Molosy (psy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obraz przedstawiający psa z wymarłej rasy alpejskich mastifów, prawdopodobnie protoplasty bernardyna
Landseer na obrazie Sir Edwina Landseera "Saved"

Molosy (z łac. molossus – z krainy Molossów[1]) – nazwa dużych psów z ras o ciężkiej, zwartej budowie, silnie umięśnionych, zwykle o krótkim pysku, wywodzących się prawdopodobnie od jednego przodka. Nazwa pochodzi od greckiego plemienia Molossów (psy Molossów[1]). Współczesne rasy psów molosowatych są użytkowane głównie jako psy pasterskie i stróżujące.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Dokładne pochodzenie przodków współczesnych molosów nie jest znane. Prawdopodobnie przybyły z Azji (Asyria lub Tybet) i zostały sprowadzone do Europy przez starożytnych Rzymian, a następnie rozprzestrzeniły się po kontynencie. Zyskały dużą popularność jako psy bojowe, myśliwskie i stróżujące[1].

W Historia animalium Arystoteles określił molosy jako rasę (ang. Molossian breed of dogs[2]), która w pogoni nie różni się zasadniczo od innych, ale w roli psów pasterskich jest lepsza z powodu rozmiarów i odwagi, z jaką te psy odpierają ataki dzikich zwierząt[2].

Molosy wykorzystywano w bitwach i do psich walk[1]. Z czasem wyselekcjonowano rasy psów mniejszych oraz łagodniejszych, użytkowanych do pilnowania stad zwierząt hodowlanych, a także w ratownictwie górskim i wodnym.

Głowa mastifa angielskiego pręgowanego
Mastif tybetański
Selekcja ukierunkowana na małe rozmiary zaowocowała uzyskaniem takich ras jak buldog francuski

Molosy w klasyfikacji FCI[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji FCI psy molosowate zaliczono do grupy II, w sekcji Molossoid breeds – molosy, oraz w sekcji małych psów molosowatych (small molossian type dogs)[3].

Sekcja molosów została podzielona na dwa typy:

Rasy zaliczone do sekcji małych psów molosowatych:

Rasy nierejestrowane w FCI[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Multimedialna Encyklopedia Powszechna WIEM edycja 2006. Young Digital Poland S.A., 2006.
  2. a b Arystoteles: The History of Animals. [w:] The Internet Classics Archive [on-line]. (tłum.) D'Arcy Wentworth Thompson. [dostęp 2012-02-12]. (ang.).
  3. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
  4. Rasa wstępnie uznana przez FCI, bez prawa do CACIB