Cane corso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cane corso
Ilustracja
Inne nazwy

wł. cane corso italiano,
cane di macellaio,
ang. italian mastiff

Kraj pochodzenia

Włochy

Wymiary
Wysokość

64–68 cm (psy)[1]
60–64 cm (suki)[1]

Masa

45–50 kg (psy)[1]
40–45 kg (suki)[1]

Klasyfikacja
FCI

Grupa II, sekcja 2
wzorzec nr 343[1]

AKC

Working Group

Wzorce rasy

Cane corsorasa psa zaliczana do grupy molosów w typie mastifa (typ dogowaty[2]), pochodząca z Półwyspu Apenińskiego. Pies stróżujący, obronny, tropiący i policyjny. Nie podlega próbom pracy[3].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Wywodzi się od molosów asyryjskich i jest spokrewniony z mastino napoletano. Bezpośrednim przodkiem cane corso jest dawny molos rzymski canis pugnax. W niezbyt odległej przeszłości pies ten został przechowany i był rozpowszechniony na całym Półwyspie Apenińskim, we włoskich prowincjach, lecz najbardziej popularny na terenach Apulii, Lukanii i Samnium. Obecnie jest hodowany głównie w prowincjach Bari i Foggia.

Używano cane corso do polowań na grubego zwierza, a także jako stróża domostw. Imię "corso" (łac. cohors) znaczy strażnik, opiekun (etymologia niepewna). Według Krämer[4] corso oznacza dzika i określenie to przylgnęło do psów, które we Włoszech pomagały między innymi w polowaniach na te zwierzęta.

Klasyfikacja FCI[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji FCI należy do grupy II (Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła), do sekcji 2 – molosowate w typie mastifa[5].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Głowa cane corso

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Typ tej rasy nie jest ujednolicony, ponieważ rasę tę odbudowywano w latach 70 XX w. po prawie całkowitym jej wyginięciu. Wyróżniamy dwa typy psów rasy cane corso: wysoki, o długich kończynach, dość długiej kufie i nie najlepiej zaznaczonym stopie oraz pies średniej wielkości o krótkiej kufie i stopie bardzo wyraźnie zaznaczonym. Preferuje się jednak psy drugiego typu. Są to psy o atletycznej, muskularnej budowie i wyraźnie zaznaczonym kątowaniu kończyn tylnych. Muszą sprawiać wrażenie zdrowych, mocnych psów.

Szata[edytuj | edytuj kod]

Sierść krótka, błyszcząca z niewielkim podszerstkiem.

Umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Umaszczenie może być: czarne, grafitowe, ciemno szare, jasnopłowe (tzw. żółtawe), płowo-czerwone i pręgowane, zawsze z czarną maską. Dopuszczalne są małe znaczenia na klatce piersiowej lub końcach łap, u psów płowych i pręgowanych czarna lub szara maska nie powinna wychodzić poza linię oczu.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Cane corso italiano jest zrównoważonym psem jednego pana, jednak jest bardzo przyjazny i oddany wszystkim osobom zamieszkującym jego domostwo. Jego stosunki z dziećmi są dobre. Są to psy o silnym charakterze, są też niezależne. Nie mają skłonności do dominacji, o ile są dobrze prowadzone i prawidłowo wychowane przez właściciela[6]. W sytuacji zagrożenia dla właściciela może stać się agresywny, wobec obcych jest nieufny.

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Cane corso jest psem typowo obronno-stróżującym, dobrze się sprawdza po kursach w tym kierunku. Według wzorca FCI jest psem także przeznaczonym do pracy w służbach policyjnych oraz psem tropiącym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Wzorzec rasy nr 343 (FCI Standard N° 343) (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny
  2. Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 88.
  3. Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 99.
  4. Eva-Maria Krämer Rasy psów, str. 263
  5. Systematyka ras według FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras (pdf), Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
  6. Cane corso italiano - cena, charakter, szczeniaki - PSY.pl [online], Wszystko, co warto wiedzieć o psach [dostęp 2019-04-17] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva-Maria Krämer Rasy psów, Oficyna Wydawnicza MULTICO Sp. z o.o., Warszawa 2003
  • Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Warszawa: Dom Wydawniczy "Bellona", 2001. ISBN 83-11-09354-7.