Przejdź do zawartości

Moskiewski stróżujący

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moskiewski stróżujący
Ilustracja
Inne nazwy

ros. московская сторожевая,
ang. moscowskaya storozhevaya, moscow watchdog

Kraj pochodzenia

Rosja

Wymiary
Wysokość

66–78 cm

Masa

psy od 60 kg,
suki od 45 kg

Moskiewski stróżujący (oryginalna nazwa ros. московская сторожевая [moskowskaja storożewaja]) – rasa psa zaliczana[przez kogo?] do grupy molosów w typie górskim. Nie podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny

[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej wraz z powracającą Armią Czerwoną napłynęła do Związku Radzieckiego znaczna liczba psów jako zdobycz wojenna. W drugiej połowie lat 40. XX wieku władze radzieckie dążyły do uzyskania rodzimych ras dla potrzeb wojska i milicji. W kilku ośrodkach rozpoczęto prace hodowlane w oparciu o doświadczenia radzieckich kynologów i genetyków. W ten sposób powstał między innymi czarny terier rosyjski, dog moskiewski oraz moskiewski stróżujący.

Moskowskaja storożewaja to efekt krzyżówek międzyrasowych owczarka kaukaskiego i bernardyna z kilkoma innymi rasami[2]. Użycie bernardyna motywowano jego inteligencją, podatnością na szkolenie oraz eksterierem, a kaukaza – wszechstronnością i odpornością na klimat ostrych radzieckich zim. Spośród osobników potomnych bezwzględnie eliminowano te, które wykazywały niepożądane cechy ras wyjściowych: charakterystyczne dla bernardynów luźne powieki, problemy ze stawami i flegmatyczny temperament, oraz nadmierną agresję i pobudliwość owczarków kaukaskich[2].

Klasyfikacja

[edytuj | edytuj kod]

W 1985 roku opracowano wzorzec rasy i moskiewski stróżujący został oficjalnie uznany przez organizację zrzeszającą hodowców psów (РКФ – Российская кинологическая федерация) jako rasa psa[2][3]. Od tej pory zaprzestano jego krzyżowania z psami innych ras. W kwietniu 1992 roku wprowadzono zmiany we wzorcu rasy. Aktualnie obowiązujący wzorzec zatwierdzono w 1997 roku[4].

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]

Pies dużego wzrostu, masywny, w typie mastifa. Muskulatura dobrze rozwinięta. Głowa masywna i szeroka, z wyraźnie zaznaczonym stopem. Psy mają masywniejszą budowę niż suki[4].

Szata i umaszczenie

[edytuj | edytuj kod]

Barwa to przewaga koloru białego w płowe (różne odcienie) i brązowe łaty. Chroni go długa, dwuwarstwowa szata.

Zachowanie i charakter

[edytuj | edytuj kod]

Moskiewski stróżujący jest psem aktywnym i zwinnym, posłusznym, ale pewnym siebie. Ma zrównoważony temperament i silnie rozwinięty instynkt terytorialny[4].

Pies tej rasy powinien koniecznie przejść przynajmniej podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Nie toleruje osób obcych ani obcych psów. Sprowokowany będzie walczył do upadłego. Ma dobry kontakt z dziećmi, ale muszą to być koniecznie dzieci właściciela czy przewodnika.

Użytkowość

[edytuj | edytuj kod]

Zarówno dawniej, jak i dziś, jest to pies stróżująco-obronny. Nie jest to jednak pies polecany do miasta, bo najlepiej czuje się na ogrodzonym terenie podmiejskim lub na wsi. Dobrze wyszkolony, może służyć jako pies-towarzysz, pies obronny i stróżujący.

Zdrowie i pielęgnacja

[edytuj | edytuj kod]

Odporny na zmienne warunki klimatyczne, może przebywać poza domem przez cały rok. W upalne dni, schronienie przed słońcem jest konieczne, gruba sierść izoluje ciepło.

Popularność

[edytuj | edytuj kod]

Do końca XX wieku rasa znana była jedynie w krajach byłego Związku Radzieckiego. Obecnie zyskuje popularność poza ich granicami. Dotarła także do Stanów Zjednoczonych. Rosyjska federacja kynologiczna podjęła starania o zarejestrowanie moskiewskiego stróżującego w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).

W Polsce moskiewski stróżujący został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. n, II группа FCI — Пинчеры, Шнауцеры, Молоссы, Швейцарские горные и скотогонные [online], РКФ [dostęp 2020-09-16] (ros.).
  2. a b c Eugene A. Zelenyk: Moscow Guardian Dog. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 maja 2012)]. (ang.).
  3. История создания породы (Historia powstania rasy). [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-17)]. (ros.).
  4. a b c Стандарт породы 1997г (Wzorzec rasy z 1997 roku). [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-18)]. (ros.).
  5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r. nr 77, poz. 687)