Bajkalski Rezerwat Biosfery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Środkowa część gór Chamar-Daban, Rezerwat Bajkalski
Baikal reservate.jpg
Baikal reservate -2.jpg

Bajkalski Rezerwat Biosfery (Байкальский заповедник) – rezerwat położony w Rosji, w jej azjatyckiej części, w pasmie gór Chamar-Daban, o powierzchni 165,7 tys. ha. Został założony w 1968 r.

Na jego obszarze można przebywać po uzyskaniu zezwolenia dyrekcji i uiszczeniu opłaty. Budynek dyrekcji rezerwatu mieści się w miejscowości Tanchoj. W 2001 r. w wyniku pożaru uległa zniszczeniu wcześniejsza siedziba dyrekcji, a wraz z nią wszystkie zbiory, dokumentacja i muzeum.

Szlaki piesze w rezerwacie[edytuj | edytuj kod]

W rezerwacie występuje kilka znakowanych zaciosami ścieżek. Na szlakach co jakiś czas rozmieszczone są zimowia (przeznaczone dla turystów, kilkuosobowe chaty-schrony zimowe służące jako noclegowiska). Wśród tras można wymienić m.in.:

  • Trasa na górę Duga – wiedzie przez tzw. Kiedrową Aleję, obok wodospadu na rzece Osinowka do góry Duga.
  • Trasa do jeziora Czarnego – wiedzie przez tajgę, którą porastają głównie limby, jodły i świerki. Rosną tam również drzewa i krzewy liściaste takie jak m.in.: brzoza, olsza, czeremcha, topola wonna (relikt trzeciorzędowy), porzeczki i maliny. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Pieriejomnaja. Po drodze mija się kilka zimowi, m.in.: Talcy, Szum, Niemskij Kliucz i Rassocha. Następnie wiedzie ona wzdłuż strumienia Niemskij Kliucz do jeziora Czarnego. Zimowie przy jeziorze Czarnym jest miejscem wypadowym wycieczek w wyższe partie gór – w okolice szczytów: Rassocha (2151 m n.p.m.) i Sochor (2316 m n.p.m.).
  • Trasa na górę Osinowka – rozpoczyna się na stacji kolejowej Osinowka (20 km od Tanchoj). Prowadzi ona najpierw po kładkach przez podmokłą brzezinę. Pierwszym spotkanym zimowiem jest Czum. Szlak prowadzi przez limbowo-jodłową tajgę, a następnie stromą ścieżką na szczyt Osinowka, z którego rozciąga się widok na Bajkał i wzgórza Chamar-Dabanu.
  • Trasa wzdłuż rzeki Miszycha i Wydrino.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Szlak Transsyberyjski. Moskwa – Bajkał – Mongolia – Pekin, Bezdroża, Kraków 2002, ​ISBN 83-913283-8-4