Binarowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Binarowa
Binarowa
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Biecz
Liczba ludności 1763[1]
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 38-340
Tablice rejestracyjne KGR
SIMC 0344662
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Binarowa
Binarowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Binarowa
Binarowa
Ziemia 49°45′15″N 21°13′45″E/49,754167 21,229167

Binarowawieś w Polsce położona na pogórzu Ciężkowickim, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Biecz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Miejscowość jest siedzibą parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła, należącej do dekanatu Biecz, diecezji rzeszowskiej.

Sołectwo Binarowa jest największe obszarowo na terenie gminy Biecz i liczy 1525 ha. Teren jest górzysty, sołectwo podzielone jest na przysiółki, które graniczą z Bieczem, ze Święcanami, z Szerzynami, Racławicami. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1348 roku król Kazimierz Wielki wręczył na Wawelu przywilej na lokację wsi poniżej Biecza na 60 łanach, na prawie niemieckim sołtysom Mikołajowi Vlosniczar i Hermanowi w obecności świadków. Akt lokacyjny uposażył sołectwo i określił przywileje oraz powinności sołtysów. Akt lokacyjny nie wymieniał nazwy wsi, a jedynie nazwę rzeki, nad którą wieś lokowano – Szczytnice, dziś Sitniczankę. Jeszcze w roku 1547 wieś funkcjonowała pod niem. nazwą Bynarhaw.

W Binarowej znajduje się na cmentarzu głównym cmentarz wojenny, gdzie zostali pochowani polegli żołnierze austriaccy.

W Binarowej, znajdującej się w czasie II wojny światowej w Generalnym Gubernatorstwie, zostali „osiedleni” mieszkańcy Poznania, przewiezieni do GG z obozu przejściowego w Poznaniu na ulicy Głównej. Wysiedleni spotkali się z dobrym przyjęciem w Binarowej.

Mieszkańcy, budynki użyteczności publicznej[edytuj | edytuj kod]

Binarowa zajmuje trzecie miejsce w gminie pod względem liczebności mieszkańców.

Na terenie Sołectwa znajduje się szkoła, której pierwsza część została wybudowana w roku 1948 a druga została dobudowana w roku 1953. W roku 1999 została rozpoczęta budowa nowego obiektu szkolnego, którą to inwestycję finansuje Urząd Gminy Biecz.

Na terenie sołectwa działa Ochotnicza Straż Pożarna, która w 2004 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego i bierze czynny udział w akcjach ratowniczych na terenie wsi, gminy, powiatu i województwa.

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół drewniany został zbudowany około 1400 r. Spłonął pod koniec XV w. Obecnie istniejąca świątynia została wybudowana na początku XVI w.

Kościół parafialny pw. Św. Michała Archanioła z ok. 1500 roku; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; wyjątkowo cenne malowidła z XVI-XVII w., gotyckie rzeźby z XIV wieku. W latach 1641-1650 świątynię gruntownie przekształcono: powstała m.in. kaplica pw. Aniołów Stróżów oraz wykonano nową polichromię. W kościele znajdują się także m.in. ołtarz główny z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, kamienna chrzcielnica z 1522 roku oraz gotycki dzwon z XV wieku. W lewym ołtarzu bocznym słynący łaskami obraz Matki Boskiej będący darem króla Jana Kazimierza[2].

W 2003 r. kościół w Binarowej wraz z innymi kościołami Małopolski i Podkarpacia, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

26 czerwca 2004, na "II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO", miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Siedzibą Ligi został Toruń, a jej pierwszym prezesem Marcin Zamoyski.

Przypisy

  1. Serwis Internetowy Gminy Biecz [1]
  2. Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce, Paweł Kutaś, Zakrzów, 2013 ISBN 978-83-60941-50-8, ss.54-55

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]