Przejdź do zawartości

Ben Shapiro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ben Shapiro
Ilustracja
Shapiro w 2016
Pełne imię i nazwisko

Benjamin Aaron Shapiro

Data i miejsce urodzenia

15 stycznia 1984
Los Angeles

Zawód, zajęcie

komentator polityczny, felietonista, autor, prowadzący audycje radiowe i talk-show, prawnik

Miejsce zamieszkania

Valley Village, Kalifornia

Narodowość

amerykańska

Alma Mater

Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles
Harvard University

Małżeństwo

Mor Toledano (od 2008)

Dzieci

2

Krewni i powinowaci

Mara Wilson (kuzynka)

Faksymile

Benjamin Aaron Shapiro ([/ʃəˈpɪəroʊ/]; ur. 15 stycznia 1984) – amerykański komentator polityczny, pisarz i prawnik. Napisał siedem książek, pierwszą w 2004 roku: Brainwashed: How Universities Indoctrinate America’s Youth, nad którą zaczął pracować w wieku 17 lat. W tym samym roku Shapiro został najmłodszym felietonistą pracującym w ramach narodowego syndykatu dziennikarskiego w USA[1][2][3]. Shapiro pisze felietony dla syndykatu Creators Syndicate oraz „Newsweek”, jest redaktorem naczelnym oraz założycielem portalu The Daily Wire, a także prowadzi codzienny podcast i program radiowy dotyczący polityki The Ben Shapiro Show. W latach 2012–2016 pracował też jako redaktor serwisu Breitbart News.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Shapiro urodził się w Los Angeles, w stanie Kalifornia w rodzinie pochodzenia żydowskiego. Jego przodkami są żydowscy emigranci z Rosji i Litwy. W dzieciństwie rozwijał swój talent w grze na skrzypcach i pianinie[4]. Zasłynął z występu na uroczystości Israeli Bonds Banquet w 1996 roku, gdy miał zaledwie dwanaście lat[5]. Rodzice Shapira pracowali w Hollywood. Jego matka była dyrektorem stacji telewizyjnej, a ojciec kompozytorem[6].

Przeskakując dwie klasy (trzecią i dziewiątą), Shapiro przeszedł ze szkoły średniej Walter Reed Middle School do szkoły przygotowawczej Yeshiva University High School w Los Angeles, którą ukończył w 2000 roku w wieku 16 lat[2][7]. W 2004 roku, w wieku 20 lat, Shapiro ukończył studia na Uniwersytecie Kalifornijskim z tzw. najwyższą pochwałą (summa cum laude) oraz wyróżnieniem Phi Beta Kappa. Licencjat (Bachelor of Arts) obronił w dziedzinie nauk politycznych, a w roku 2007 ukończył Harvard Law School, także z wyróżnieniem (cum laude)[8]. Po studiach pracował w Goodwin Procter. Od marca 2012 roku prowadzi prywatne biuro doradztwa prawnego Beniamin Shapiro Legal Consulting, z siedzibą w Los Angeles[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Shapiro przemawiający podczas corocznej konferencji konserwatystów CPAC w National Harbor, Maryland, USA.

Autor[edytuj | edytuj kod]

Shapiro zaczął interesować się polityką w młodym wieku. Gdy miał 17 lat zaczynał jako felietonista zrzeszony w państwowym syndykacie dziennikarskim, a w wieku 21 lat miał już na koncie dwie książki[9].

W swojej książce z 2004 roku, Brainwashed, Shapiro pisze, że studenci nie mają styczności z całym wachlarzem światopoglądowym, a ci, którzy nie mają mocno określonego zdania zostają zdominowani przez liberalnych instruktorów - pomimo tego, że podczas zajęć zachęca się do dyskusji[10].

W 2011 roku HarperCollins opublikowało czwartą książkę Shapira, Primetime Propaganda, w której Shapiro twierdzi, że Hollywood dyskryminuje prawicowe światopoglądy, co objawia się w doborze programów rozrywkowych emitowanych w godzinach największej oglądalności telewizyjnej. W książce Shapira producenci serialów Happy Days i M*A*S*H wyznają, że seriale te posłużyły propagandzie pacyfistycznej oraz sprzeciwowi wobec wojny w Wietnamie[11]. W tym samym roku, w którym wydano Primetime Propaganda, Shapiro został stypendystą fundacji David Horowitz Freedom Center[12].

W 2013 roku Threshold Editions opublikowało piątą książkę Shapira, Bullies: How the Left's Culture of Fear and Intimidation Silences Americans[13].

Publicysta[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku Shapiro został redaktorem Breitbart News, konserwatywnego serwisu internetowego założonego przez Andrew Breitbarta[14]. W marcu 2016 roku Shapiro zrezygnował z posady redaktora Breitbart News gdy, jak sam to określił, pracownicy wspomnianego portalu nie poparli dziennikarki Michelle Fields w jej oskarżeniu, jakoby Corey Lewandowski, były szef kampanii prezydenta Donalda Trumpa, miał ją zaatakować[15][16]. Po odejściu Shapira na portalu opublikowano komentarz: „Ben Shapiro zdradza wiernych czytelników Breitbarta w pogoni za posadą w Fox News”. Komentarz ten został później usunięty[16].

7 lutego 2013 roku Shapiro opublikował artykuł, powołując się na anonimowe źródło w Senacie, z którego wynikało, że grupa pod nazwą „Przyjaciele Hamasu” znalazła się w gronie zagranicznych kontrybutorów kampanii politycznej Chucka Hagela, byłego senatora USA a niedoszłego Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych, nominowanego przez prezydenta Baracka Obamę. Jednakże parę tygodni później dziennikarz „Slate, David Weigel, poinformował, że nie ma dowodów na istnienie takiej grupy[17]. Shapiro powiedział Weigelowi, że historia, którą opublikował, była „wszystkim, co na ten temat [Shapiro] wiedział”[18][19][20].

7 października 2013 roku Shapiro współzałożył TruthRevolt, utworzony we współpracy z fundacją David Horowitz Freedom Center amerykański serwis zajmujący się przeglądem medialnym. TruthRevolt zakończył swoją działalność w marcu 2018 roku[21].

Podcasty i radio[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2015 roku Shapiro oraz działaczka na rzecz osób transpłciowych Zoey Tur zasiedli w programie Dr. Drew On Call, aby skomentować otrzymanie przez Caitlyn Jenner Nagrody im. Artura Ashe za odwagę[22][23]. Po tym, jak Shapiro wielokrotnie zwracał się do Tur za pomocą zaimków męskoosobowych, Tur chwyciła go za szyję i zagroziła na wizji, że: „wyśle go do domu w karetce”. Shapiro zgłosił sprawę na policję[24][25][26].

21 września 2015 roku Shapiro założył serwis The Daily Wire. Jest redaktorem naczelnym oraz prowadzącym polityczny podcast internetowy The Ben Shapiro Show, który emitowany jest codziennie.[27] Od listopada 2017 r. podcast był pobierany 10 milionów razy każdego miesiąca[6]. Westwood One rozszerzyło działalność The Ben Shapiro Show o audycje radiowe[28]. W 2018 roku Politico określiło podcast jako „niezwykle popularny”[29].

Do 2016 był jednym z gospodarzy audycji konserwatywnego programu radiowego KRLA „The Morning Answer”. Wewnętrzne e-maile pokazały, że kierownictwo Salem Media, syndykatu, który był właścicielem tego programu, wywierało na Shapiro presję, aby bardziej wspierał Trumpa podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku. Shapiro pozostał jednak bardzo krytyczny wobec Trumpa podczas wyborów[30].

Prezenter telewizyjny[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2018 roku Shapiro poprowadził The Ben Shapiro Election Special na Fox News – serię limitowaną obejmującą wiadomości i zagadnienia związane ze zbliżającymi się wyborami w 2018 r.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

The New Yorker, Ha-Arec i Vox określili poglądy Shapiro jako „prawicowe”, a The New York Times nazwał je „skrajnie konserwatywnymi”[25][31][32]. Shapiro oskarża współczesnych liberałów o tworzenie wyimaginowanej „hierarchii wiktymizacji” i gloryfikację rzekomych ofiar, co prowadzi do tzw. polityki tożsamościowej; „The Times” opisuje to podejście jako centralny punkt poglądów Shapira[6]. W swoich książkach przekonuje, że lewica wykorzystuje monopolizację kina i telewizji, aby przeforsowywać swój program światopoglądowy[6].

W 2006 r. Shapiro wezwał do przywrócenia ustawy o podburzaniu (Sedition Act of 1918), przywołując krytykę administracji Busha przez Demokratów – Al Gore’a, Johna Kerry’ego i Howarda Deana – nazywając je „nielojalnymi” i wywrotowymi. Shapiro określił później prezydenta Baracka Obamę mianem „filozoficznego faszysty”[31][33][34].

We wrześniu 2017 roku, podczas wywiadu z Danem Harrisem z ABC’s Nightline, Shapiro ostro skrytykował ruch skrajnej prawicy alt-right, stwierdzając, że „to ruch śmieci stworzony ze śmieciowych idei” i „nie ma nic wspólnego z konstytucyjnym konserwatyzmem”[35].

Shapiro jest zwolennikiem obniżenia podatków dla bardzo zamożnych[6]. Poparł także prywatyzację ubezpieczeń społecznych, kryminalizację aborcji i uchylenie ustawy Obamacare[6]. Shapiro przyznaje, że zachodzą zmiany klimatu, ale kwestionuje jednocześnie „jaki procent globalnego ocieplenia można przypisać działalności człowieka”[36].

Prawo do posiadania broni[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2017, po strzelaninie w Las Vegas, Shapiro przekonywał, że „wprowadzenie zakazu posiadania broni każdego typu byłoby nierozsądne i niemoralne”, ale „musimy zrównoważyć potrzebę i prawo do posiadania broni palnej z kwestiami związanymi z porządkiem publicznym, włącznie z ryzykiem, że karabin maszynowy może być użyty publicznie”. Shapiro zasugerował, że ustawodawcy „powinni przyjrzeć się sposobom egzekwowania przepisów federalnych zakazujących sprzedaży broni osobom chorym psychicznie”[37].

Niewolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Shapiro przekonuje, że Afroamerykanie byli ofiarami niesprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych tylko z historycznego punktu widzenia, ale nie są ofiarami powszechnej niesprawiedliwości systemowej w obecnych czasach[6]. Shapiro odrzuca ideę, że Stany Zjednoczone zostały założone na niewolnictwie, i twierdzi, że Ameryka „została założona pomimo niewolnictwa”[38]. W 2017 r. Shapiro przekonywał, że „stwierdzenie, że osoby czarnoskóre w Stanach Zjednoczonych są biedniejsze od reszty społeczeństwa, ponieważ Ameryka jest rasistowska, jest stwierdzeniem nieprawdziwym”[39]. W następstwie strzelaniny w kościele w Charleston Shapiro utrzymywał, że „współcześnie flaga Konfederacji nie powinna być eksponowana na terenie państwa w miejscach publicznych, ale doskonale nadaje się do przedstawiania w postaci wojennego pomnika”[40].

Transpłciowość[edytuj | edytuj kod]

Shapiro jest krytyczny wobec osób transpłciowych. W college’u w Michigan, dyskutując o zagadnieniach dotyczących transpłciowości z kobietą na widowni, Shapiro spytał ją, ile ma lat. Odpowiedziała, że ma 22 lata. Shapiro następnie zapytał ją: „Dlaczego nie masz 60 lat? Z jakiego powodu nie możesz się utożsamić z 60-latką?” Shapiro stwierdził później: „Nie możesz w magiczny sposób zmienić swojej płci. Nie możesz magicznie zmienić swojego wieku”[6]. Podczas wywiadu z Danem Harrisem z ABC’s Nightline we wrześniu 2017 r. Shapiro opisał transpłciowość jako zaburzenie psychiczne i utożsamił je z dysforią płciową[9][35].

Antysemityzm[edytuj | edytuj kod]

Po opuszczeniu Breitbart News Shapiro bywał często ofiarą antysemickiej retoryki ze strony skrajnej prawicy[41]. Według analizy przeprowadzonej w 2016 roku przez Ligę Przeciwko Zniesławieniu Shapiro był najczęstszym celem antysemickich tweetów wśród dziennikarzy[42][43].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Ma trzy siostry. W 2008 roku poślubił Mor Toledano, lekarkę izraelskiego obywatelstwa, pochodzącą z Maroka[44][45]. Mają razem córkę (ur. 2014) oraz syna (ur. 2016). Shapiro i jego żona praktykują ortodoksyjny judaizm[46][47].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Brainwashed: How Universities Indoctrinate America’s Youth (ISBN 0-78526148-6). WND Books: 2004.
 • Porn Generation: How Social Liberalism Is Corrupting Our Future (ISBN 0-89526016-6). Regnery: 2005.
 • Project President: Bad Hair and Botox on the Road to the White House (ISBN 1-59555100-X). Thomas Nelson: 2008.
 • Primetime Propaganda: The True Hollywood Story of How the Left Took Over Your TV (ISBN 0-06209210-3). Harper Collins: 2011.
 • Bullies: How the Left's Culture of Fear and Intimidation Silences America (ISBN 1-47671001-5). Threshold Editions: 2013.
 • The People vs. Barack Obama: The Criminal Case Against the Obama Administration (ISBN 1-47676513-8). Threshold Editions: 2014.
 • A Moral Universe Torn Apart (ASIN B01I3X4ISK). Creator's Publishing: 2014.
 • What's Fair and Other Short Stories (ASIN B016R28SLM). Revolutionary Publishing: 2015.
 • True Allegiance (ISBN 1-68261077-2). Post Hill Press: 2016.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ben Shapiro Partners with YAF to Affirm Students' Free Speech Rights at Berkeley Amid Lawsuit | Young America’s Foundation, „Young America’s Foundation” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 2. a b c Wayback Machine [online], 1 lutego 2017 [dostęp 2018-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-01].
 3. Is this baby-faced blogger the next Andrew Breitbart?, „Salon”, 3 kwietnia 2013 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 4. Ben Shapiro, the child prodigy gone right | Spectator USA, „Spectator USA”, 11 maja 2018 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 5. At 12-Years-Old, Ben Shapiro Blew The Crowd Away With His Violin, „TellMeNow”, 2 lipca 2018 [dostęp 2018-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-03] (ang.).
 6. a b c d e f g h Ben Shapiro, a Provocative ‘Gladiator,’ Battles to Win Young Conservatives [online] [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 7. School liberalism blasted, „DeseretNews.com”, 10 sierpnia 2004 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 8. Ben Shapiro | Official Publisher Page | Simon & Schuster [online], 7 stycznia 2016 [dostęp 2018-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-07].
 9. a b A.B.C. News, Conservative commentator on future of free speech on campus [online], ABC News, 21 października 2017 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 10. Book misconstrues facts [online], dailybruin.com [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 11. Mark Lawson, Is US TV too leftwing? [online], the Guardian, 29 czerwca 2011 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 12. Primetime Propaganda, „Frontpage Mag”, 30 maja 2011 [dostęp 2018-11-27].
 13. Ben. Shapiro, Bullies : how the left's culture of fear and intimidation silences America, 1st Threshold editions hardcover ed, New York: Threshold Editions, 2013, ISBN 978-1-4767-0999-4, OCLC 800024713 [dostęp 2018-11-27].
 14. David Weigel, Can Breitbart’s Media Machine Survive Without Its Founder?, „Slate Magazine” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 15. Breitbart reporter, editor resign over response to alleged assault by Trump campaign manager, „Fox News”, 14 marca 2016 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 16. a b Breitbart Reporter and Quits After Alleged Assault by Trump Staffer, „NBC News” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 17. David Weigel, „Friends of Hamas”: The Scary-Sounding Pro-Hagel Group That Doesn't Actually Exist, „Slate Magazine” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 18. J.K. Trotter, 'Friends of Hamas' Rumor Debunked by Reporter Who Accidentally Started It, „The Atlantic”, 20 lutego 2013 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 19. The Young Turks Guest Catches Breitbart News’ Ben Shapiro In ‘Friends Of Hamas’ Lie [online], mediaite.com [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 20. Secret Hagel Donor?: White House Ducks Questions On ‘Fox And Friends Of Hamas’ [online], mediaite.com [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 21. Announcement: TruthRevolt Closing Shop, „Truth Revolt”, 7 marca 2018 [dostęp 2018-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-25] (ang.).
 22. Editor Ben Shapiro Files Police Report Against Transgender Reporter After Heated TV Exchange, „Newsweek”, 21 lipca 2015 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 23. NY Daily News – We are currently unavailable in your region [online], tribpub.com [dostęp 2018-11-27].
 24. Editor Ben Shapiro Files Police Report Against Transgender Reporter After Heated TV Exchange [online], 18 marca 2017 [dostęp 2018-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-18].
 25. a b WATCH: Trans journalist threatens right-wing Jewish pundit during on-air spat, „Ha-Arec [dostęp 2018-11-27].
 26. Jewish pundit, trans journalist in on-air spat [online] [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 27. Ben Shapiro’s Astonishing Success | National Review, „National Review”, 8 sierpnia 2017 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 28. Ben Shapiro to take his podcast to radio, „POLITICO” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 29. The New Conservative Media Establishment, „POLITICO Magazine” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 30. Hadas Gold and Oliver Darcy, Salem executives pressured radio hosts to cover Trump more positively, emails show, „CNNMoney” [dostęp 2018-11-27].
 31. a b Actor Mark Duplass apologizes for praising conservative pundit Ben Shapiro, „Vox” [dostęp 2018-11-27].
 32. Harvard’s Dishonorable Treatment of Chelsea Manning and Michelle Jones, „The New Yorker [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 33. The Cool Kid’s Philosopher | Current Affairs [online] [dostęp 2018-11-27].
 34. Peter Dale Scott, The Road to 9/11: Wealth, Empire, and the Future of America, University of California Press, 4 września 2007, ISBN 978-0-520-92994-4 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 35. a b ABC News, Video: Outspoken conservative Ben Shapiro says political correctness breeds insanity [online], ABC News [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 36. Some Republicans Want Their Party To Change Their Tune On Climate Change, „BuzzFeed News” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 37. BY, Good Gun Policy Starts With Reality, „Jewish Journal”, 11 października 2017 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 38. Charles Boyd, Ben Shapiro Tries To Prove That the U.S. [online], Charles Boyd, 10 grudnia 2017 [dostęp 2018-11-27].
 39. Ben Shapiro: Teaching Minorities They Are Perpetual Victims is False, Backward, And Hurts Them [online], realclearpolitics.com [dostęp 2018-11-27].
 40. Ben Shapiro, Ben Shapiro – Confederate Flag Controversy a Complete Misdirect, „Townhall” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 41. Explaining Ben Shapiro’s Messy, Ethnic-Slur-Laden Breakup With Breitbart, „Intelligencer” [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 42. Opinion | A Political Conservative Goes to Berkeley [online] [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 43. – The Washington Post [online], Washington Post [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 44. Ben Shapiro: 10 Lessons in 10 Years–What Marriage Has Taught Me | Opinion, „Newsweek”, 13 lipca 2018 [dostęp 2018-11-27] (ang.).
 45. Shapiro, Ben (October 19, 2015), Twitter, archivedfrom the original on March 8, 2018
 46. The Octagon – Sacramento Country Day School – Mor Toledano, '05, first in class to find perfect match [online], 28 stycznia 2013 [dostęp 2018-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-28].
 47. FrontPage Magazine – Brainwashed [online], wayback.archive-it.org [dostęp 2018-11-27].