Pies z Castro Laboreiro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pies z Castro Laboreiro
Ilustracja
Inne nazwy

port. cão de Castro Laboreiro
ang. dog of Castro Laboreiro
ang. portuguese cattle dog
ang. portuguese watchdog

Kraj pochodzenia

Portugalia

Wymiary
Wysokość

55–60 cm (psy),
52–57 cm (suki)

Masa

23–34 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa II, sekcja 2,
wzorzec nr 170[1]

UKC

Guardian Dog Group

Wzorce rasy

Pies z Castro Laboreiro (port. cão de Castro Laboreiro) – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana w Portugalii do ochrony zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami i złodziejami.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa pochodzi z małej portugalskiej wioski o nazwie Castro Laboreiro leżącej na północy kraju i prawdopodobnie jest jedną z najstarszych na Półwyspie Iberyjskim, powstałą z krzyżowania mastifów z lokalnymi psami[2]. Wykorzystywano je jako psy pasterskie, stróżujące i obronne i w takim charakterze użytkuje się je do dziś. Rasa najpopularniejsza jest w środkowej i południowej Portugalii. Występuje dość rzadko, a poza krajem – niemal wcale. Psy te mają zbliżony wygląd do rasy labrador retriever, przez co uważane były mylnie za jej protoplastów.

Klasyfikacja FCI[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.2 – Molosy typu górskiego[3]. Nie podlega próbom pracy[1].

Charakter i usposobienie[edytuj | edytuj kod]

Jest wiernym i posłusznym psem, niezastąpionym obrońcą stad przed drapieżnikami i złodziejami. Pełni funkcje stróżujące. Wyróżnia się specyficznym głosem wzmagającym się od cichego warczenia po ostre, długie szczekanie. Psy tej rasy wymagają zdecydowanego postępowania swojego opiekuna[2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Cão de Castro Laboreiro to pies w typie mastifa o prostokątnej sylwetce. Jest potężny i silny, często o imponującej szacie. Jego ruch powinien być swobodny, żwawy i energiczny. Pies ma dużą, wąską głowę, dobrze umięśniony tułów, szeroką, głęboką i pojemną klatkę piersiową oraz proste nogi o grubych kościach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wzorzec rasy nr 170 (FCI Standard N° 170) (pdf) (pol.), Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny
  2. a b Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy [Encyclopedia of the dog]. (tłum.) Marcin Gorazdowski. Warszawa: MUZA SA, 1996, s. 240. ISBN 978-83-7319-815-9.
  3. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eva-Maria Krämer Rasy psów, Oficyna Wydawnicza MULTICO Sp. z o.o., Warszawa 2003
  • David Alderton „Psy”, Wiedza i Życie Warszawa 2006