Bix Beiderbecke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bix Beiderbecke
Ilustracja
Bix Biederbecke (1924)
Imię i nazwisko

Leon Bismark Beiderbecke

Pseudonim

Bix

Data i miejsce urodzenia

10 marca 1903
Davenport (Iowa)

Data i miejsce śmierci

6 sierpnia 1931
Long Island (Nowy Jork)

Instrumenty

kornet, fortepian, pianino

Gatunki

jazz (dixieland, jazz chicagowski, swing[1], early jazz[1])

Zawód

muzyk

Powiązania

Jean Goldkette, Paul Whiteman, Hoagy Carmichael

Strona internetowa

Leon Bismark „Bix” Beiderbecke (ur. 10 marca 1903 w Davenport, zm. 6 sierpnia 1931 na Long Island) – amerykański kornecista, pianista i kompozytor jazzowy. Przedstawiciel stylu chicagowskiego.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Był samoukiem, nie znał solfeżu, jednak od dzieciństwa wyróżniał się znakomitym słuchem[2]. Rodzice, nie aprobując jego fascynacji muzyką[2], zdecydowali się posłać go do szkoły wojskowej, z której został rychło wydalony[3].

Początkowo inspirował się grą muzyków z Original Dixieland Jazz Band[2][3]. W 1923 dołączył do grupy The Wolverines[2][3], z którą dokonał nagrań dla wytwórni Gennett Records. W 1924 został przyjęty do zespołu Jeana Goldkette'a[3], a dwa lata później związał się z orkiestrą saksofonisty Frankie'ego Trumbauera[3]. Wraz z nim i gitarzystą Eddiem Langiem stworzył trio Tram, Bix, and Lang[3]. Zanim zaangażował się do bardzo popularnej w latach 20. XX w. orkiestry Paula Whitemana[2][3], powrócił na krótko do zespołu Jeana Goldkette'a.

Niemal od początku kariery miał poważne kłopoty z alkoholem[2][3]. Wskutek tego przeszedł załamanie nerwowe, które na pewien okres oderwało go od pracy. W 1930 powołał w Nowym Jorku Bix Beiderbecke and his Orchestra.

Zmarł w szpitalu na Long Island w wieku 28 lat, w wyniku spustoszeń spowodowanych w jego organizmie przez chorobę alkoholową[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bix Beiderbecke. allmusic.com. [dostęp 2020-10-15]. (ang.).
  2. a b c d e f g Dave Gelly, Ikony jazzu, 2013.
  3. a b c d e f g h i Bix Beiderbecke Biography, AllMusic [dostęp 2020-10-15] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]