Boerboel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boerboel
Boerboel.jpg
Boerboel
Inne nazwy ang. african boerboel, south african mastiff,
buldog Burów
Wymiary
Wysokość 66 (psy),
61 (suki) cm
Masa 60–80 kg

Boerboelrasa psa w typie molosa, wyhodowana w RPA, użytkowana jako pies obronny, stróżujący i pies-towarzysz. Zarejestrowana początkowo tylko w RPA, stopniowo zyskała popularność na całym świecie[1]. Aktualnie rejestrowana jest również w Polsce.

Do południowej Afryki przodkowie tej rasy trafili wraz z Burami. Były to głównie psy w typie mastifa i buldoga. Krzyżowały się z psami rdzennych mieszkańców – Hotentotów.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Głowa
Duża, choć proporcjonalna do reszty ciała.

Ogon
Często kopiowany, lecz nie jest to wymogiem rasy.

Szata i umaszczenie
Występują osobniki o umaszczeniu szarym, żółtym, brązowym lub pręgowanym. SABT dopuszcza nawet łaciate.

Temperament[edytuj | edytuj kod]

Boerboele są psami ze skłonnością do dominacji, lecz po odpowiednim szkoleniu nie powinny sprawiać problemów. Jako duże psy z silnym instynktem terytorialnym muszą być socjalizowane z otoczeniem od szczenięcia. Z powodu skłonności do ataku na obcych, źle ułożone osobniki mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia[2].

Potrzebują kontaktu z właścicielem i zostawione w domu na długi czas mogą mieć skłonności destruktywne. Z reguły uczone są nie warczeć na ludzi, nawet na swoim terenie, w czasie obecności właściciela, jednak wciąż pozostają bardzo czujne i nieufne.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Ich pierwotnym przeznaczeniem była ochrona zwierząt gospodarskich przed dzikimi zwierzętami (szakale, cywety, hieny, pantery). Wykorzystywane były przez farmerów również do zaganiania bydła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Boerboel (ang.). South African Boerboel Breeders Association. [dostęp 12 lutego 2012].
  2. Boerboel - historia i opis rasy (pol.). Serwis Molosy.pl. [dostęp 12 lutego 2012].