Benoît Clapeyron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Benoît Paul Émile Clapeyron
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1799
Paryż

Data i miejsce śmierci

28 stycznia 1864
Paryż

Zawód, zajęcie

fizyk, inżynier

Benoît Paul Émile Clapeyron[1] (ur. 26 lutego 1799 w Paryżu, zm. 28 stycznia 1864 tamże) – francuski fizyk i inżynier, członek Francuskiej Akademii Nauk, profesor uczelni technicznych.

Clapeyron to jeden z twórców podstaw współczesnej termodynamiki i projektant urządzeń kolejowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Benoît Clapeyron ukończył studia w École polytechnique i École des Mines, po czym w 1820 r. wyjechał do Petersburga, gdzie objął posadę profesora fizyki w École des Travaux Publics. Do Paryża powrócił w lipcu 1830 r. aby zająć się budową pierwszej francuskiej linii kolejowej ParyżWersalSaint-Germain.

W 1834 r., zafascynowany pracami Carnota nad teorią działania silnika parowego, opublikował swoje przemyślenia na ten temat. W pracy tej zawarł m.in. wykres obrazujący wpływ zmian temperatury na ciśnienie pary wodnej oraz wykazał, że procesy sprężania i rozprężania gazów w warunkach izotermicznych są całkowicie powtarzalne i zachodzą zawsze jednakowo niezależnie od tego, co się wcześniej z danym gazem działo.

W 1843 r. Clapeyron zdefiniował pojęcie termodynamicznej przemiany odwracalnej. Definicja ta umożliwiła mu sformułowanie zasady Carnota (czyli II zasady termodynamiki) w formie prostego wzoru, który można było łatwo wykorzystywać w praktyce. Zastosowanie koncepcji odwracalnej przemiany do gazów naprowadziło go z kolei do sformułowania równania stanu gazu idealnego.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Nazewnictwo:

Jego nazwisko pojawiło się też na liście 72 nazwisk na wieży Eiffla[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]