Boerboel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boerboel
Ilustracja
Boerboel
Inne nazwy

ang. african boerboel, south african mastiff,
buldog Burów

Kraj pochodzenia

RPA

Wymiary
Wysokość

66 (psy),
61 (suki) cm

Masa

60–80 kg

Boerboelrasa psa w typie molosa, wyhodowana w Południowej Afryce, użytkowana jako pies obronny, stróżujący i pies-towarzysz. Zarejestrowana początkowo tylko w RPA, stopniowo zyskała popularność na całym świecie[1]. Aktualnie rejestrowana jest również w Polsce.

Do południowej Afryki przodkowie tej rasy trafili wraz z Burami. Były to głównie psy w typie mastifa i buldoga. Krzyżowały się z psami rdzennych mieszkańców – Hotentotów.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Głowa
Duża, choć proporcjonalna do reszty ciała.

Ogon
Często kopiowany, lecz nie jest to wymogiem rasy.

Szata i umaszczenie
Występują osobniki o umaszczeniu szarym, żółtym, brązowym lub pręgowanym. SABT dopuszcza nawet łaciate.

Temperament[edytuj | edytuj kod]

Boerboele są psami ze skłonnością do dominacji, lecz po odpowiednim szkoleniu nie powinny sprawiać problemów. Jako duże psy z silnym instynktem terytorialnym muszą być socjalizowane z otoczeniem od szczenięcia. Z powodu skłonności do ataku na obcych, źle ułożone osobniki mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia[2].

Potrzebują kontaktu z właścicielem i zostawione w domu na długi czas mogą mieć skłonności destruktywne. Z reguły uczone są nie warczeć na ludzi, nawet na swoim terenie, w czasie obecności właściciela, jednak wciąż pozostają bardzo czujne i nieufne.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Ich pierwotnym przeznaczeniem była ochrona zwierząt gospodarskich przed dzikimi zwierzętami (szakale, cywety, hieny, pantery). Wykorzystywane były przez farmerów również do zaganiania bydła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Boerboel. South African Boerboel Breeders Association. [dostęp 2012-02-12]. (ang.).
  2. Boerboel - historia i opis rasy. Serwis Molosy.pl. [dostęp 2012-02-12]. (pol.).