Adżarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adżarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka
აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა
Аджарская Автономная Советская Социалистическая Республика
republika autonomiczna ZSRR
1921–1990
Godło Flaga
Godło Flaga
Dewiza: პროლეტარებო ყველა ქვეყნისა, შეერთდით!
Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!
Państwo

 ZSRR

Republika Związkowa

 Gruzińska SRR

Siedziba

Batumi

Data powstania

16 lipca 1921

Data likwidacji

1990

Powierzchnia

3 000 km²

Populacja (1969)
• liczba ludności


310 000

Języki urzędowe

gruziński, rosyjski

Położenie na mapie
Położenie na mapie
znaczek pocztowy upamiętniający 50 rocznicę autonomii Adżarii

Adżarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Adżarska ASRRrepublika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Adżarska ASRR została utworzona w 16 lipca 1921 r. Inaczej niż w przypadku innych radzieckich republik autonomicznych nie była ona utworzona dla odrębnego narodu, gdyż jej podstawowa ludność – Adżarowie, stanowiący ok. 20% populacji nie stanowili narodowości, lecz grupą etniczną Gruzinów, których pewna odrębność kulturowa wynikała z faktu, iż na przełomie XVII i XVIII wieku przyjęli islam.

Adżarska ASRR została zlikwidowana na początku lat 90. na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR. W tym okresie deklaracje niepodległości składały wszystkie republiki związkowe ZSRR a także liczne republiki autonomiczne. Te ostatnie jednak ostatecznie pozostawały częściami składowymi poszczególnych krajów, gdyż Konstytucja ZSRR nie pozwalała im na secesję; jedynym wyjątkiem była Czeczeńsko-Inguska ASRR, która po proklamowaniu niepodległości podzieliła się na Czeczenię i Inguszetię i jeden z dwóch powstałych w wyniku tego podziału organizmów państwowych – Czeczenia przez kilka lat utrzymywał niepodległość. Na fali tych deklaracji suwerenności i w połączeniu z decyzją prezydenta niepodległej GruzjiZwiada Gamsachurdii o odebraniu Adżarii autonomii oraz politycznymi ambicjami przywódcy kraju – Asłana Abaszydze prowincja ta uzyskała niezależność i w pewnym okresie spełniała część warunków bycia niepodległym państwem. Dopiero w 2004 r. została pokojowo przyłączona do Gruzji, która przyznała jej autonomię.

Informacje nt. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Adżarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znajdują się w: artykule poświęconym Adżarskiej Republice Autonomicznej, jak obecnie nazywa się ta część Gruzji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]