Bogdany (powiat olsztyński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogdany
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Barczewo
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NOL
SIMC 0469777
Położenie na mapie gminy Barczewo
Mapa lokalizacyjna gminy Barczewo
Bogdany
Bogdany
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bogdany
Bogdany
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bogdany
Bogdany
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu olsztyńskiego
Bogdany
Bogdany
Ziemia53°46′57″N 20°38′15″E/53,782500 20,637500

Bogdanywieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Wieś znajduje się w historycznym regionie Warmia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś lokowana 7 maja 1494 r., kiedy to Paweł Bogdan kupił na prawie chełmińskim 10 wolnych łanów od spadkobierców zmarłego Andrzeja Quedlitza, celem założenia wsi (początkowo zwanej Skajboty Małe). Zasadźca zobowiązany został do jednej służbny zbrojnej na koniu.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • grodzisko pruskie, na którym później od XIII wieku znajdowała się warownia krzyżacka z wieżą. Fortyfikacja ta pełniła rolę osłonową i stanowiła zaplecze do prowadzonej w okolicy akcji kolonizacyjnej i lokacyjnej nowych miast Braniewa i Fromborka. Do jego wznoszenia Krzyżacy zastosowali nowy materiał budowlany (cegły, dachówki), a także nową konstrukcję murów (wieża została wzniesiona prawdopodobnie w konstrukcji szachulcowej, stąd duże pokłady gliny zalegające aktualnie wokół jej reliktów i ułamki cegieł i dachówek). Po wypełnieniu tej funkcji wieża została opuszczona[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gazda D., Jezierska J., Konik J., Slązak P., Badania Archeologicznej Misji Pomezańsko-Bałtyckiej obiektów warownych w Starym Dzierzgoniu i Bogdanach w latach 2009–2012, [w:] Grodziska Warmii i Mazur. Stan wiedzy i perspektywy badawcze, t. 1, red. Z. Kobyliński, Archaeologica Hereditas, t. 2, Warszawa 2013, s. 135–180.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Georg Kellmann, Historia parafii Klebark Wielki, jej wiosek i okolic. Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Klebarku Wielkim, Klebark Wielki 2007, ​ISBN 978-83-918968-1-5