Facebooka. Odgrywał w nim podwójną rolę braci bliźniaków Winklevoss, Camerona i Tylera. Specjalnie dla roli nauczył się wiosłować. Następnie zagrał u boku Leonardo DiCaprio w filmie Clinta Eastwooda J. Edgar, opowiadającym historię założyciela FBI, Johna Edgara Hoovera. Wcielił się w nim w postać Clyda Tolsona, prawej ręki Hoovera i jego domniemanego kochanka.

W 2012 miejsce miała premiera filmu Królewna Śnieżka, gdzie Hammer zagrał Księcia Andrew Alcotta u boku Julii Roberts i Lily Collins. Poza tym Hammer wziął udział w filmowej adaptacji serialu radiowego The Lone Ranger (gdzie zagrał u boku Johnny’ego Deppa), oraz w thrillerze 2:22, w którym wcielił się w postać kontrolera lotów. W lutym 2012 roku podłożył głos pod braci Winklevoss w odcinku serialu Simpsonowie zatytułowanym The D’oh-cial Network (parodia The Social Network).

Za rolę Olivera w melodramacie Tamte dni, tamte noce (2017) dostał nominację do Złotego Globu.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

20 maja 2010 poślubił prezenterkę telewizyjną Elizabeth Chambers, z którą ma córkę Harper Grace (ur. 2014) i syna Forda Armanda Douglasa (ur. 2017)[5]. 10 lipca 2020, po 10 latach małżeństwa, para podjęła decyzję o rozwodzie i poinformowała o tym w oficjalnym oświadczeniu, opublikowanym w mediach społecznościowych[6].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Armie Hammer Biography. TV.com. [dostęp 2020-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-11)]. (ang.).
  2. a b Armie Hammer – What Nationality Ancestry Race. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2020-11-19]. (ang.).
  3. a b Armie Hammer Pictures. FanPix.Net. [dostęp 2020-11-19]. (ang.).
  4. Josh Kimball: ‘Epiphany Prize’ Nominees for Most Inspiring Movie, TV Program Announced. The Christian Post. [dostęp 2012-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)]. (ang.).
  5. Jen Juneau: Armie and Elizabeth Chambers Hammer Name Son Ford Douglas Armand. „People”. [dostęp 2017-01-27]. (ang.).
  6. Armie Hammer i Elizabeth Chambers rozstali się po 10 latach małżeństwa. Para wydała oficjalne oświadczenie. „Glamour”. [dostęp 2017-01-27]. (pol.).
  7. "Śmierć na Nilu": zbrodnia w starym stylu, recenzja

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]