Nord/Weinviertel Autobahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Autostrada A5 (Austria))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A5
Proj. długość 57,5 km
Zbudowano 48,5 km
W budowie 9 km
Kraje związkowe Dolna Austria
Mapa
Mapa A5

     Odcinek istniejący

     Odcinek w budowie

     Odcinek planowany

Zdjęcie
A5 w pobliżu Hochleithen
A5 w pobliżu Hochleithen

Nord/Weinviertel Autobahn (wcześniej Nord Autobahn) – autostrada nr A 5 w Austrii[1] w ciągu trasy europejskiej E461.

Autostrada połączy Wiedeń z granicą czeską Drasenhofen - Mikulov, w kierunku Brna.

Obecnie gotowe jest około 48,5 km autostrady, czyli odcinek Eibesbrunn - Poysbrunn.

Plany autostrady powstały dawno temu, ale wiele lat przeleżały na półce. Aby ją zasymbolizować artyści wybudowali w 1995 koło Paasdorf w zagłębieniu ok. 6 m odcinek autostrady. Od tego czasu była nazywana najkrótszą autostradą świata.[potrzebny przypis] Znaczenie planowanej autostrady znacznie wzrosło po rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004. W 2007 roku zaczęły się prace przy budowie pierwszej części autostrady, które zakończyły się 1 lutego 2010. Odcinek Schrick - Poysbrunn (25 km) budowany był od kwietnia 2015 do grudnia 2017 r. Odcinek został otwarty do ruchu w dniu 08.12.2017 r.

Autostrada zaczyna się na zachód od Eibesbrunn, następnie prowadzi zbudowaną (jako droga ekspresowa) kilka lat temu obwodnicą Wolkersdorfu. Na północ od Wolkersdorfu prowadzi przebudowaną trasą Bundestrasse B7. Następnie omija od zachodu miejscowości Kollnbrunn oraz Gaweinstal, od zachodu Wilfersdorf oraz od wschodu Poysdorf. A5 kończy się obecnie w pobliżu Poysbrunn i ruch w kierunku granicy powraca na trasę drogi B7.

W przyszłości A5 od zachodu ominie Drasenhofen. Tuż przed granicą wróci na obecną trasę B7 i po jej śladzie będzie prowadziła do granicy z Czechami.

Obwodnica Drasenhofen, o długości 5 km, ma powstać w latach 2018 – 2019. Odcinek ten będzie jednojezdniowy, jednakże z obowiązkowym posiadaniem winiety autostradowej[2].

W 2009 roku podpisano porozumienie o połączeniu czeskiej autostrady D52 z autostradą A 5 w rejonie przejścia granicznego Mikulov - Drasenhofen. Prace po czeskiej stronie miały rozpocząć się w 2010 roku. Ze względu na spory dotyczące przebiegu trasy do tej pory się nie rozpoczęły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]