Tauseret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tauseret
ilustracja
regentka starożytnego Egiptu
Okres

od 1196 p.n.e.
do 1192 p.n.e.

Jako żona

Setiego II

władczyni starożytnego Egiptu
Okres

od 1192 p.n.e.
do 1186 p.n.e.

Jako żona

Setiego III

Dane biograficzne
Mąż

Seti II

Tauseretwładczyni starożytnego Egiptu z czasów XIX dynastii. Wielka Małżonka Setiego II. Macocha Siptaha. Była jedną z czterech kobiet noszących tytuł faraona oraz ostatnią noszącą taki tytuł[1].

Regentka[edytuj | edytuj kod]

W latach 1196–1192 p.n.e. sprawowała regencję w imieniu małoletniego i niepełnosprawnego króla, mimo że z pewnością nie była jego matką. Po jego śmierci, w latach 1192–1186 p.n.e. przejęła pełnię władzy faraońskiej, zaliczając lata jego panowania jako swoje.

Wspólne rządy z kanclerzem[edytuj | edytuj kod]

W czasach Siptaha władzę sprawowała wspólnie z kanclerzem Bai, który już po śmierci jej męża, Seti II prawdopodobnie związał się z nią i temu zawdzięczał szybki rozwój swej kariery. W okresie swych największych wpływów otrzymał od Tauseret zarząd skarbem państwa. Okres wspólnych rządów Tauseret i Bai określany jest jako czasy anarchii i rozkładu władzy centralnej. Pod koniec rządów Siptaha, Bai stracił swoje znaczenie na dworze i wkrótce potem prawdopodobnie z rozkazu samego faraona, został stracony. Odbyło się to prawdopodobnie w "Roku 5, III Szemu, 27 dniu". Samodzielnie, Tauseret panowała dwa lata, a jej panowanie zakończyło starcie z Setnachtem, który "...przepędził uzurpatora...". Była ostatnią władczynią XIX dynastii.

Zmiany w wizerunku[edytuj | edytuj kod]

Zmiany w wizerunki Taseseret wyraźnie pokazują, jak zmieniała się jej pozycja na dworze. Początkowo przedstawiana była jako zwykła królowa. Następnie nadano jej drugie imię, które zaczęto zapisywać w kartuszu. Ostatecznie zaczęto przedstawiać ją z chustą na głowie z insygniami królewskimi. Jedyny zachowany posąg Tauseret pozbawiony jest głowy, jednak posiada wyraźnie kobiece kształty, a w rękach dzierży symbole władzy[1].

Grobowiec[edytuj | edytuj kod]

Tauseret rozkazała wykuć dla siebie grobowiec (KV14) w Dolinie Królów, który później został przywłaszczony i dokończony przez Setnachta, gdy podczas pracy nad jego grobowcem (KV11) ekipy robotników niespodziewanie przekopały się do sąsiedniego grobowca (KV10) Amenmesa. Niezidentyfikowana mumia kobiety, określana jako "niezidentyfikowana kobieta D", odnaleziona w sekretnej części grobowca (KV35) Amenhotepa II, prawdopodobnie jest mumią Tauseret.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ewa Józefowicz, "Od matki po córkę króla Ra. Kobiety u władzy, „Pomocnik historyczny” (03/2018), 2018, ISSN 2391-7717.