Babka (Łączki Kobylańskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Babka z otworami schroniska I i II
Babka od południa

Babka – skała w Łączkach Kobylańskich, we wsi Kobylany, w gminie Zabierzów, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Znajduje się na północno-zachodnich bardzo stromych stokach wzniesienia Żarnowa. Stoki te tworzą orograficznie lewe ograniczenie najniższej części Doliny Będkowskiej[1]/ Jest to obszar Wyżyny Olkuskiej wchodzącej w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2].

Skała Babka zbudowana jest z późnojurajskich wapieni skalistych[3]. Od północno-zachodniej i południowej stromy jest prawie pionowa, od wschodniej strony przechodzi w płaską wierzchowinę[1]. Znajduje się w krzaczastych zaroślach, ale jest częściowo widoczna z drogi z Brzezinki do Łączek Kobylańskich. Wznosi się tuż powyżej drewnianej wiaty[3] i tablic ścieżki edukacyjnej zamontowanych po prawej stronie tej drogi. Jedna z tych tablic opisuje wspinaczkę skalną w Dolinie Będkowskiej. Skała Babka jest bardzo krucha i nie zainteresowała wspinaczy.

Babka ma trzy niewielkie wierzchołki prawie tej samej wysokości. Są w niej 3 schroniska skalne: Schronisko w Łączkach Pierwsze, Schronisko w Łączkach Drugie i Schronisko w Łączkach Trzecie. Schronisko I i II znajdują się w najbardziej na południowy zachód wysuniętej części skały i ich otwory są widoczne z drogi (zwłaszcza duży otwór schroniska I). Schronisko II ma otwór w górnej części skały, poniżej jej wierzchołka środkowego[4].

Na Żarnowej oprócz Babki są jeszcze dwie inne wybitne skały: Dziadek (tuż po północnej stronie Babki) i Szeroki Mur (za Dziadkiem na północny wschód i wyżej)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2021-05-05].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. a b Andrzej Górny, Schronisko w Łączkach II, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2021-05-02].
  4. Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2021-05-02].