Akbash dog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akbaş
Ilustracja
Inne nazwy

tur. akbaş çoban köpeği, akbaş
ang. akbash dog

Kraj pochodzenia

Turcja

Wymiary
Wysokość

73–83 cm

Masa

38–60 kg

Klasyfikacja
UKC

Grupa 1 – Guardian dog

Wzorce rasy

Akbaş (akbasz, oryginalna nazwa akbaş çoban köpeği) – rasa psa zaliczana do grupy molosów w typie górskim, wyhodowana w zachodniej Turcji jako pies pasterski. Nazwa rasy pochodzi od zbitki słów języka tureckiego akbiały i başgłowa. Takie psy nazywane są w Turcji çoban köpeğipies pasterski.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Jest to bardzo stara rasa o niejasnym pochodzeniu[1]. Jej przodkowie na teren dzisiejszej Turcji przybyli wraz z Grekami, kiedy w Azji Mniejszej tworzono kolonie greckie. Obecnie akbash występuje na zachód od Ankary. Chroni stada owiec przed wilkami i innymi drapieżnikami[1].

Prawdopodobnie ma wspólne pochodzenie z większością europejskich białych psów pasterskich takich jak węgierski kuvasz i komondor, słowacki czuwacz, włoski owczarek maremma oraz owczarek podhalański[2]. Od roku 1970 zainteresowali się tą rasą Amerykanie, ponieważ psy te dobrze odganiały kojoty od stad owiec i kóz[2].

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI), nie uznaje rasy akbaş, gdyż uwzględnia te psy jako odmianę rasy anatolian.

W 1998 rasa została zarejestrowana w United Kennel Club. Zaliczono ją do Guardian Dog Group[1].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Budowa akbasha łączy charakterystyczne cechy molosa i charta. Jest to pies wysoki, długonogi i muskularny, o imponującej wielkości zdradzającej dużą siłę. Długość ciała jest nieznacznie większa od wysokości w kłębie. Głowa szeroka, klatka piersiowa głęboka. Psy są zwykle wyższe i masywniejsze od suk[1].

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Szata jest koloru białego, niekiedy z kremowym nalotem. Sierść gęsta dwuwarstwowa z miękkim poszyciem, włos średnio długi prosty lub lekko falujący. Odmiana krótkowłosa jest bardzo rzadko spotykana.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Odważny i niezależny obrońca zwierząt hodowlanych. Szybki i zwinny. Potrafi bronić stada nawet przed niedźwiedziem. Rozdrażniony lub sprowokowany może być nieobliczalny, a tym samym niebezpieczny. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Jako towarzysz domowy jest wierny i łagodny. Akceptuje dzieci i zwierzęta domowe. Pozostaje powściągliwy i podejrzliwy w stosunku do obcych[1].

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystywany jest głównie w swojej ojczyźnie jako pies stróżująco-obronny.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Potrzebuje ciągłego zajęcia, nie nadaje się do trzymania w warunkach miejskich. Bardzo odporny na niekorzystne warunki klimatyczne, rzadko choruje i ma niewielkie wymagania bytowe.

Prawo[edytuj | edytuj kod]

W Polsce akbash dog został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Akbash dog (ang.). United Kennel Club. [dostęp 2019-02-27].
  2. a b Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy [Encyclopedia of the dog]. (tłum.) Marcin Gorazdowski. Warszawa: MUZA SA, 1996, s. 263. ISBN 978-83-7319-815-9.
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r. nr 77, poz. 687)