Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kościół św. Michała Archanioła
w Binarowej
kościół parafialny
Distinctive emblem for cultural property.svg 22-ZN z 24.11.1948
Wpisany do rej.zabytków w 1930 r.
Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej przed remontem
Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej przed remontem
Państwo  Polska
Miejscowość Binarowa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Michała Archanioła w Binarowej
Wezwanie św. Michała Archanioła
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Kościół św. Michała Archanioław Binarowej
Kościół św. Michała Archanioła
w Binarowej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Michała Archanioław Binarowej
Kościół św. Michała Archanioła
w Binarowej
Ziemia 49°45′28,883″N 21°13′08,842″E/49,758023 21,219123Na mapach: 49°45′28,883″N 21°13′08,842″E/49,758023 21,219123
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej – późnogotycki kościół parafialny, znajdujący się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków Pogórza Ciężkowickiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół drewniany został zbudowany około 1400 roku (wspomina o nim Jan Długosz). Spłonął pod koniec XV w. Obecnie istniejąca świątynia została wybudowana około 1500 roku. Nie wiadomo, kiedy dokładnie odbyło się jej poświęcenie i konsekracja. W ciągu następnych stuleci przeprowadzono szereg konserwacji mających na celu zachowanie tego obiektu w jak najlepszym stanie. W 1908 poważnie zniekształcono świątynię m.in. poprzez zmianę pokrycia dachów (gont zastąpiono blachą miedzianą), szalunek gontowy ścian zastąpiono deskowaniem, a zaskrzynienia w nawie podparto arkadami filarowymi, a od 1990 roku podjęto zabiegi renowacyjne mające przywrócić jej pierwotny wygląd.

Od 2010 - 2012 były prowadzone prace renowacyjne we wnętrzu kościoła (m.in. wymiana posadzki), mające na celu likwidację szkód spowodowanych powodzią w 2010 roku.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła

Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z ok. 1500 roku jednonawowy, konstrukcji zrębowej z drewna jodłowego, z wieżą od zachodu z 1596 roku konstrukcji słupowo-ramowej (najstarsza znana drewniana wieża przykościelna), w latach 1602-1608 świątynię wzbogacono o wieżyczkę na sygnaturkę. Znajdują się w nim wyjątkowo cenne malowidła z XVI-XVII w. oraz gotyckie rzeźby z XIV wieku m.in. pozostałość ołtarza Czterech Świętych Dziewic. W latach 1641-1650 świątynię gruntownie przekształcono: powstała kaplica pw. Aniołów Stróżów, przebudowano chór muzyczny, powiększono otwory okienne, wykonano nową polichromię.

Wnętrze świątyni nakryte jest stropami płaskimi. W nawie, kaplicy i zakrystii znajdują się nadwieszone nad tymi pomieszczeniami chóry muzyczne. W skład wyposażenia kościoła wchodzą:

 • płaskorzeźby świętych w ołtarzach bocznych,
 • ołtarz główny, wzorowany na ołtarzu głównym z kościoła parafialnego w Bieczu z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1430 r.,
 • kamienna chrzcielnica z 1522 roku,
 • gotycki dzwon z XV wieku wiszący na neogotyckiej dzwonnicy z 1901 roku,
 • gotyckie rzeźby (pozostałość ołtarza Czterech Świętych Dziewic),
 • ozdobne okucia drzwi prowadzących z kruchty do nawy,
 • bogato rzeźbione ławki,
 • konfesjonały pokryte malowidłami,
 • tron celebransa,
 • ambona.

Pod względem wartości historyczno-artystycznej kościół w Binarowej należy do najcenniejszych i najlepiej wyposażonych budowli tego typu zachowanych w Europie środkowej.

W 2003 roku kościół w Binarowej wraz z innymi kościołami Małopolski i Podkarpacia został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się też na Szlaku Architektury Drewnianej

Uzasadnienie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: harmonijne połączenie walorów historycznych, architektonicznych i artystycznych, najcenniejsza polichromia spośród wszystkich drewnianych kościołów Małopolski.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • „Aura” z 10/04, ISSN 0137-3668
 • Szlak Architektury Drewnianej województwa małopolskiego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]