Adżarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adżarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka
აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა
Аджарская Автономная Советская Социалистическая Республика
republika autonomiczna ZSRR
1921–1990
Godło Flaga
Godło Flaga
Dewiza: პროლეტარებო ყველა ქვეყნისა, შეერთდით!
Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!
Państwo

 ZSRR

Republika związkowa

 Gruzińska SRR

Siedziba

Batumi

Data powstania

16 lipca 1921

Data likwidacji

1990

Powierzchnia

3 000 km²

Populacja (1969)
• liczba ludności


310 000

Języki urzędowe

gruziński, rosyjski

Położenie na mapie
Położenie na mapie
znaczek pocztowy upamiętniający 50 rocznicę autonomii Adżarii

Adżarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Adżarska ASRRrepublika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Adżarska ASRR została utworzona w 16 lipca 1921 r. Inaczej niż w przypadku innych radzieckich republik autonomicznych nie była ona utworzona dla odrębnego narodu, gdyż jej podstawowa ludność – Adżarowie, stanowiący ok. 20% populacji nie stanowili narodowości, lecz grupą etniczną Gruzinów, których pewna odrębność kulturowa wynikała z faktu, iż na przełomie XVII i XVIII wieku przyjęli islam.

Adżarska ASRR została zlikwidowana na początku lat 90. na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR. W tym okresie deklaracje niepodległości składały wszystkie republiki związkowe ZSRR a także liczne republiki autonomiczne. Te ostatnie jednak ostatecznie pozostawały częściami składowymi poszczególnych krajów, gdyż Konstytucja ZSRR nie pozwalała im na secesję; jedynym wyjątkiem była Czeczeńsko-Inguska ASRR, która po proklamowaniu niepodległości podzieliła się na Czeczenię i Inguszetię i jeden z dwóch powstałych w wyniku tego podziału organizmów państwowych – Czeczenia przez kilka lat utrzymywał niepodległość. Na fali tych deklaracji suwerenności i w połączeniu z decyzją prezydenta niepodległej GruzjiZwiada Gamsachurdii o odebraniu Adżarii autonomii oraz politycznymi ambicjami przywódcy kraju – Asłana Abaszydze prowincja ta uzyskała niezależność i w pewnym okresie spełniała część warunków bycia niepodległym państwem. Dopiero w 2004 r. została pokojowo przyłączona do Gruzji, która przyznała jej autonomię.

Informacje nt. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Adżarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znajdują się w: artykule poświęconym Adżarskiej Republice Autonomicznej, jak obecnie nazywa się ta część Gruzji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]